reklama 

Zahraniční vítěz a tentokrát žádné drama. Estonec Pruus ujel už na Hoffmankách

6.8.2016  •  Cyklo  • 
čtenost 1705

Trutnov - Estonský cyklista v barvách lotyšského týmu se stal vítězem dnešního třetího ročníku Krakonošova cyklomaratonu. Hlavní závod na 140 km vyhrál Peeter Pruus. Sedmadvacetiletý jezdec stáje Rietumu-Delfin rozhodl o svém vítězství na Hoffmanových Boudách, kde se vzdálil dalším dvěma jezdcům z čelní skupinky, Janu Kovářovi a Tomáši Paprstkovi, kteří brali druhé resp. třetí místo.

Zahraniční vítěz a tentokrát žádné drama. Estonec Pruus ujel už na Hoffmankách

Po dvou těsných dojezdech v minulých ročnících, kdy se o prvenství spurtovalo v cílové rovince, zažila letos pěší zóna poklidný závěr. Po svém dvacetikilometrovém úniku z Hoffmanek si přivezl Pruus do cíle více než minutový náskok.

„Závod se mi líbil, ale musím říct, že to bylo i trochu utrpení. Když jsem po poslední vrchařské prémii za sebou viděl mezeru, tak jsem se do toho opřel. A po tom posledním kopci (Hrádeček - pozn. red.) jsem věděl, že už vyhraju,“ poznamenal závodník, který na trati strávil 3 hodiny 50 minut a 16 vteřin. Rozhovor čtěte ZDE.

Letos se jelo rychleji. Lepší čas než loňský vítěz Václav Nežerka (4:02:07) zajelo hned 39 závodníků. Pořadatele však mnohem více těšila jiná čísla - 372 a 242. Počet startujících na dlouhé a krátké trati. To znamená, že celkem se letos do Krkonoš vydalo 614 jezdců, tedy nárůst oproti úvodnímu ročníku je dvojnásobný!

Jako první ze všech projel cílem, Michal Schuran z cyklistické akademie pražské Sparty, vítěz krátké tratě na 93 kilometrů. Na rozdíl od hlavního závodu se tady o vítězství spurtovalo. Ačkoliv Schuran jen „kontroloval“ svou pozici lídra, z jedenáctičlenné skupinky se totiž utrhl už na kruhovém objezdu dva kilometry před cílem. „Je to moje první velké vítězství,“ radoval se bývalý bikrosař. Na silnici jezdí teprve druhou sezonu, což byl i důvod, proč se nepřihlásil na delší trať. „Vytrvalost mi ještě trošku schází,“ přiznal. Rozhovor čtěte ZDE.

Pravda, stočtyřicetikilometrový okruh s čtyřmi horskými krpály je již trošku jiná liga. A zvlášť, když tam máte divočinu z Pece pod Sněžkou na Pražskou boudu. I letos tento drsný kopec výrazně promluvil do vývoje závodu tím, že roztrhal čelní skupinu. Dvojnásobné body za vrchařskou prémii první kategorie (dvojka byly Pomezky, Strážné a Hoffmanky) bral Tomáš Paprstka a ten se nakonec stal i majitelem puntíkovaného dresu pro nejlepšího vrchaře.

Při dlouhém sjezdu z Pražské se v čele sjela čtveřice Paprstka, Kovář, Pruus a Rubenis. Posledně jmenovaný lotyšský závodník v dalším stoupání ve Strážném odpadl, ale to klíčové se událo až na Hoffmankách. „Zkusil jsem nastoupit, chtěl jsem ještě bojovat o vrchaře, ale nevyšlo to a byl jsem nahoře až třetí,“ popisoval situaci Jan Kovář z královéhradeckého Whirlpoolu. „Vypadalo to, že mi ujedou. Páprdu jsem ve sjezdu dojel, ale než jsme se pak domluvili, Estonec si udělal náskok,“ dodal.

Česká dvojice pronásledovatelů naposledy zahlédla Pruuse na Hrádečku, ovšem to už bylo jasné, že jejich stíhačka přinese jen souboj o druhé místo. Tři kilometry před vjezdem do města si o něj řekl úspěšným nástupem Kovář. „Pro mě byl ten závěr z Hrádečku do Trutnova nejhorší. Už se jede do cíle, ale stále to mírně stoupá,“ poznamenal Tomáš Paprstka. „Ale já nejsem silničkář, takže se třetím místem jsem spokojený,“ uzavřel.

Ti nejlepší z 3. ročníku Krakonošova cyklomaratonu

140 km:
1. Peeter Pruus (Rietumu-Delfin) 3:50:16,8
2. Jan Kovář (Whirlpool Author) 3:51:33,7
3. Tomáš Paprstka (Expres CZ - Merida Team Kolín) 3:52:26,7
4. Alois Kaňkovský (Whirlpool Author) 3:58:18,9
5. Maris Bogdanovics (Rietumu-Delfin) 3:58:19,0

93 km:
1. Michal Schuran (AC Sparta Praha Cycling Akademie) 2:33,12,1
2. Tomáš Berger (Carla.Kupkolo.cz) 2:33,15,5
3. Michal Krčma (Od Morava Holešov) 2:33:16,8
4. Lukáš Tvrz (For Bikes Cycling Team) 2:33:19,1
5. Michal Smolka (Bikecentrum Olomouc) 2:33:19,6

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama