Čtvrtek

30. března 2023

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Hajnická dvanáctihodinovka je unikátem

11. 3. 2020

page.Name
Cyklistických závodů na silničních kolech se v České republice koná několik. Hajnická 12, která se v Hajnicích nedaleko Trutnova poprvé uskutečnila v roce 2018 a letos se pojede už potřetí, je však v mnoha ohledech výjimečná.

Jede se na 12 hodin po lehce zvlněném 11,2 kilometrů dlouhém okruhu. Na jedné trati zároveň soutěží zdraví cyklisté i sportovci s handicapem. Závod také handicapované sportovce konkrétně podporuje. Výjimečné jsou i ceny, kromě price money vítězové v jednotlivých kategoriích získávají dovolenou v Chorvatsku. Jak Hajnická 12 vznikla a co všechno ji odlišuje od ostatních závodů, prozrazuje její spoluzakladatel Jiří Kulka.

Co vás vedlo k založení Hajnické 12?
Byl to nápad mého kamaráda Miloše Višňovského, který měl sen uspořádat na Trutnovsku silniční cyklomaraton na 12 hodin. Má handicapovaného kamaráda Radka, který jezdí na handbiku. Cílem proto bylo uspořádat akci, kde budou moci závodit zdraví i handicapovaní cyklisté zároveň. Mohou tak ukázat, že dokážou i přes omezení podávat velice dobré výkony a zdravým se leckdy vyrovnat. Milošova myšlenka se mi tak zalíbila, že jsem se toho chytil. Společně jsme sehnali sponzory a v roce 2018 připravili první ročník.

Proč zrovna v Hajnicích?
Hledali jsme vhodné místo, kde bychom závod mohli uspořádat a které bude pro silniční závod atraktivní. Starostovi Hajnic Petru Červeného se ten nápad velice líbil a vyšel nám ve všem vstříc. Myslím, že se nám povedlo vymyslet atraktivní okruh.


Pořadatel závodu Jiří Kulka.

Mnoho podobných závodů u nás není...
Pokud vím, tak v Orlických horách se koná čtyřiadvacetihodinový závod. Snažím se dělat věci, které jsou něčím ojedinělé. A Hajnická 12 je unikátní. Podobných závodů, kde na jedné trati soutěží zdraví i handicapovaní sportovci, v České republice opravdu moc není. Okruh je dostatečně dlouhý, takže si na něm vzájemně „nepřekážejí“. Handicapovaní ho jedou zhruba hodinu, ostatní zhruba poloviční dobu. Ti nejrychlejší to zvládnou i pod dvacet minut. V letošním roce zavádíme rychlostní prémii, což je v podstatě vložený závod na 12 okruhů, tedy 134 kilometrů. Věříme, že to přiláká i cyklisty, kterým dvanáctihodinový formát úplně nesedí.

Jaké mají závodníci zázemí?
Už od prvního ročník jsme navázali spolupráci s firmou, která má profesionální časomíru. Hajnická 12 byla dokonce jejím prvním závodem. Průběžné statistiky se zobrazují online na našem webu hajnicka12.cz, každý účastník si tak může už během závodu zkontrolovat, kolik ujel okruhů, kilometrů, za jak dlouho zvládl nejrychlejší kolo a tak dál. V prostoru startu a cíle je hospoda, která vaří teplá jídla za příznivé ceny, dále vyhrazený prostor pro stany, jsou tam sprchy a toalety. Servis kol zajišťuje firma BP Lumen z Úpice. Dva servismani navíc jezdí po trati a jsou připravení závodníků pomoci. Na křižovatkách jsou hlídky a hlásí servismanům případné problémy. Bufet se nachází v prostoru cíle, od letoška bude další občerstvovací stanice ještě v polovině trati. 

Hajnická 12 se od většiny ostatních závodů odlišuje také velice zajímavými cenami…
První tři nejlepší v každé kategorii vyhrají finanční odměnu, která vychází z počtu ujetých kilometrů. Vítěz každé kategorie získá poukaz na sedmidenní ubytování pro jednu osobu na Omišské riviéře v Chorvatsku, v pěkném apartmánu sto metrů od moře. Ve třetím ročníku zavádíme rychlostní prémii. Závodník, který jako první projede 12 okruhů, také vyhraje týdenní ubytování v Chorvatsku.

Hajnická 12

  • kdy: sobota 18. července 2020, start: 8 hodin, konec závodu: 20 hodin
  • kde: Hajnice (okres Trutnov, Královéhradecký kraj), celý závod se koná na uzavřeném okruhu s asfaltovým povrchem, délka: 11,2 kilometru, převýšení: 120 metrů
  • gps: 50.4875144N, 15.9081450E
  • pořadatel: Nobilis Vitae
  • kontakt: Jiří Kulka (e-mail.: info@nobilisvitae.cz, telefon: 739 039 990)
  • web: www.hajnicka12.cz

Jezdí závodníci Hajnickou 12 v kuse, nebo dělají přestávky?
Musím říct, že jediný, kdo celý závod zvládne na jeden zátah, je Petr Stiller na handbiku. Je to skutečně obdivuhodné. Má postižené ruce i nohy, ale za těch 12 hodin s handbiku nesleze. Je na každém, kolik přestávek si během závodu udělá.

Závod má od začátku benefiční rozměr. Hajnická 12 letos podporuje handicapovanou cyklistku Moniku Rozsypalovou z Vrchlabí. Jak k tomu došlo a jakou podobu podpora má?
Spojili jsme se s Kontem bariéry, kde nám řekli o jejím příběhu. Monika si v 16 letech po pádu na bruslích poranila páteř a od té doby je na invalidním vozíku. Je nám sympatické, že aktivně sportuje a jezdí na handbiku, navíc je z východních Čech. Filozofií Hajnické 12 je nejen propojovat svět zdravých a handicapovaných, ale zároveň jim konkrétně pomáhat. Příběh Moniky šíříme mezi veřejnost a podporujeme tak sbírku na automobil, který potřebuje.

čtěte také:
Hajnická 12 letos nabídne dva závody v jednom


(top, bog)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: archiv Hajnické 12