reklama 

Stavitelé trailů získali dotaci, lidé jim přispívají i přes internet

22.9.2016  •  Cyklo  • 
čtenost 1672

Trutnov - Hned několik dobrých zpráv se v posledních dnech objevilo pro stavitele a příznivce Trutnov Trails. Síť terénních cyklostezek v okolí Čížkových kamenů se rozšíří o další úseky. Došlo ke schválení dostavby Kozího trailu a na jaře se začne kopat úplně nový trail, který tady v létě natrasoval slavný trailbuilder „Tom Pro“.

Stavitelé trailů získali dotaci, lidé jim přispívají i přes internet

Rozjet takové projekty však nelze bez peněz, a tak další dobrá zpráva je, že nadšení a aktivitu místních bikerů podpoří dvě finanční injekce.

Tu první, která má pokrýt náklady na dokončení Kozího trailu, zkoušejí Trutnov Trails získat „vlastní cestou“ přes kampaň na portálu Hithit. Na tomto webu mohou lidé přispívat formou nákupu různých věcí, které se týkají trutnovských singltreků (např. tričko). Rozpočet je nastavený na 125 tisíc a za necelé dva týdny se podařilo vybrat přes 53 tisíc.

Druhá podpora, v historii Trutnov Trails zatím nejvýznamnější, přišla ze strany města. Zastupitelé na pondělním zasedání schválili dotaci ve výši 385 tisíc korun na údržbu a provoz MTB stezek, dokončení stávajících tratí a výdaje na projekt nového trailu.

Nejen o těchto novinkách jsme se bavili se zakladatelem Trutnov Trails Janem Rejlem.

Zpráva ze zastupitelstva vám určitě vyvolala úsměv na tváři, že?
Určitě jsme si oddechli, o financích se mělo rozhodovat už na jaře, ale z důvodu nejrůznějších administrativních průtahů se schválení posunulo až na podzim. Jsem moc rád, že zastupitelé pochopili význam projektu pro celý region a schválením to dali najevo.

Co tyto peníze znamenají pro budoucnost Trutnov Trails?
Téměř polovina peněz bude okamžitě použita na úhradu nákladů spojených s trasováním a designem nového trailu od firmy Gravity Logic Čechokanaďana Tomáše Procházky, která je jasnou jedničkou ve stavbě tratí po celém světě.  Zbytek peněz nám umožní věnovat se celý podzim a zimu údržbě stávajících tratí, vylepšování jednotlivých úseků a plánování těch dalších. Bude doplněno potřebné nářadí atd.

Doposud jste více méně na trailech „žili“ díky vlastním zdrojům. V čem vám dotace usnadní práci?
Stávající objem tratí jsme dokázali prakticky neuvěřitelně vybudovat za náklady odpovídající asi jednomu kilometru jen díky bláznovství a nadšení lidí kolem spolku. Dlouhodobě to takto udržitelné samozřejmě není, proto nám dotace umožní profesionální přístup k údržbě a výhledově i dalšímu rozšiřování areálu.

Proč jste se rozhodli i pro kampaň na Hithitu?
Jezdí k nám bajkeři z celé republiky a až na výjimky chválí, jsou nadšení a opakovaně se vrací. Až dosud vyjadřovali spíše virtuální podporu. Nyní mají možnost se aktivně podílet na realizaci trailu, který bude opravdu téměř pro všechny a navíc získat zajímavé odměny, které posílí jejich vztah k Trutnov Trails. V sousedním Polsku se na podobný projekt vybral čtyřnásobek původně plánované částky. Navíc finance z této kampaně budou skutečně směřovat výhradně k dokončení modrého Kozího trailu.

S dostavbou Kozího trailu jste už začali. Co se teď v lese bude dít a jak pak bude celý trail vypadat?
Z původně plánované pětikilometrové délky trailu je aktuálně v provozu asi 2,5 kilometru včetně sekce navržené v rámci loňského mezinárodního školení trailbuildingu. Na sklonku léta jsme začali s budováním závěrečného asi půlkilometrového úseku, který bude brzy dokončen. Zbývá tedy obě části propojit, což představuje natrasování a vybudování asi dvoukilometrové pasáže. Trasování již začalo a detaily ladíme se správci lesních pozemků, kopat by se mělo začít do měsíce a celý trail tak bude určitě připraven na novou sezónu. Pětikilometrové houpání z Čížkových kamenů až na parkoviště pod Sedmidomím bude solidní porcí zábavy pro všechny.

Kdy myslíte, že bude trail hotový?
Původně jsme mysleli, že v rámci podzimní zavíračky sezóny představíme celý úsek veřejnosti a nalákáme je tak na sezónu 2017. Nakonec to ale bude jen zmiňovaný poslední úsek, který je ale znovu mimořádně fotogenický. Celý trail bude slavnostně otevřen na jaře příštího roku.

