15. srpna 2022

19°

20°

7. 7. 2022

Je to meta pro každého, kdo jezdí rád rychle na kole z kopce. Aspoň jednou v životě absolvovat Megavalanche. Trutnovský biker Přemek Tejchman se objevil na tomto závodě, který se každoročně koná v lyžařském středisku Alpe d'Huez ve francouzských Alpách a startuje z výšky 3300 metrů ledovce Pic Blanc, už sedmkrát. Do cíle tři čtvrtě hodiny (!) trvajícího maratonského sjezdu se ale dostal jen dvakrát – hned při své premiéře a teď před pár dny.

V roce 2015 obsadil 12. místo, letos skončil osmnáctý. „Jsem mega šťastnej, že jsem po těch pěti letech zase dojel dolů. Je to zatím můj nejcennější výsledek sezony,“ nechal se slyšet 34letý závodník Qayron Factory Teamu. V elitní kategorii bylo v cíli klasifikováno 277 jezdců a celkově letos si jeden z nejslavnějších a nejtěžších závodů s hromadným startem dalo jedenáct set riderů!

Závod vyhrál podruhé v řadě Švýcar Stefan Peter, který sjel třicetikilometrovou trať za 43 minut a 20 vteřin. Přemkovi Tejchmanovi to zabralo o tři a půl minuty více času. „Myslím, že kdyby byl závod o deset minut delší, tak bych se umístil kolem desítky. Dole se dá líp předjíždět, nahoře moc ne. Jak se jede v trailu, občas narazíš na někoho, kdo nejede tak rychle a musíš se pak za ním táhnout, protože ho nemáš kudy objet,“ dodal.

Český endurař měl i smůlu, protože už v páteční kvalifikaci prořízl gumu a asi dvanáct minut dojížděl po prázdném zadním kole. Ve své rozjížďce se propadl z druhého místa na desáté, což jej na nedělní start odsunulo až do čtvrté řady a před něj se postavilo dalších 90 jezdců.

„Letos na startu nebylo ani tolik sněhu, plánoval jsem to rychlejší, ale nějak mi to nevyšlo a jednou jsem spadnul,“ poznamenal k úvodní pasáži, kdy se bikeři vrhají střemhlav dolů černou sjezdovkou Sarane. „Když jsem se pak po sněhu prokousával dopředu, spodek už byl tak rozježděný, že se tam nedalo jet a asi 500 metrů jsme museli i běžet,“ dodal Přéma, který však s tím, co na Megavalanche předvedl, byl velmi spokojený. Podívejte se na jeho jízdu.

Pro trutnovského „Qayroňáka“ to ale nebyla jediná letošní francouzská výzva, pár dní předtím se totiž zúčastnil i tamního druhého brutálního sjezdu na horských kolech, který se jede ve vedlejším lyžařském středisku Les Deux Alpes. Závod Mountain of Hell, kde loni při své první zkušenosti obsadil šesté místo, ovšem tentokrát nedokončil. „Měl jsem to super rozjetý, ale pak jsem narazil do skalky, která mě katapultovala přímo na hlavu do druhý skalky, tak jsem to musel odpískat,“ poznamenal k pádu, který jej vyřadil ze závodu.

V červnu Přemek Tejchman také reprezentoval na druhém dílu světové enduro série v rakouském Petzenu a slovinské Jamnici. Závodníky tam čekaly i dvě náročné třináctiminutové erzety s klesáním 1100 metrů. „Na trati nebyl ani metr, kde by si člověk oddechnul,“ sdělil k závodu, v němž dojel na 56. místě. „Bohužel v každé erzetě jsem spadnul a v jedné ještě tak blbě, že jsem si pohnul s řídítky. Mohl jsem na tom být výrazně líp,“ dodal. Dosavadním nejlepším výsledkem trutnovského závodníka mezi elitou v Enduro World Series je 40. místo.