Úterý

7. února 2023

Nyní

-3°

Zítra

-2°

Svátek má

Jak jsem projel nejrychleji na kole okolo Severky

15. 6. 2020

Jak jsem projel nejrychleji na kole okolo Severky 100 snímků
Původně to měl být klasický článek o 26. ročníku cyklistického závodu okolo Severky. Jenže shodou okolností jsem se v pátek s tratí kolem rybníků v Dolcích nejlépe popasoval já, a tak následující text bude spíš takovou reportáží, jak jsem to všechno viděl na vlastní oči.

Proslulý sportovní podnik nadregionálního významu, ve kterém je na prvním místě hlavně zábava, navazuje na dvacetiletou tradici závodu okolo Dvoračky. Ten já jsem nikdy nejel, pouze jsem se ho asi dvakrát účastnil jako redaktor. Když se pak organizační výbor ve složení Honzy, Pafky, Zajdy, Pavouka a Pušmika rozhodl závod přesunout do Dolců k rybářské baště Severka, tak už jsem si start nenechal ujít, a to v posledních třech ročnících.

Vítězové 26. ročníku okolo Severky

Přežákyně: Tereza Krokidisová
Přeškoláci: Jakub Novotný
Mladší žáci: Martin Králík
Mladší žákyně: Anička Králíková
Starší žáci: Matyáš Burýšek
Starší žákyně: Kateřina Káňová
Ženy: Daniela Čekaňáková
Tandemy: Noskovi
Muži: Michal Bogáň

Umístění z roku 2018 si úplně nevybavuju, z loňského jubilea čtvrtstoletí mám doma schovaný diplom za sedmé místo. A letos? To si ten kus papíru asi nechám zarámovat a někam vyvěsím. Je to poprvé a nejspíš i naposled, co jsem vyhrál nějaký závod.

Trošku mě mrzelo, že se letos zázemí přestěhovalo ze Severky, kde to mělo svoje kouzlo, do stanu na hlavní pláž kempu. Ale sud kofoly je sud kofoly. Tu jsem teda nepil a ve stylu svojí krátké tradice jsem si dal před startem jednoho Krakonoše. Někdo stihl i víc. Bikery se to kolem laviček jen hemžilo, ale to je v Dolcích naprosto normální jev. Letošní účast se nakonec vyšplhala na počet 67 závodníků, z nichž větší polovinu tvořily děti. Ty startovaly až po dojetí dospěláků. Na společnou fotku Honzy Bartoše u sprchy jsme se ale vešli všichni. Až teda na jednu malou slečnu, která ten dav pozorovala z povzdáli.

Závod startoval po asfaltce od dětského hřiště a docela se jelo. Naštěstí jsem se pohyboval v popředí a nemusel se jako loni prodírat ze zadních pozic. Na druhé straně rybníka jsme překvapili pár rybářů, naopak mě zase za loukou zaskočila obří kaluž. Bláhově jsem si myslel, že ji projedu, ale zapadl jsem do bahna a šel jsem. Z druhého místa jsem se rázem propadl asi na osmé. Když mě tam někteří viděli, tak si říkali, že jsem ze hry venku. Naštěstí přišlo mírné stoupání po silnici od Starých Buků kolem chat (tam to mám dost najeté z výletních „tour de beer“) a v něm jsem se dotáhl. Po cestě kolem rybníka u Severky už se posouvám za vedoucího Pafku, kterého přesprintuju na parkovišti u restaurace a pak už se neohlížím a mířím vstříc k železné cílové bráně. A jsem tam první!

S úsměvy ve tváři pak přijíždí i všichni ostatní. Někteří na historických strojích a našlo se také několik posádek, jež vytvořily tandem se svým dítkem. Mezitím se mládež, která už dokáže šlapat sama, rovná na startovní čáru u dětského hřiště. Takže jedu fandit. Trasa pro starší školáky byla jeden okruh okolo hlavního rybníka. A ti menší a nejmenší potom vyrazili v centru kempu na svoje závodní kolečko od kiosku a kolem chatek zpět.

Slavnostní vyhlášení proběhlo na pódiu ve stanu U Pepína v devíti kategoriích s tradiční medailovou odměnou v podobě Fidorky a dalšími drobnými cenami pro každého. Vítězové starších kategorií se mohli radovat i z tekutého dárku v podobě Tylšovky. A ta byla v duchu tradice vypita ještě ten večer při afterparty.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš, Michal Bogáň, Pavla Tylšová