Na jaře by se pak měly rozjet daleko větší práce při budování zcela nového trailu do Lhoty. Jaký je aktuální stav věcí kolem tohoto projektu?
Právě současné schválení příspěvku na úhradu trasování umožní další spolupráci s Gravity Logic. Během podzimu se budou finalizovat drobnosti kolem pozemků, formálně dolaďovat materiály pro orgány ochrany životního prostředí a během zimy předložíme městu upravený návrh na dotaci tak, aby se mohlo začít na konci zimy budovat.

Mluvilo se o tom, že byste z městského rozpočtu mohli získat příspěvek tři miliony korun. Budete o tuto částku žádat? Bez těchto peněz by nový trail nevznikl?
Ano, v příštím roce budeme žádat o vyšší příspěvek, který už bude určen na samotnou realizaci nového flow trailu firmou Gravity Logic. Částka ale bude zhruba poloviční. Pokud bychom požadovanou částku nezískali, budeme nuceni  realizovat trail výrazně úsporněji vlastními silami, což by se nepochybně odrazilo v kvalitě trati.  Pokud se bude budovat v režii Toma Pro, bude to za prvé skvělá reklama, která přitáhne do Trutnova bajkery z celé Evropy, dále to bude pro nás obrovská škola a zdroj inspirace a nakonec, což je nejdůležitější – trail bude mimořádně atraktivní, bezpečný a udržitelný, takže i údržba na něm bude jednodušší. V souhrnu je to určitě velmi dobrá investice, která Trutnov Trails posune znovu o notný kus kupředu.

Léto pomalu končí. Jaké bylo to letošní na Trutnov Trails?
Parádní. Zaznamenali jsme nárůst návštěvníků z různých koutů Čech i ze zahraničí a ohlasy jsou víc než pozitivní. Otevřeli jsme nové úseky trailů a výrazně vylepšili ty stávající. Zlepšilo se i zázemí ve Lhotě, i když samozřejmě pořád je velmi provizorní, ale domácké. Co je velmi pozitivní, nezaznamenali jsme žádná velmi vážná zranění, což je s ohledem na syrovost tratí skvělé. Potvrdilo se, že přírodní a techničtější tratě jsou bezpečnější než přelidněné asfaltové dálnice, nemluvě o síle prožitku. Navíc se Trutnov definitivně zapsal na bajkerskou mapu Čech, což musí zákonitě přinést v následujících letech výrazné oživení do celého regionu.

Tušíte, kolik lidí si přijelo zajezdit?
Přesné statistiky nemáme, ale odhadujeme, že by to mohlo být něco kolem 7000 bajkerů. Výrazně narostl počet návštěvníků z Polska, kteří přijeli třeba i 700 km za parádním zážitkem. A také jsem rád, že i Trutnovští přestávají ohrnovat nos a užívají si pravidelně pro ně novou formu cyklistiky.

Novinkou byly výukové kurzy pod vedením Dušana Mihalečka. Jaký byl zájem?
Lidé začínají přicházet na to, že jezdit na kole sice umí skoro každý, ale že je rozdíl jezdit a jezdit na kole pro radost a s radostí. A právě tu radost rozdávají naše kempy a naše traily. Původně jsme s kurzy počítali až od příští sezóny, okolnosti ale nahrály tomu, že se rozběhly už letos. Všechny úrovně kurzů včetně Ladies kempů byly naplněné a mimořádně úspěšné, řada lidí se vracela a posunovala svou výkonnost výš a výš. V příštím roce bude kurzů vypsáno určitě mnohem víc a možná je po dohodě samozřejmě i individuální výuka. Dušanovy zkušenosti nejen z Kanady jsou obrovské a dokáže je velmi srozumitelně předávat ostatním. Uvažujeme i o několika dětských kempech.

Z pohledu stavitele jste spokojený s tím, co se vám letos podařilo odvést za práci?
Z pohledu stavitele to byla stejná, nebo ještě větší dřina než vloni. Hlavně v kamenných sekcích Whistleru a Flinstounů jsme si fakt mákli. Museli jsme taky zapracovat na úpravě stávajících úseků, což se pozitivně projevilo v jejich plynulosti a snad i udržitelnosti. Navíc přibyla řada zábavných míst. Vzhledem k tomu a financím se nám nepodařilo realizovat nové věci, na ně se ale bajkeři mohou těšit v příští sezóně. Takže spokojený jsem.

Kdy plánujete podzimní zavíračku?
Ukončení sezóny proběhne poslední říjnový prodloužený víkend. Program ještě ladíme a brzy jej zveřejníme. Jasné už nyní je, že bude krásně, traily budou hravé, pivo pěnivé a klobásy voňavé. Navíc zprovozníme čerstvou sekci na Kozím trailu.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: archiv Trutnov Trails, Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama