reklama 

Líp jsem se letos necítil, přišlo mi to lehké, řekl Žilák

23.8.2017  •  Cyklo  • 
čtenost 730

Trutnov - Vyhrál všech pět erzet a celkově zvítězil o více než minutu. To je v enduru dost. František Žilák z Teplic nad Metují si podmanil úvodní ročník Enduro Trutnov Trails. „Vždycky je výhoda, když člověk jede, co má najeté,“ řekl šestatřicetiletý závodník, který na horském kole, ale i s motorovou pilou patří k pravidelným návštěvníkům kopce s Čížkovými kameny.

Líp jsem se letos necítil, přišlo mi to lehké, řekl Žilák

Franto, co říkáš na vítězství?
Jsem velice spokojený. Bavilo mě to. Hlavně vítězství jakoby zůstalo doma, protože žijeme s rodinou kousek odsud a trutnovské traily mám docela dost najeté. Když mám v týdnu čas, tak se na dvě tři hodinky utrhnu a jezdím sem trénovat. Je to dobrý kopec na fyzičku. Prásknu si to nahoru, jak se říká, a jedu hned dolů. Klukům pomáhám i se stavbou. Dělám v lese s motorovou pilou, takže když mi Honza zavolá, že něco potřebuje, velice rád mu pomůžu.

Byla to pro tebe velká výhoda, že jsi znal zdejší kopce?
Vždycky je výhoda, co má člověk najeté a když zná ten kopec podrobněji. Nové pro mě byly vlastně jen dva traily - trojka a pětka, protože vedle těch dvou oficiálních trailů - jedničky a dvojky jsem znal i čtyřku, to byl Perníkový trail. V sobotu jsem musel hlídat děti, takž jsem si to najížděl už v pátek, ale vůbec jsem třeba nevěděl, kde se startují erzety a kde je cíl. Modlil jsem se, aby to bylo na rozumném místě. Věděl jsem jen, že to končí až u tratě. Ale bylo to úplně v pohodě.

Poslední pátou erzetu jeli pouze eliťáci. Byla opravdu tak obtížná?
Myslím, že kromě takových sto metrů by to možná bylo sjízdné pro všechny. Jak se z Modřínového trailu odbočovalo doprava, byla tam taková vychytávka přes kámen, kdy se muselo odskočit. Jinak ještě pár těžkých zatáček, tak to dal Přéma jenom Eliťákům. Ale jo, dobrý. Tím, že se to najíždí, tak každý ví a je to bezpečné.

V jakém tempu sis to na trati dával, protože jsi zvítězil s docela velkým náskokem?
Jel jsem úplně na pohodu, nebral jsem si ani integrál, spoléhal jsem na to, že tady trošku znám a jel jsem v rámci možností. Výhodu jsem měl i v tom, že jsem dřív jezdil cross country a maratony, takže mám nějaký fyzický fond. Při erzetách tam byly nějaké šlapavé úseky, kde jsem asi díky tomu hodně získával. Věděl jsem, že zase tolik dobrých lidí tady není, že by mi to do toho třetího místa mohlo dát.

Nevadilo ti dupat ten kopec pětkrát nahoru?
Mně to asi bylo jedno, protože když sem jedu trénovat na tři hodiny, tak si ty stoupáky čtyřikrát pětkrát vyjedu. Vím, že kluci z toho byli unavení, ale já jsem se dnes cítil hodně dobře. Letos asi nejlíp. Říkal jsem si, jestli vůbec vyhraju, protože mi to přišlo až moc lehké. Dobře, ruce mě trošku bolely, ale nohy mám v pohodě, jako kdybych dnes nic nejel. Asi jsem se dobře najedl, dobrá konstelace hvězd a posílilo mě Vénovo Trilogy, protože tenhle závod nic nepřekoná. (V etapovém enduro závodu v Teplicích nad Metují vyhrál Franta Žilák už podruhé za sebou - pozn.)

Na enduro jsi přesedlal teprve před dvěma roky. Proč ses rozhodl tento krok, díky němuž ses před několika týdny v Sušici stal mistrem ČR v kategorii 30 - 40 let?
Už není tolik času na trénink a enduro je na tohle úplně ideální, že se dvakrát v týdnu člověk sveze na kole. A jak jsem říkal, výhodu mám i v tom, že je tam nějaká ta fyzička z historie, vždyť na kole jezdím od deseti. Tak to musí být někde znát.

Jak bude vypadat tvoje zbývající část sezony?
O víkendu je na programu Enduro Serie Dolní Morávka a pak pojedu v září ještě do Polska, skoro až někam k Ukrajině, protože mám dobře rozjetý polský seriál Kellys Enduro Series. Dvakrát jsem zvítězil a dva závody ještě zbývají, tak bych to rád vyhrál nebo se aspoň umístil dobře v celkovém pořadí. Je super, že mě podpoří dva kluci z Chvalče, kteří tam pojedou se mnou. Loni jsem tam těch 700 kilometrů jel sám. V pátek večer jsem přijel, v sobotu odzávodil a hned večer domů, což je hrozné. Ale jinak mám tohle ježdění na oči, což je bez tréninku předešlého dne, rád. Člověk o trati vůbec nic neví, takže musí až v průběhu erzety reagovat na terén. Druhý závod v Polsku se jede v Mieroszówě. Potom ještě poslední závod na Valašsku a tím bych to ukončil.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Michal Teichman/TopRide.eu

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama