Pátek

2. června 2023

Nyní

16°

Zítra

12°

Svátek má

Hajnická 12 letos nabídne dva závody v jednom

6. 3. 2020

page.Name
Dvanáctihodinový silniční cyklomaraton Hajnická 12 na Trutnovsku se letos poprvé pojede na uzavřeném okruhu, novinkou je vložený závod na 12 kol, tedy 134 kilometrů.

Hajnice na Trutnovsku letos opět přivítají silniční závod na 12 hodin pro zdravé i handicapované cyklisty. Třetí ročník Hajnické 12 se uskuteční v sobotu 18. července. Jedenáctikilometrový okruh bude letos poprvé uzavřený pro běžnou dopravu, další velkou novinkou je rychlostní prémie. Závodník, který jako první zajede 12 okruhů (134 kilometrů), vyhraje stejně jako vítězové jednotlivých kategorií poukaz na sedmidenní ubytování v Chorvatsku. Výtěžek ze závodu organizátoři věnují na podporu handicapovaných sportovců.

Pořadatelé se rozhodli cyklomaraton zatraktivnit i pro závodníky, kteří si netroufají strávit v sedle 12 hodin a urazit přes 300 kilometrů jako ti nejlepší. Nově proto zařazují rychlostní prémii na 12 okruhů. Bude to v podstatě samostatný závod na 134,4 kilometru, což je délka odpovídající středně dlouhé etapě.

„Chceme zachovat náročnost Hajnické 12, aby zůstala maratonským závodem. Zároveň ji ale chceme více zpřístupnit těm, pro které je půl dne na kole příliš. Účastník, který jako první projede 12 okruhů, získá stejnou cenu jako vítězové kategorií - sedmidenní ubytování pro jednu osobu na Omišské riviéře. Hajnická 12 letos budou vlastně dva závody v jednom,“ vysvětluje Jiří Kulka, který v roce 2018 akci s Milošem Višňovským založil.

Hajnická 12

  • kdy: sobota 18. července 2020, start: 8 hodin, konec závodu: 20 hodin
  • kde: Hajnice (okres Trutnov, Královéhradecký kraj), celý závod se koná na uzavřeném okruhu s asfaltovým povrchem, délka: 11,2 kilometru, převýšení: 120 metrů
  • gps: 50.4875144N, 15.9081450E
  • pořadatel: Nobilis Vitae
  • kontakt: Jiří Kulka (e-mail.: info@nobilisvitae.cz, telefon: 739 039 990)
  • web: www.hajnicka12.cz

Stejně jako v předešlých ročnících se celý závod uskuteční na okruhu, který začíná u obecního úřadu v Hajnici a vede po asfaltové silnici okolními obcemi. Letos se ale nepojede za běžného provozu a nehrozí tak kolize s motoristy. „Oba dva dosavadní ročníky se obešly bez problémů, přesto chceme riziko snížit na minimum a naším cílem je, aby se závodníci cítili na trati co nejlépe. Jsme dohodnutí s policií, že během závodu bude okruh v celé délce pro automobilovou dopravu uzavřený. Myslím si, že Hajnická 12 tak ještě získá na atraktivitě,“ říká Jiří Kulka z pořádající organizace Nobilis Vitae.

Lehce zvlněný okruh měří 11,2 kilometru s převýšením 120 metrů. Loňský vítěz Zdeněk Melša ho zvládl objet třicetkrát, na 336 kilometrech nastoupal úctyhodnou porci 3600 metrů. Nejrychleji kolo zajel Jiří Sůva, za 19 minut a 19 sekund. Královéhradecký kraj připravuje rekonstrukci úseku silnice z Hajnic směrem na Střítež, po kterém vede první polovina okruhu. Do červencového startu Hajnické 12 by tak tato část měla mít nový povrch.

Výtěžek pro klub vozíčkářů

V letošním roce se rozšíří počet kategorií. Kromě cyklistů na handbiku se nově budou moci zúčastnit handicapovaní sportovci na silničním kole a také závodníci na tříkolkách, takzvaných tricyklech, kteří mají postižení a z různých důvodů nemohou jet na klasickém kole nebo handbiku.

Výtěžek ze 3. ročníku Nobilis Vitae věnuje Sportovnímu klubu vozíčkářů v Praze. „Hledali jsme organizaci, kterou budeme moci podporovat. Oslovili jsme jich několik, ale sportovní klub nás zaujal nejvíc. Když jsme viděli, co všechno pro handicapované dělají, tak nám to velice imponovalo a rozhodli jsme se, že klub vozíčkářů bude tou nejlepší volbou,“ dodává Jiří Kulka. Partnerem závodu jsou Konto bariéra a nezisková společnost Černí koně, která pomáhá handicapovaným vyrovnat se s nepřízní osudu.

Hajnická 12 odstartuje 18. července v 8 hodin ráno, průběžné výsledky a statistiky se budou díky profesionální časomíře zobrazovat online na webu závodu. „Každý závodník nebo jeho doprovod tak hned uvidí, jak si vede v porovnání s ostatními, za jak dlouho ujel nejrychlejší kolo a podobně,“ poznamenává Jiří Kulka. V prostoru startu a cíle u obecního úřadu v Hajnici bude zázemí pro závodníky se sprchami, toaletami, bufetem, cykloservisem a také prostor pro stany. Během závodu se na okruhu navíc budou pohybovat dvě servisní auta.

Tři nejlepší z každé kategorie obdrží finanční price money, které se vypočítává podle počtu ujetých kilometrů. Vítěz získá poukaz na ubytování v apartmánu na Omišské riviéře, druhý a třetí věcné ceny. V ceně startovného je video záznam ze závodu, který bude každému účastníkovi zaslán na emailovou adresu. Součástí Hajnické 12 je tombola, první cenou je opět zájezd do Chorvatska od hlavního sponzora závodu - cestovní agentury Jadran Za Pusu.

(top, bog)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: archiv Hajnické 12