Úterý

7. února 2023

Nyní

-12°

Zítra

-10°

Svátek má

Krakonošův cyklomaraton. Závod pro všechny, kteří se baví cyklistikou

17. 6. 2021

page.Name
Jedním z prvních velkých závodů v republice pro širokou cyklistickou veřejnost bude letošní osmý ročník Krakonošova cyklomaratonu. Závod se startem a cílem na nově zrekonstruované pěší zóně v Trutnově se pojede tuto sobotu. Pořadatelé ze Svazku obcí Východních Krkonoš a SK Cyklistika Trutnov vypustí cyklisty do závodu ve dvou obvyklých vlnách. Zájem o silniční cyklistiku v Krkonoších je tradičně velký, přihlášeno je 685 jezdců.

Cyklisté se opět mohou rozhodnout, jestli otestují svou výkonnost na dlouhé trase (140 km) či zvolí kratší variantu (90 km). V porovnání s loňským ročníkem je čeká na začátku lehce upravená trať. „Každý rok nám do plánovaní tratí zasáhnou opravy komunikací, tak i letos jsme to museli vymyslet trošku jinak,“ vysvětlil Jan Slavíček.

Uzavírka ve Zlaté Olešnici vedla k tomu, že cyklisté vyrazí z Trutnova na druhou stranu po hlavním tahu k horám, odkud odbočí na Babí a přes Stachelberg se dostanou do Žacléře. Na Rýchorském náměstí si to ti nejlepší rozdají o první prémii. Přes Bernartice, Kořenov a Prkenný Důl se pak vrátí zpět na Stachelberg a po sjezdu z Babí se napojí již na loňskou trasu. Ta jezdce vytáhne z Horního Maršova přes Albeřice a Malou Úpu až na Pomezky. Tradiční výšlap od našich sousedů není možný jednak kvůli komplikovanějšímu přeshraničnímu styku, ale hlavně na polské straně se rekonstruuje silnice.

Před rokem v souvislosti s covidem panovala podobná situace a Krakonošovu cyklomaratonu nahrála v tom, že závod měl naprosto hvězdné obsazení s Kreuzigerem, Vakočem, Hirtem, Černým i vítězným Adamem Ťoupalíkem z Elkov Kasper, který potom později v létě triumfoval i na mistrovství republiky. V letošní olympijské sezoně se však právě společný česko-slovenský šampionát posunul o týden dříve a koná se ve stejném termínu jako Krakonošův cyklomaraton.

„Určitě se u nás nesejde taková konkurence jako loni, ale myslím, že atraktivitě závodu to nikterak neubere. Závod totiž není primárně určený pro elitní závodníky, ale je pro hobíky, kteří se cyklistikou baví. A my jim chceme ukázat, jak se v Krkonoších dá pěkně jezdit na kole. To, že se našeho závodu zúčastňující špičkoví závodníci, je spíš taková třešnička na dortu,“ poznamenal Jan Slavíček a dodal, že letos bude boj o prvenství více otevřený.

Loňské pořadí bylo: 1. Ťoupalík (Elkov Kasper), 2. Černý, 3. Hirt (oba CCC), 4. Višňovský (Česká spořitelna), 5. Vakoč (Alpecin Fenix)...

Co se týká doprovodného programu, jehož hlavním bodem bývají dětské závody, pořadatelé ho stejně jako loni opět celý ruší. „Doufáme, že už příští rok vše proběhne normálně. A poté, co přijedeme do cíle, tak si budeme moci v klidu sednout, pobavit se a nebude to žádný problém,“ vyslovil Jan Slavíček jedno velké přání napřesrok.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek