reklama 

Žacléřská 70 zavede poprvé bikery na Rýchorskou boudu, startovat budou i děti

13.9.2017  •  Cyklo  • 
čtenost 615

Trutnov - V duchu mušketýrského hesla „Jeden za všechny, všichni za jednoho“ se v sobotu postaví bikeři už po jedenácté na start Žacléřské 70 MTB. Výjimečnost tohoto krkonošského závodu spočívá v tom, že atmosféru a veškerý boj na trati sdílíte se svými parťáky v tříčlenném družstvu. Nicméně je to už pár let, co startují z Rýchorského náměstí v Žacléři i jednotlivci. Letos se závod znovu pojede jako finálový podnik Českého poháru v maratonu.

Žacléřská 70 zavede poprvé bikery na Rýchorskou boudu, startovat budou i děti

„Nejvýznamnější novinkou letošního ročníku však je, že do programu máme poprvé zařazené i závody dětí,“ prozradil hlavní organizátor Jan Slavíček. Žacléřská 70 MTB je součástí cyklistického projektu Bike Tour Krkonoše, který propojuje tři tradiční akce do jednoho celku, a pořadatelé chtějí, aby se na každém z těchto závodů (Bike Víkend, Krakonošův cyklomaraton, Žacléřská 70) posadily na kolo i děti.

Pořadatelé přitom zvou na trať hlavně malé děti do 12 let, jelikož starší už mají své pohárové soutěže. „Nejde nám o tom, aby na závody jezdili cyklisti specialisté, ale opravdu děti, které mají doma kolo a přilbu a chtějí si zazávodit na nenáročných tratích,“ vysvětluje Jan Slavíček, že jde především o to zkusit si závod a nasát jeho atmosféru.

V Žacléři bude pro děti připravený krátký okruh (400 metrů) po kostkách a asfaltu přímo na náměstí, takže zvládnout půjde na jakémkoliv kole nebo odrážedle. Start první kategorie bude po jedenácté hodině. Více informací najdete ZDE.

O pár minut dříve opustí startovní bránu bikeři, kterým rovněž nepůjde o souboj s časomírou. Už potřetí se v rámci Z70 uskuteční pohodová nesoutěžní cykloturistická akce s názvem Po stopách Žacléřské 70 MTB, která probíhá ve spojení se zavíráním cyklosezony na Žacléřsku. Jedním z autorů trasy cyklovyjížďky je každoročně osoba z nejpovolanějších - žacléřský starosta Miroslav Vlasák.

 

A nyní již informace k hlavním závodům, které se pojedou na dvou trasách 77 a 54 kilometrů, přičemž tu delší absolvují i jednotlivci jako závěrečný pátý díl Českého poháru (po Klatovech, Mostu, Hlinsku a Teplicích nad Metují). Letošní novinkou je změna tratě v úvodních kilometrech. Závodníci se nejdříve rozjedou po rovině okolo Haldy do Bobru a zpět do Žacléře. Odtud, poprvé v historii, začnou stoupat až k Rýchorské boudě. „Ještě nikdy jsem přes Rýchorku nejeli. Je to pěkný kopec, slibujeme si od toho zatraktivnění tratě,“ poznamenal ředitel závodu Jan Slavíček. Z Rýchorské boudy zamíří závodníci do Horního Maršova, kde se potom už napojí na starou známou trasu, která je povede přes Cestník až na Pomezky.

V pohárovém závodu jednotlivců (start v 10 hodin) bude největším favoritem na vítězství obhájce loňského prvenství i celkového triumfu v maratonském seriálu Marek Rauchfuss. Závodník Kellys Bikeranch Teamu byl o víkendu třetí na mistrovství republiky, které se jelo na 113 kilometrů dlouhé trati Rallye Sudety. Jestli přijedou do Žacléře i první a druhý muž šampionátu - jezdci České spořitelny Pavel Boudný a Matouš Ulman, je otázka.

Kdo však určitě do Žacléře dorazí, je mladá šumperská skupina Trocha Klidu, která vystoupí před vyhlášením výsledků. To je také jedna z letošních novinek. „Věřím, že závodníky i diváky pobaví,“ zve na koncert pořadatel Jan Slavíček.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama