reklama 

Krakonošův cyklomaraton není jen o závodu na jeden den

27.4.2018  •  Cyklo  • 
čtenost 890

Když před pěti lety pořadatelé plánovali Krakonošův cyklomaraton, nemohli ani zdaleka tušit, jak ohromnou popularitu, za tak strašně krátkou dobu, si závod získá. Kombinace atraktivní lokality Východních Krkonoš, kde trať míří až na úplné hřebeny, a perfektní organizace a zabezpečení ale udělaly ze závodu sportovní událost, kterou si loni přijelo užít už více než šest stovek závodníků. Přinese letošní jubilejní pátý ročník útok na magickou tisícovku?

Krakonošův cyklomaraton není jen o závodu na jeden den

Myšlenka uspořádat cyklistický závod, který zavede jeho účastníky do Východních Krkonoš, vznikla na podzim roku 2013. Otcem myšlenky je Tomáš Hendrych, předseda Svazku obcí Východní Krkonoše. A právě propojit všechny obce svazku cyklistickým závodem bylo také jedním z hlavních cílů. „Myslím, že nám to zatím vychází náramně. Spousta lidí si sem nejede zazávodit jen v den závodu, ale s rodinami nebo svými přáteli tady stráví více dní,“ vypráví Hendrych, že Krakonošův cyklomaraton má sloužit i jako poutavá reklama a ukázka možností rekreace v tomto nádherném koutu země.

Soutěž o startovné!

Bezmála 350 závodníků je již přihlášeno do 5. ročníku Krakonošova cyklomaratonu. Že plánujete také svou účast, ale ještě jste se nerozhoupali k tomu, abyste se registrovali a zaplatili startovné? Tak neváhejte a zkuste ho vyhrát!

Soutěžit můžete ZDE!

Přípravou závodu byl pověřen Jan Slavíček a jeho tým organizátorů. Bez pomoci dalších složek jak ze strany pořádajících obcí, tak KRNAPu a zejména policie ČR a Městské policie Trutnov by však tuto akci nešlo zrealizovat. Rostoucí zájem ze strany hobby cyklistů i elitních jezdců svědčí o tom, že všichni svou práci dělají více než dobře. Ukázalo se také, že právě akce tohoto typu v Krkonoších chyběla.

Mnoho závodníků sice na prvním ročníku překvapilo svou náročností stoupání z Pece pod Sněžkou na Pražskou boudu, v cíli však byli ze závodu nadšeni. O tomto legendárním výjezdu do nadmořské výšky 1100 metrů například estonský vítěz Krakonošova cyklomaratonu z roku 2016 Peeter Pruus prohlásil, že to byl nejtěžší kopec, jaký kdy jel. Od druhé ročníku však k dlouhé trase přibyla také trasa kratší vedoucí na druhou stranu od Pece pod Sněžkou, která je vhodná i pro méně zdatné závodníky.

 

Obě letošní tratě zůstávají stejné jako před rokem, takže si můžete vybrat, jestli zdoláte buď 145 kilometrů s převýšením 2613 metrů nebo 98 km s převýšením 1399 m. Co se však mění, a je to hlavní novinka letošního ročníku, je změna termínu závodu, který se z tradičního prázdninového termínu přesunul na 16. června. Důvodem této změny je velký nárůst automobilové dopravy na trase závodu v období letních prázdnin (kvůli lanovce na Sněžku a otevření Stezky korunami stromů) a také narůstající počet závodníků.

„Chceme, aby byl závod bezpečný, lidé si ho užili a nemuseli se proplétat mezi auty,“ říká ředitel závodu Jan Slavíček. „V červnu je hezké počasí, dlouho vidět a silniční závod v Krkonoších se dá zvládnout bez problémů. A kdybychom závod dělali až na podzim, tak už přeci jen ani ta chuť lidí závodit není taková,“ dodává, proč zvolili termín, který je týden před MČR, takže závod se startem a cílem na pěší zóně v Trutnově třeba někteří elitní cyklisté využijí jako poslední test.

O dobré pověsti Krakonošova cyklomaraton svědčí také jeho zařazení do nově vzniklé soutěže devíti českých a slovenských silničních závodů Road-Cup, která zahrnuje dvě pohárové série – RoadRace (kratší závody) a RoadMarathon (delší distance).

A taková třetí letošní novinka se týká měření časů. V loňském ročníku při zvýšeném počtu závodníků nastaly technické problémy s časomírou, na což se pořadatelé rozhodli reagovat a zvolili jinou firmu, která garantuje, že výsledky budou správné. Místo Sportchallenge změří vaše výkony ChampionChip. „Budeme mít aktivní čipy, které fungují s daleko menší chybou, i když ta se stát může vždycky. My se to ale vždy snažíme eliminovat, protože výsledky jsou jedna z nejdůležitějších věcí,“ vysvětluje Jan Slavíček. Pokud je prý problém ve výsledcích, tak lidé, přestože může být vše v pořádku, tak ze závodu mají špatný pocit. „A nám jde o to, aby si lidé od nás odváželi jen dobré pocity,“ dodává.

PŘEHLED VÍTĚZŮ

2017
145 km - Jiří Polnický 3:55:08
98 km - Tomáš Dudek 2:38:22

2016
140 km - Peeter Pruus 3:50:16
93 km - Michal Schuran 2:33:12

2015
140 km - Václav Nežerka 4:02:07
93 km - Tomasz Lukawski 2:28:50

2014
131 km - Michael Kukrle 3:35:06

Co trutnovské pořadatele překvapilo, je, že už nyní mají poměrně pestré složení startovní listiny, v níž figurují závodníci z Německa, Polska, Ukrajiny, Francie, Ameriky, Srbska… A tak přemýšlejí, jestli příště nezařadí závod i do nějakého mezinárodního kalendáře, aby si na Krakonošův cyklomaraton našlo cestu ještě více cyklistů z jiných zemí. „Cílem závodu je opravdu ukázat kouzlo Východních Krkonoš, aby se sem pak lidé vraceli třeba trénovat nebo i na dovolenou, protože vyžití je tady mnohem větší,“ zdůrazňuje Jan Slavíček.

Nedílnou součástí programu Krakonošova cyklomaratonu jsou samozřejmě i závody dětí. Ty se budou konat tradičně na kolečku u pěší zóny. Propozice na www.krakonosuvcyklomaraton.cz.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama