reklama 

Od pivovaru na Hrad. Biker Lukáš Turek si dal Pražské schody

22.5.2014  •  Cyklo  • 
čtenost 1215

Trutnov - Start v Nerudově ulici, pak sjezd po 128 zámeckých schodech, proplétačka uličkami Malé Strany a Hradčan, výjezd na Jánský vršek a cíl na Hradčanském náměstí. Vítejte na Pražských schodech! Letošního 21. ročníku této exhibice horských kol se zúčastnil i trutnovský biker Lukáš Turek. Osmnáctiletý jezdec Pro Music Prolog Bike týmu tak měl jedinečnou možnost poměřit se s velkými hvězdami v čele s Jaroslavem Kulhavým.

Od pivovaru na Hrad. Biker Lukáš Turek si dal Pražské schody

Lukáši, jak tě napadlo postavit se na start Pražských schodů?
No, vždy jsem si to chtěl vyzkoušet a dost mě to zajímalo. Koukal jsem se na to každý rok v televizi a najednou se mě ozval Jan Kopřiva, jestli o tom něco nevím. Popovídali jsme si o tom a pak mi řekl, že to pojedu. Nemohl jsem tomu uvěřit.

Výsledky

1. Fabian Giger (Švýcarsko), 2. Kristian Hynek, 3. Michiel Van den Heijden (Nizozemsko), 4. Matouš Ulman, 5. Pavel Boudný, 6. Geoff Kabush (Kanada), 7. Jaroslav Kulhavý, 8. Jiří Hudeček, 9. Emil Lindren (Švédsko), 10. Robert Mennen … 35. Lukáš Turek

Kompletní výsledky ZDE

Jak ses na závod připravoval? Sjížděl jsi schody někde v Trutnově?
Sám jsem pořádně nevěděl, jak se na to přichystat. Pár let zkušeností už ale mám, takže jsem si to nějak naplánoval. Schody jsem trénoval u pivovaru a doufal jsem, že mě tam policajti nedají pokutu. (směje se)

Když sis v Praze okruh poprvé projel při tréninku, co jsi na něj říkal?
Schody v Praze a v Trutnově se nedají porovnávat. V Praze si člověk musel dávat velký pozor, aby nezapomněl brzdit, jinak se to na nich dalo v pohodě rozjet. Překážky ty jsem proklínal, zatímco kopec na Jánský vršek mi vyhovoval. Kopce mám rád, i když trošku v jiném tempu. (směje se)

DSC 7340

Na startu ses ocitnul ve společnosti elitních závoďáků. Neklepala se ti kolena?
Po pravdě, nejdříve to bylo v pohodě. Když jsme ale byli kousek od Prahy, tak jsem si začal teprve uvědomovat, co vlastně jedu. Od té doby jsem byl nervózní a Kulhavý mi na startu moc nepomohl, když jsem ho tam viděl.

Jak sis závod užil?
Závod jsem si moc užil, hlavně tu atmosféru! Nikdo mě tam neznal a prostě za mnou přišel nějaký Slovák s rodinou a řekl mi, že jsem byl statečný, že mi fandili. To mě strašně potěšilo. A nebyli jediní. Měl jsem tam podporu mé přítelkyni a dvou dobrých kámošů. Rodina a tým mě podporovaly na dálku. Chtěl jsem jet naplno hlavně pro ně, aby se pak za mě nemuseli stydět. Jsem moc rád, že jsem to taky přežil ve zdraví.

Byl to sešup dolů po schodech?
To byl, ale bylo vidět, že jsem se na to dobře připravil ve Vlčka bike parku, kde jsem se naučil překonat strach z rychlosti. Ze schodů jsem to pak přímo poslal. Hned v prvním kole jsem na těch schodech předjížděl pár eliťáků.

Co ruce? Drncalo to dost?
Ruce byly v pohodě. Při závodě jsem neměl moc času přemýšlet, jestli to drncá nebo ne. Stačí mít nějaký uvolňující styl. Poslat to dolů tak, abych omezil co nejméně nárazů. Je ale pravda, že jsem to měl o něco těžší, protože jsem startoval na svém kole, což se nedá s těmi eliťáckými vůbec srovnávat.

Rozdíl v Kč?
To bude v řádově sta tisících. (směje se)

DSC 7430

Obsadil jsi předposlední 35. místo a vydržel na trati čtyři kola, než jsi byl vyřazen. Neplánoval jsi, že vydržíš déle?
Tak plánovat můžu. Když jsem si ale den před závodem četl, o čem se mluvilo na tiskové konferenci, bylo mi jasné, že to bude dost rychlý závod. Hned po startu se to potvrdilo. Ten Švýcar, co vyhrál, jel opravdu výborně. Díky jeho tempu závod dokončilo pouze pět závodníků, takže jsem rád i za ten výsledek, jaký jsem předvedl. Myslím, že stydět se nemusím.

Příští rok pojedeš znovu?
Říkal jsem si, že příští rok si dám VIP závod a tam se pokusím zaútočit do desátého místa. Jak jsem tak koukal na výsledky, tak podle letošního času bych byl asi 22. z 80, což je pěkný.

A co teď o víkendu v Trutnově, zúročíš zkušenosti z Prahy na Downhill derby na Vlčce?
Určitě se tam pokusím předvést co nejlepší jízdu! Z těch schodů už se moc nebojím, takže to tam pořádně rozjedu a zaútočím na co nejlepší místo.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Jan Kopřiva/Gofreestyle.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama