reklama 

Nové tratě, stejný vítěz. Enduro Trutnov Trails si zase podmanil Vojtěch Bláha

2.5.2019  •  Cyklo  • 
čtenost 1062

Jestli se po loňském ročníku říkalo, že lepší závod než Enduro Trutnov Trails v Česku není, tak letošní dostaveníčko bikerů na kopci v okolí Čížkových kamenů, to jen potvrdilo. Ba co víc, laťku zvedlo ještě výš. Trutnovské enduro přilákalo na start 316 závodníků, pro které Přemek Tejchman a spol. namotali tři resp. pět erzet (dle kategorií), přičemž dvě třetiny tratí vedly doposud neznámým terénem. Co zůstalo stejné, byl král závodu. Tím se po roce opět stal Vojtěch Bláha.

Nové tratě, stejný vítěz. Enduro Trutnov Trails si zase podmanil Vojtěch Bláha

Devatenáctiletý rider z Jablonného v Podještědí o svém vítězství v elitní kategorii jezdců rozhodl až v závěrečné páté etapě. Po čtyřech erzetách vedl Michal Prokop. Legenda české bikové scény se přitom ještě nikdy předtím na trutnovských trailech neobjevila. „Já vím, je to trošku ostuda,“ usmál se 38letý závodník Ghostu.

V úvodní rychlostní zkoušce porazil Bláhu skoro o 4 vteřiny. Dvojku, trojku a čtyřku pak oba zajeli na vteřinu shodně. V poslední páté erzetě, která snesla přísné měřítko světových parametrů a jeli ji pouze eliťáci, zvítězil Bláha o 6,5 vteřiny. „Docela těžká trať, v prudkým kopci, hodně různých zatáček. Hned na začátku byl navíc asi dvoumetrový drop, do kterého se přijelo ze zatáčky a muselo se skočit,“ přiblížil Vojta Bláha závěrečnou pasáž závodu, kde jezdci „padali“ z Modřínového trailu pod skály a křižovali Panský stoupák.

„Já jsem tam udělal nějaké chybky, které mě stály čas, ale jinak myslím, že dobrý. Bedna je vždycky dobrá a Vojta jezdí super. Už má letos nějaké svěťáky za sebou a je taky o dvacet let mladší. Za mě spokojenost,“ pousmál se Michal Prokop, jenž za Bláhou zaostal o čtyři vteřiny. O tom, že tihle dva byli v neděli jezdecky někde jinde, vypovídá pohled na výsledky. Bronzový František Žilák, vítěz prvního ročníku, který loni skončil druhý, takže letos si zkompletoval stupně vítězů, ztrácel již 48 vteřin.

Závod startoval v devět hodin ráno od zimáku v Trutnově, kam se poslední závodníci vraceli po páté navečer. Oproti loňsku došlo k výrazné změně tras, které zavedly účastníky endura do fungl nových míst. Tím, že erzeta číslo 1 začínala už na Bohuslavickém hřbetu a dvojka se jela v okolí Adamova, ušetřili pořadatelé i čas, což jim umožnilo pojmout více závodníků. „Ale zase nechci, abychom nabrali hromadu dalších lidí a závod se dojížděl někdy v sedm hodin večer,“ je si vědom Přemek Tejchman.

Trutnovský závodník roli organizátora (společně s Pavlem Hyvnarem) zvládl na jedničku a třetí ročník ETT si prý užil nejvíc. „Možná jsem na sebe nevyvíjel takový tlak jako roky předtím, atmosféra mi přišla taková uvolněnější, ale každopádně připravit všechno byl opět záhul,“ poznamenal pořadatel, který pro letošek vyznačil tři a půl nových erzet. „Bylo dost šílený dělat to v jednom nebo dvou lidech, ale všichni si to pochvalovali že je to úplně něco jiného, než se v Čechách jezdí. Spoustu lidí mi gratulovalo k tomu, že konečně někdo měl ty koule a udělal pořádný závody ve smyslu obtížnosti,“ usmál se.

Před rokem na „Čížkáčích“ musel přistávat vrtulník pro jednoho slovenského ridera, letos byl závod v tomto směru klidnější. Došlo pouze k jednomu podvrknutému kotníku a jedna z bikerek si zlomila ruku, ale brala to sportovně. Mimochodem žen se letos spustilo z kopce znovu o něco více, bylo jich 23. Vítězství obhájila Štěpánka Nestlerová. „Mám to tady hrozně ráda hlavně kvůli tomu terénu, který je takový specifický. I když zrovna letos tady bylo namotaných spoustu zatáček a hodně čerstvé hrabanky, což není úplně můj šálek kávy. Ale dopadlo to dobře,“ vyprávěla 33letá bikerka z Prahy. Nejlepším juniorským závodníkem byl sedmnáctiletý Dominik Marták z Ústí nad Labem.


Pódium 3. ročníku Enduro Trutnov Trails

Elite (110 závodníků):
1. Vojtěch Bláha (Cyklomax - Rock Machine) 17:53,54
2. Michal Prokop (Ghost) 17:57,20
3. František Žilák (Rock Machine - Cyklomax) 18:41,15
4. Petr Frenk (Protocycles) 19:04,65
5. Michal Pokštefl (Kola-bbm.cz) 19:13,48

Masters Elite (27):
1. Zdeněk Urbanec (Giant Store Praha) 20:50,92
2. Petr Reisner (Giant Cycling Team) 21:12,75
3. Tomáš Šauer (Avast Cyklo Šauer MTB team) 21:23,40

Ženy (23):
1. Štěpánka Fejola Nestlerová (Norco bycycle) 16:58,32
2. Kristýna Havlická (Rock Machine - Cyklomax) 17:37,73
3. Andrea Drengubáková (Ghost Mojekolo.cz) 17:51,01

Masters Open (22):
1. Petr Bulíř (Kolomrdi z Ráje) 16:19,10
2. Tomáš Michera (Barta.Bike Úpice) 16:38,79
3. Daniel Kadaně 17:59,89

Open (113):
1. Vojtěch Kurfiřt 15:17,50
2. Filip Zajac (4min racing) 15:58,34
3. Matouš Silovský (Specialized.cz) 16:00,84

Junioři (21):
1. Dominik Marták (Ofbike Scott Team) 13:02,71
2. Štěpán Hartl (Snowboard Zezula) 13:26,39
3. Zdeněk Klemša 13:34,61

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Michal Teichman/TopRide.eu, Michal Bogáň

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama