Krakonošův cyklomaraton vyhrál Jonáš Vojtěch, závodilo 646 jezdců

18.6.2018  •  Cyklo  •
čtenost 1363

Až v závěrečném dojezdu městem, kde sobotní závod o čtyři hodiny dříve odstartoval, se zrodil vítěz jubilejního pátého ročníku Krakonošova cyklomaratonu. Finiš nejlépe vyšel Jonáši Vojtěchovi (Lawi Stars - Giant), který se do cíle dlouhé trasy na 149 kilometrů přiřítil o pár vteřin rychleji než druhý Michal Kollert a třetí Němec Robert Petzold. Kratší variantu závodu na 102 km ovládl Pavel Bittner (Mapei Merida Kaňkovský).

Letošní ročník se jel poprvé v červnovém termínu a týden před mistrovstvím republiky, na účasti se to však nepodepsalo. Do Trutnova dorazilo 646 cyklistů, tedy více méně stejný počet jako před rokem, kdy se závodilo v polovině prázdnin. Dlouhou trasu se čtyřmi vrchařskými vrcholy, včetně krutopřísné horské stojky z Pece pod Sněžkou na Pražskou boudu, si odšlapalo 340 jezdců. A klobouk dolů před patnácti ženami.

O jednu ženu více startovalo na kratší trati, kterou absolvovalo 306 cyklistů. Velkou pozornost poutala polská mistryně světa a olympijská medailistka Maja Włoszczowska. Stříbrná žena z letních olympiád v Pekingu a Londýně zvládla závod přes Pomezky prakticky jako nejrychlejší muži, za vítězným Pavlem Bittnerem zaostala necelé čtyři minuty a v absolutním pořadí obsadila 12. místo.

Po stokilometrovém okruhu česko-polským pohraničím se pohybovala i pětice borců v dresech týmu naší redakce, jmenovitě Aleš Hantl, Daniel Havelka, Jiří Ryba, Miroslav Kulda a Pavel Barvínek. Časy prvních třech jmenovaných pak vynesly Trutnovinky v soutěži týmů na 8. místo z 21 družstev. „Z jízdy v pelotonu jsem měl husí kůži. Byl to pořádnej mazec,“ nechal se slyšet Miroslav Kulda, jenž si odbyl svou premiéru.

Týmovou soutěž (na 102 km) jinak vyhráli cyklisté s názvem 4 Jezdci Nakopalipsy, třetí dojeli zdejší sportovní univerzálové z Kasper Swix Teamu (Petr Javůrek, Jan Škoda, Matěj Opočenský) a třeba pořádající parta Svazku obcí Východní Krkonoše (Martin Tichý, Radim Mach, Martin Kuča) se umístila patnáctá - o příčku před Dragons Trutnov, jehož dres oblékal také otec myšlenky cyklomaratonu a trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych.

Na dlouhé trase 149 km byl nejlepším týmem Lawi Stars - Giant, tedy tým, z něhož vzešel hlavní vítěz pátého ročníku.

Jonáš Vojtěch se ovšem na čele závodu objevil až v samém závěru. Mnohem více byl vidět jeho stájový kolega Filip Endler. Ten se zaskvěl tím, že uzmul nejvíce bodů za královskou prémii na Pražskou boudu a díky tomu si nakonec domů odvezl puntíkatý dres pro nejlepšího vrchaře.

K tomu, aby získal i ten pro nejlepšího jezdce, mu chybělo jen pár kilometrů. Z Pražské boudy jel totiž v úniku s Lukášem Kuntem, kterého později utrhl. Skupinka pronásledovatelů se však k němu postupně blížila, takže na ni Endler raději počkal a na čele se utvořila šestice cyklistů.

Tým Lawi Stars - Giant v ní měl dva zástupce, čehož dokázal využít a z prvenství se radoval Jonáš Vojtěch.