Pátek

24. března 2023

Nyní

16°

Zítra

11°

Svátek má

Cink, Kulhavý a spol. pojedou v Peci pod Sněžkou o mistrovské tituly

9. 7. 2020

page.Name
O víkendu se v Peci pod Sněžkou pojede jubilejní třicáté mistrovství republiky horských kol. První šampionát se jel už v roce 1991 v jiném krkonošském středisku, Špindlerově Mlýně, ještě jako mistrovství ČSFR a vyhráli jej Štěpánka Foxová a cyklokrosař Peter Hric. Po pátečních štafetách jsou hlavní boje v olympijské disciplíně cross country na programu v sobotu, v neděli se uskuteční ještě závod do vrchu. Domácí šampionát je zároveň druhým dílem série českého poháru Strabag Cup.

Do Pece pod Sněžkou se vrací mistrovství republiky po dvou letech, což lze z pohledu pořadatelů brát jako velký úspěch. Obvykle bývá časový interval pro získání šampionátu delší. „Za těch 11 let, co děláme Bike víkend, už pořádáme mistrovství republiky potřetí, což je ukázka toho, že prostě horská kola patří do hor,“ uvedl ředitel závodu Jan Slavíček.

Před dvěma roky v Krkonoších zvítězil mezi eliťáky Jaroslav Kulhavý a mezi ženami se radovala ze svého prvního titulu Jitka Čábelistká tehdy ještě jako Škarnitzlová. Je zajímavé, že mistrovský závod elitní kategorie mužů neměl od roku 2013 jiného vítěze než olympijského šampiona z Londýna Jaroslava Kulhavého nebo Ondřeje Cinka, který je aktuální domácí jedničkou. Z ostatních bikerů triumfoval naposledy v roce 2012 Pavel Boudný.

Loni v Hlinsku zvítězil Cink a radoval se tak potřetí v kariéře po zlatých medailích z Bedřichova (2013) a Kutné Hory (2015). Druhý skončil specialista na maratony Martin Stošek a třetí dojel Jan Škarnitzl. Mezi ženami byla nejrychlejší Jitka Čábelická před Janou Czeczinkarovou a Terezou Sáskovou.

Právě Cink a Čábelická tak zároveň završili i celkové vítězství v pohárovém seriálu. A během uplynulého víkendu dokázali na své úspěchy navázat, když uspěli i v prvním závodě letošního Strabag Cupu v Městě Touškově. Cink vyhrál, lepší než Čábelická pak byla pouze světová hvězda Anne Terpstraová z Nizozemska. Další jména víkendových kandidátů na medaile, která ještě nezazněla, jsou Jan Vastl, Tomáš Paprstka, Karla Štěpánová či Tereza Tvarůžková.

„Myslím si, že to klidně může být největší a nejdůležitější závod sezony, protože mezinárodní závody se ruší opravdu hromadně. Teď je už na programu pouze Světový pohár v Novém Městě, kde by se měly odjet dva závody, ale já osobně tomu moc nevěřím, že svěťák začne. Spíš se přikláním k tomu, že letošní sezonu odpískají úplně,“ sdělil Jan Slavíček.

Letošní mistrovský závod se pojede na tradiční, technicky i fyzicky extrémně těžké přírodní trati na úpatí sjezdovky Javor. Jejím stavitelem je poprvé Jiří Šrytr zvaný Pytel, který udělal jen pár kosmetických změn. Vše důležité zůstalo jako v minulých letech. Rozhodovat se tak bude ve stoupáních k Poustevníku a na sjezdovce Javor plus v technických pasážích, které jsou v lese za panelkou, a ve sjezdu od chaty Orlík.

Program šampionátu je oproti klasickému pohárovému závodu roztažený do tří dnů. V pátek se jedou štafety, přičemž premiérově se v této disciplíně poměří i žáci. Další novinkou je pak to, že místo tří úseků se pojedou čtyři. „To určitě přidá na atraktivitě závodu,“ poukázal ředitel závodu Jan Slavíček. Do loňského roku jezdili v týmu dva muži (eliťák, junior) a jedna žena, letošní sestavy rozšíří ještě juniorky.

Hlavní závody jsou naplánované na sobotu, elitní kategorie mužů bude startovat v 15.30 hodin.

Nestandardní součástí republikového šampionátu bude závod do vrchu, který se pojede v neděli ráno z Pece pod Sněžkou na Pražskou boudu. V dolní části čeká závodníky trasa částečně po okruhu cross country a částečně v jeho protisměru. „Pro závod do vrchu mám slabost,“ uvedl Jan Slavíček, jenž toto klání do programu republikového šampionátu prosadil a letos poprvé je zapsané i v mezinárodním kalendáři UCI jako závod kategorie C3.

Český pohár horských kol čítá v této sezoně po událostech spojených s koronavirovou krizí jen čtyři závody místo původně plánovaných šesti. Zbývající dva uspořádají Zadov (8. - 9. srpna) a Brno (29. - 30. srpna).

Program MČR XCO 2020 v Peci pod Sněžkou

pátek
16:00 štafety žáci
17:00 štafety elite

sobota
9:30 kadeti, masters, expert
11:00 junioři
13:30 ženy elite, ženy U23, juniorky, kadetky
15:30 muži elite, muži U23

neděle
10:00 závod do vrchu (všechny kategorie, start po 2 minutách)
10:30 odrážedla
10:40 holky a kluci 3 - 4 roky
11:00 holky a kluci 5 - 6 let
11:20 holky 7 - 8 let
11:40 kluci 7 - 8 let
12:00 holky 9 - 10 let
12:25 kluci 9 - 10 let
13:30 žákyně I
14:00 žáci I
14:30 žákyně II
15:15 žáci II

(bog, ČTK)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek