Čtvrtek

30. března 2023

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Cink získal čtvrtý domácí titul v cross country, Čábelická třetí

12. 7. 2020

Cink získal čtvrtý domácí titul v cross country, Čábelická třetí 60 snímků
Biker Ondřej Cink obhájil v sobotu v Peci pod Sněžkou titul domácího šampiona v olympijské disciplíně cross country. Při neúčasti Jaroslava Kulhavého, jenž spolu s Cinkem nepustil nikoho jiného na trůn již od roku 2013, dojel na druhém místě Jan Škarnitzl. Bronz získal maratonský specialista Martin Stošek.

Devětadvacetiletý Cink potvrdil - stejně jako v předcházejícím závodě žen Jitka Čábelická - roli hlavního favorita. Celkem vyhrál republikový šampionát už počtvrté v kariéře. Oba úspěšní obhájci měli také před odložením olympijských her v Tokiu na příští rok nejblíže k tomu, aby reprezentovali pod pěti kruhy.

Vítězný Cink potvrdil dobrou formu, kterou prokázal již minulý víkend v Městě Touškově triumfem v úvodním podniku čtyřdílného seriálu Českého poháru. Vedle loňského zlata slavil v minulosti titul také v Bedřichově (2013) a Kutné Hoře (2015).

„Myslím, že jsem přijel dobře připravený. Po startu jsem sice do terénu najížděl druhý, ale jakmile se přejelo na asfaltovou pasáž, na nic jsem nečekal a tvrdě atakoval. Odjel jsem prakticky ihned a náskok jen navyšoval. Jel jsem na maximum od začátku, protože na Světových pohárech se přesně takovým způsobem závodí. Jede se naplno od startu do cíle. Je potřeba daný způsob závodění natrénovat,“ uvedl Cink pro server sport.cz.

MČR a závod Českého poháru v cross country na horských kolech:

Muži: 1. Cink (Kross Racing) 1:28:52, 2. Škarnitzl (Cyklostar Trek Mercedes-Benz) -44, 3. Stošek (Future Cycling-Northwave) -1:42, 4. Vastl (Pushbikers XC) -2:05, 5. Rauchfuss (Ethic Sport cycling) -3:22, 6. Kobes (Gapp System-Kolofix MTB Racing) -4:30.

Ženy: 1. Čábelická (Gapp System-Kolofix MTB Racing) 1:20:04, 2. Tvarůžková (Expres CZ-Tufo Kolín) -48, 3. Štěpánová (Pushbikers XC) -1:58, 4. Czeczinkarová (Liv Mistral Cycling) -3:05, 5. Sásková (Rouvy Specialized) -3:31, 6. Neumanová (Česká spořitelna-Accolade) -5:50.

Junioři: 1. Sáska (Rouvy Specialized) 1:02:39.

Juniorky: 1. Novotná (Adastra) 56:54.

Přestože dominoval, odmítl, že šlo o snadný závod. „Šest z osmi okruhů jsem určitě jel na maximální výkon. V závěru jsem si už pozici jen hlídal. Nechtěl jsem riskovat, že udělám defekt nebo spadnu,“ vysvětlil Cink, jenž už před závodem avizoval, že ho láká sedm prvenství rekordmana Kulhavého. „Je to meta, o níž sním. A myslím, že nejde o nereálný cíl,“ prohlásil odhodlaně Cink.

Stejně jako loni v Hlinsku ho na stupních vítězů doplnili Škarnitzl se Stoškem, jen v obráceném pořadí. Škarnitzl, který si o místo polepšil, zaostal za Cinkem o 44 sekund, bronzový Stošek ztratil ještě o takřka minutu více. Shodné jako před rokem bylo pořadí za ním: čtvrtý dojel Jan Vastl a pátý Marek Rauchfuss.

Dvojnásobný olympijský medailista a vítěz z her v Londýně 2012 Jaroslav Kulhavý v Peci nestartoval. V pátek měl při tréninku nepříjemný pád a podstoupil i kontrolní rentgenové vyšetření v nemocnici.

Čábelická se radovala z třetího triumfu za sebou. „Vypadalo to jednoduše, ale zcela snadné to nebylo. Moje taktika byla jít do vedení hned od začátku. Trať v Peci mi hodně sedí. Je to vyloženě na výkonnost a rovněž hodně na techniku, člověk se musí koncentrovat celou dobu. Vyhovuje mi odjet po startu a jet si svoje tempo. Jsem ráda, že taktika vyšla a mám mistrovský trikot na další rok,“ řekla Čábelická.

Vítězný hattrick načala třicetiletá bikerka přede dvěma lety shodou okolností na stejném místě. Závod měla od začátku pod kontrolou a vedle domácího titulu rovněž skvěle navázala na pohárové vystoupení v Městě Touškově, kde byla rychlejší než ona pouze hvězdná Nizozemka Anne Terpstraová.

Čábelická zvítězila s přehledem a druhou Terezu Tvarůžkovou za sebou nechala o 49 sekund. Třetí Karla Štěpánová ztratila ještě minutu a deset vteřin navíc. Loni stříbrná Jana Czeczinkarová, která patřila mezi hlavní favoritky na medaile, se musela s více než tříminutovým mankem spokojit se čtvrtým místem.

Štafetový titul na MČR bikerů obhájil tým Rouvy

Tým Rouvy Specialized obhájil v pátek na mistrovství České republiky v Peci pod Sněžkou titul ve štafetě. Sestava Jan Sáska, Tereza Sásková, Aneta Novotná, Samuel Jirouš zvítězila s půlminutovým náskokem před kolínským kvartetem Express CZ Tufo, jehož finišman Tomáš Paprstka měl po posledním sjezdu defekt předního kola a vypadl z boje o zlato.

„V posledním sjezdu jsem to o něco procvaknul. Samíka jsem měl kousek před sebou a zdálo se mi, že tuhne. Bylo by to ještě zajímavý,“ litoval Paprstka v rozhovoru pro server mtbs.cz. „Cítil jsem Páprdu v zádech, takže jsem jel, co to šlo. Ale měli jsme i trochu štěstí, protože píchnul,“ řekl finišman vítězného týmu Jirouš.

Třetí skončil v konkurenci šesti družstev tým Kross + MS Bike Academy s hvězdným Ondřejem Cinkem na prvním úseku. Aktuální česká jednička byla na trati jasně nejrychlejší a jeho tým měl při poslední předávce i díky odlišné taktice s nasazením mužů na první dva úseky téměř dvouminutový náskok. Mladičká kadetka Adéla Foltýnová ale podle očekávání na mužské konkurenty nestačila.


(ČTK, bog)

redakce@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek