Úterý

7. února 2023

Nyní

-3°

Zítra

-2°

Svátek má

Tejchman zkompletoval medailovou sbírku z mistrovství republiky

6. 8. 2020

page.Name
V roce 2017, kdy se mistrovství republiky v enduru jelo poprvé, získal zlato. O rok později stříbro. A letos Přemek Tejchman vybojoval na českém šampionátu, jehož dějištěm byl o víkendu bikepark v krušnohorských Klínech, bronzovou medaili.

„Poprvé v sezoně se na závody sjela celá naše špička. Chtěl jsem titul, ale v té nabité konkurenci jsem za bednu rád, protože letos jezdí všichni dobře,“ nechal se slyšet dvaatřicetiletý trutnovský závodník z Qayron Factory Teamu, který považuje za povedený každý závod, v němž se mu podaří dostat do Top 3.

I když červíček zklamání v Přémovi po mistrovství přeci jen trošku hlodal, protože za novopečeným šampiónem Matějem Charvátem zaostal jen o čtyři vteřiny. Navíc, při podrobnějším nahlédnutí do výsledků zjistíte, že ve čtyřech ze sedmi erzet zajel nejrychlejší časy. Osudným se mu však staly rychlostní zkoušky s pořadovým číslem 2 a 3, kde nabral třináctivteřinové manko.

„Klíny patří k jedním z nejlepších trailů u nás, kopce jsou tam relativně velké a ježdění tam člověka baví. Bohužel pořadatel většinu věcí dělá sám, takže vždycky se to malinko odrazí na nějaké nedokonalosti. A tentokrát se to odrazilo na značení tratě. Na některých erzetách se našlo poměrně dost míst, kde se trať dala zkrátit. Podle mě by si to organizátoři měli víc ošéfovat a ne to nechat jako nějaký freeride v kamenech a dělejte si tam, co chcete,“ povídal trochu rozhořčeně trutnovský rider.

V žádném případě však tímto svým prohlášením nechce šampionát nějak degradovat, všichni jezdci totiž měli stejné podmínky. „Já prostě jen nejsem ten typ, že bych na trati honil každý metr a hledal zkratky. Ani jsem nepředpokládal, že by tam něco takového mohlo být,“ vysvětloval bronzový medailista.

Víkendové mistrovství republiky v Klínech bylo pro Přemka Tejchmana pomyslným vrcholem letošní sezony, která pro něj začala únorovou účastí na závodě Andes Pacifico v Chile.

„Byl to pětidenní etapový závod, kdy se každý den spalo někde jinde v horách ve stanu a každý den se jezdily na oči jiné tratě. Je to jeden z nejprestižnějších závodů na světě,“ poznamenal k bikerskému výletu do Jižní Ameriky, kde při svojí premiéře obsadil fantastické sedmé místo. „Byl to skoro zázrak. Všichni se tam divili, že nějaký Evropan to dokázal takhle zajet,“ usmíval se.

Po skvělém vstupu do sezony bohužel nastala nucená koronavirová přestávka, která všem příznivcům endura skončila až začátkem června úvodním podnikem České Enduro Serie na Klínovci. Jezdec na Qayronu se umístil na šesté pozici. „Závod tam dost ovlivnilo počasí,“ vzpomínal. V červenci na Zadově už byl druhý a stejné umístění zopakoval o pár týdnů později v Koutech.

Mezitím si také na jeden závod odskočil z lesa do města. V Ústí nad Labem se zúčastnil mistrovství republiky v městském sjezdu. „Trošku mi to připomnělo moje závodění z dob fourcrossu. Po delší době to byla změna, jen minutový závod a fakt sprint, žádné celodenní ježdění a přejezdy,“ vyprávěl. Výsledek? Stříbrná medaile o dvě vteřiny za Tomášem Slavíkem. „On tohle jezdí normálně, je to jeho parketa,“ poznamenal Přéma.

Teď po šampionátu na Klínech pro něj sezona bude pokračovat hned o víkendu, kdy je na programu čtvrtý pohárový závod České Enduro Serie na Ještědu. V srpnu pak bude závodit ještě na Morávce a v září se seriál přesune na šumavský Špičák. Koncem září by jeden z nejlepších českých jezdců vyrazil na dva světové poháry do Itálie a Slovinska.

„Uvidíme, ale jak to všechno bude, protože za dva týdny se nám má narodit malej,“ prozradil, že s manželku Terezou očekávají narození prvního potomka.

Ukončení sezony plánuje Přemek Tejchman na neděli 25. října, kdy v roli pořadatele přivítá endurové nadšence na Enduro Trutnov Trails. „Kapacitu 400 závodníků máme naplněnou a další jsou na čekací listině, kdyby někdo vypadl,“ konstatoval, že zájem o čtvrtý ročník závodů v okolí Čížkových kamenů je velký.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Štěpán Bajt a Jaroslav Sijka