Čtvrtek

8. června 2023

Nyní

17°

Zítra

17°

Svátek má

Sponzor Kasper: Mám radost, jak tým profesionálně funguje

20. 3. 2020

page.Name
Srdeční záležitost. Tím je pro Rudolfa Kaspera cyklistika. První sport, kterému se začal věnovat se vší vážností. „Bylo mi dvanáct,“ vzpomíná úspěšný trutnovský podnikatel na období, kdy jako žák a později dorostenec obětoval jízdě na kole skoro všechno. A proto není ani žádné překvapení, že již několik let firma Kasper podporuje nejlepší český cyklistický tým z Hradce Králové - do loňského roku vystupující pod hlavičkou Elkov Author a od letošního roku s novým názvem Elkov Kasper.

„Naše společnost podporuje sport dlouhodobě, zejména regionálně. Většinou se jednalo o sport na Trutnovsku, ale v posledních letech pravidelně podporujeme i hradecký tým,“ povídá zakladatel strojírenské firmy, která je jedním z hlavních partnerů cyklistické stáje od roku 2016. „Ta historie je ovšem mnohem delší, protože hradeckou cyklistiku jsem sponzoroval nějaký čas už v devadesátých letech,“ říká Kasper.

Z dob, kdy jako mladík závodil, mu zůstal k cyklistice velmi vřelý vztah, a přestože pak na tento sport neměl třicet let čas kvůli práci, přetrvaly i jeho vazby na lidi, které na kole poznal. Jedním z nich je současný sportovní ředitel hradeckého týmu Vladimír Vávra. „Jsme stejný ročník, takže jsme v těch žákovských a dorosteneckých letech byli soupeři, ale nejen to. Byli jsme dva lidé, kteří se velmi sblížili. V zimě jsme spolu třeba jezdili na soustředění na běžky, já jsem také přespával u nich doma, kdy jsme vyráželi na závody,“ vypravuje Kasper.

A právě osoba Vladimíra Vávry ho přiměla ke spolupráci, neboť tohoto člověka považuje za velkého profesionála v oboru. „Byl takový už jako cyklista, svým přístupem k tréninku i závodění. A zrovna takový je i nyní, kdy se dá říct, že už desítky let, jako manažer klubu,“ poukazuje podnikatel, který velmi uznává také trenéra Otakara Fialu. „Mám opravdu radost z toho, jak tento tým profesionálně funguje a je za ním jednoznačně vidět výsledek dlouhodobé systematické práce,“ těší Kaspera.

Několikrát už měl možnost vidět to na vlastní oči a v závěru loňského roku si toto dokonce prožil na vlastní kůži, kdy v prosinci s kompletním týmem strávil týden na soustředění ve španělském Calpe. „Byl to pro mě velký zážitek,“ přiznává a dodává, že z přístupu jak realizačního týmu, tak závodníků byl nadšený. „Já jsem sám závodil na poměrně vysoké úrovni, tak o tom něco vím, ale uvědomil jsem si, že dnes už bych to dělat nechtěl, protože ti lidé žijí jen cyklistikou. Jenže nic jiného ani nemůžou, pokud chtějí být nejlepší,“ vykládá Kasper.

Proč se rozhodl od letošního roku pozvednout spolupráci o level výš a stát se titulárním partnerem hradeckého týmu? „Za poslední roky mají výsledky týmu velmi stabilní tendenci a představy vedení jsou takové realistické, ale náročné. To se mi líbí,“ konstatuje sponzor z Trutnova. „Líbila se mi moc třeba účast klubu na mistrovství světa 2018 v Innsbrucku, kde jako jeden z mála kontinentálních týmů dostal povolení závodit v týmové časovce,“ poukazuje. První ryze česká stáj skončila tehdy na dvanáctém místě, když si připsala i skalpy týmů z UCI World Tour, které mají řádově vyšší rozpočty a možnosti.

Jakou finanční částkou trutnovský podnikatel královéhradecký tým podporuje, konkrétně neprozradil. „Odpovím vám takhle. Dával jsem statisíce ročně, ale na to být titulární partner statisíce nestačí,“ usmál se a dodal, že jeho podpora je pro klub významná, ale nejedná se o žádné velké miliony. „Tento tým není velkorozpočtový. Už několik let má výkonnostně bez problémů na to, že by mohl poskočit do další divize, jenže tam jsou finanční nároky výrazně vyšší a v podstatě by to byl jen stres se sháněním peněz,“ tvrdí Kasper.

Hradecký tým byl založen v roce 1993 a také letos je registrován u mezinárodní cyklistické federace UCI jako Kontinentální tým, který tvoří deset závodníků: Jan Bárta, Alois Kaňkovský, Adam Ťoupalík, Karel Hník, František Sisr, Michal Schlegel, Michael Kukrle, Dominik Neumann, Jakub Otruba a Matej Zahálka.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Jan Brychta