reklama 

Krakonošův cyklomaraton: Delší trasy, pavé úsek i zábava pro děti

9.6.2019  •  Cyklo  • 
čtenost 802

Největší cyklistická akce v regionu se blíží. Krakonošův cyklomaraton v sobotu 15. června přivítá své účastníky, a to z řad profesionálů i hobby jezdců, již pošesté. Závod, který vede přes několik krkonošských kopečků i po polských cestách, má start a cíl na pěší zóně v Trutnově. Za uplynulých pět let si vybudoval renomé prestižní sportovní události. Mezi stovkami závodníků na trati uvidíte také šestici cyklistů šlapajících za Trutnovinky.

Krakonošův cyklomaraton: Delší trasy, pavé úsek i zábava pro děti

Pořadatelé ze Svazku obcí Východní Krkonoše ve spolupráci s SK Cyklistika Trutnov si pro letošní ročník připravili největší novinku v podobě prodloužení tratí. Od druhého ročníku se jezdí trasy dvě - dlouhá a krátká, jejichž aktuální parametry jsou 172 kilometrů (převýšení 2999 metrů) resp. 125 km (1777 m). Oproti loňskému cyklomaratonu došlo k prodloužení o 23 km na polském území.

„Jednak jsme hledali zase nějaké další zpestření závodu, a druhá věc je ta, že byl poměrně velký zájem z polské strany, kde jsou dobré silnice i hezká atmosféra, abychom tam závod rozšířili,“ vysvětluje předseda svazku Tomáš Hendrych, co organizátory přimělo k protažení tratí. „Ze závodu jsme také chtěli udělat opravdový maraton, což nyní ta délka 172 kilometrů tomu skutečně odpovídá. A co se týká kratšího okruhu, tak 125 kilometrů je pořád ještě zvládnutelná porce i pro amatérské cyklisty,“ doplňuje ředitel závodu Jan Slavíček.

Nový úsek začíná a končí v Lubawce, kde se pojede menší okruh přes Chełmsko Śląskie a Krzeszów. „Myslím si, že jde o výrazné zatraktivnění tratě. Závodníky tam čeká trošku stoupání, jede se po úzkých cestách, kde to vybízí k závodění,“ přibližuje Slavíček část, která nabídne i turistické výhledy na unikátní dřevěné domky v Chełmsku či klášter v Krzeszówě. Změna trati také nahrála pořadatelům v tom, že Lubawkou bude nyní jiný průjezd městem, díky kterému Krakonošův cyklomaraton získá i svůj pavé úsek. Asi kilometrová pasáž po kostkách vyvrcholí rychlostní prémií na náměstí.

Dál na trati jinak silničkáře čeká tradiční krkonošská „bašta“ s výšlapem na Pomezky. A ty odvážnější, zdatnější, možná i bláznivější, kteří po sjezdu odbočí na Pec pod Sněžkou, pak i brutální legendární stoupání na Pražskou boudu. Tam bude v sázce vrchařská prémie první kategorie, ze které by letos živý vstup do svého vysílání měla pořídit Česká televize, která se stala hlavním mediálním partnerem. Úvodní „živáč“ zaznamená i ze startu. „Pro závod to beru jako velký bonus. Myslím, že si to zaslouží a pomůže to k tomu, aby se stal největším závodem v republice,“ cení si Slavíček tohoto partnerství.

V tomto směru se nedávno bavil na výkonném výboru svazu cyklistiky i s předsedou silniční komise Petrem Kováčem o tom, že Krakonošův cyklomaraton by si rád zachoval červnový termín a získal tím své stále místo v kalendáři cyklistického svazu, aby nedocházelo ke kolizi s jinými akcemi svazu. První čtyři ročníky se totiž uskutečnily o prázdninách a loni se závod poprvé přesunul do poloviny června.

„Všechno má své výhody a nevýhody. Tento termín se jednoznačně osvědčil z pohledu bezpečnosti, organizace a zajištění závodu. Celá změna vycházela z nějaké diskuze s Policií ČR i městskou, protože počet návštěvníků Krkonoš se o prázdninách stále zvyšuje, takže rok od roku bylo těžší na trase a křižovatkách udržet stoprocentní bezpečnost. A ta musí být vždy na prvním místě a v červnu je těch aut méně,“ říká Tomáš Hendrych. Negativní připomínky pořadatelé zaznamenali od některých jezdců, že termín je příliš brzký a na závod nestačí natrénovat.

Jan Slavíček přesto věří, že pro většinu hobby cyklistů bude závod jedním z vrcholů sezony. Je totiž zařazený do seriálu RoadCup, kterého se účastní ti nejlepší amatérští cyklisté. A stejně jako loni proběhne týden před česko-slovenským mistrovstvím republiky, jehož dějištěm je Trnava. „Někteří cyklisté by to mohli pojmout jako test,“ poukazuje Slavíček a dodává, že účast mu přislíbili závodníci profesionálních mančaftů z Hradce Králové, Příbrami, Prostějova či Brna. Rovněž dorazí nejlepší handicapovaný cyklista světa Jiří Ježek. A své zástupce, letos dokonce na obou tratích, budou mít i Trutnovinky, když jsme tým vytvořili ve spolupráci se Svazkem obcí Východní Krkonoše. Aleš Hantl, Jiří Ryba a Martin Tichý se vydají na dlouhou trasu, kratší variantu si dají Michal Baťka, Jan Vraný a Filip Zbořil.

PŘEHLED VÍTĚZŮ

2018
149 km - Vojtěch Jonáš 4:02:49
102 km - Pavel Bittner 2:34:512017
145 km - Jiří Polnický 3:55:08
98 km - Tomáš Dudek 2:38:22

2016
140 km - Peeter Pruus 3:50:16
93 km - Michal Schuran 2:33:12

2015
140 km - Václav Nežerka 4:02:07
93 km - Tomasz Lukawski 2:28:50

2014
131 km - Michael Kukrle 3:35:06

Podle organizátorů narůstající počet účastníků (loni 646) svědčí o tom, že si závod našel své místo především mezi cyklistickými hobíky, kteří se sem rádi vracejí. „Doufám, že i letos vyjde počasí jako v předcházejících letech a bude to krásné svezení v Krkonoších,“ přeje si trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych, který také opět usedne na kolo a vyzve na souboj „stopětadvacítku“.

Krakonošův cyklomaraton však není jen o hlavním závodě, pořadatelé připravili program, který je plný sportu i zábavy a je určený pro celé rodiny s dětmi. Již tradičně se o zábavu pro nejmenší bude starat agentura VOSA a děti se tak mohou těšit na spoustu zábavy, písniček a soutěží. V několika show vystoupí u Uffa trialisté, kteří ukážou dětem, co všechno je opravdu na kole možné. A samozřejmě bude opět nachystán dětský cyklistický závod v prostoru startu a cíle, který zvládnou úplně všichni. „Chtěl bych pozvat všechny Trutnováky, aby se přišli se svými dětmi pobavit, nejdřív si užít atmosféru závodu na startu a pak si užili doprovodný program,“ uzavírá Jan Slavíček.

Další informace o závodu najdete ZDE.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama