Neděle

25. září 2022

Nyní

16°

Zítra

13°

Svátek má

Představ si, jako by ses odrážel ze třetího patra domu

11. 8. 2022

Představ si, jako by ses odrážel ze třetího patra domu 23 snímků
Ten, co na kole lítá jako pták. Trutnovský biker Adam „Semiš“ Semerák začínal na Vlčce, několikrát se stal jejím trailmaster na místních závodech, závodil také v dual slalomu a fourcrossu. Od roku 2016 se ale jezdec Loose Riders Global Alliance našel ve skákání těch největších skoků, co jen jsou. A teď už patří mezi českou špičku riderů, které si na své akce zvou i zahraniční pořadatelé.

S kámošem Honzou Špikou stál u zrodu akce Loose Session, kdy v krkonošských Vítkovicích uspořádali v roce 2016 první závod tohoto typu v Česku, kde si jezdci užijí ty největší polety. „Poslední roky jsme to ale kvůli covidu nemohli uspořádat a měli jsme i problémy s Krnapem, takže se akci budeme snažit příští rok přesunout na jiné místo,“ vysvětloval sedmadvacetiletý rider z Bojiště, kterého na kole baví volnost, zkoušení nových věcí a posouvání svých hranic.

A díky tomu všemu se Semišovi otevřely dveře na evropskou scénu a před pár týdny ukázal své umění už podruhé na mountainbikovém festivalu ve slovinské Kočevje. „Letos tam pozvali 35 jezdců. Z Česka jsme jeli čtyři a v naší partě byli ještě tři Slováci,“ sdělil k účasti na Flat Out Days 2022 MTB festivalu, který se odehrával na jihu země kousek od hranic s Chorvatskem. „Je tam takový malý bikepark, kde si kluci postavili jednu lajnu fakt velkých skoků a k tomu letos přidělali ještě pár v menších,“ usmál se.

Pro představu, na těch menších skocích se skákalo asi čtrnáct metrů daleko. A jak vypadaly ty velké? Byly tři. Na prvním jezdci letěli cca 24 až 26 metrů, jelikož dopad byl situovaný do zatáčky. Druhý skok je vystřelil do vzdálenosti 25 metrů. A závěrečný třetí – transfer, což je rovný odpal se specifickým dopadem do jedné či druhé strany, vynesl pro změnu ridery do výšky až 14 metrů nad zemí. „To už je hodně,“ poukázal Semiš. „Představ si, že je to jako, kdybys jel tady proti zdi do třetího patra, tam se pak někde odrazil a někam dopadl,“ ukázal na domy na Krakonošově náměstí, kde jsme se sešli.

 

Seznamování jezdců s obrovskými „hroudami“ hlíny v bikparku proto vždy probíhá s notnou dávkou respektu a někdy i strachu. „Oproti loňsku se ty skoky ještě o něco zvětšily. Když si vezmu, co jsme jezdili ve Vítkovicích, tak byly minimálně jednou tak větší a mohutnější,“ přiblížil Semiš, který se před rokem v Kočevje hodně rozsekal. Letos se mu nic nestalo, ale třeba jeho parťák Martin Lebl se po jednom pádu na několik vteřin „vypnul“ a Honza Špika si odrazil patu a něco udělal s ramenem. Hlavní atrakce festivalu není ani pro veřejnost, mohou na ni jen pozvaní jezdci. Na skoky se najíždí přibližně v rychlosti 60 km/h.

Člen sqadry jezdců Qayron Bike tak ve Slovinsku neriskoval ani žádné parádičky. „Dlouho jsem žádné triky nedělal a zrovna tam se mi nechtělo nic zkoušet, co nemám úplně jistý. Na velkém skoku se může zdát, že je to jednodušší, protože člověk má víc času, ale není to tak. Je to různý podle skoků. Já jsem spíš jezdil na jistotu a snažil se jezdit stylově, skákat co nejvíc do výšky a dělat největší whipy (letět bokem),“ nechal se slyšet Semiš. Jeho oblíbenou dovedností je pak to, že se naučil jezdit hned za někým a na fotkách to pak vypadá, jako by tomu před sebou chtěl skočit na záda. „Myslím, že tohle lidi ocenili,“ dodal ke svým jízdám.

Ty nejlepší podle svých slov předvedl až poslední den v neděli, kdy už v parku paradoxně zůstalo jen pár jezdců a návštěvníci zmizeli. „Před lidmi se vždycky snažíš předvést. Bez lidí to nemusíš tak hrotit a já jsem si to fakt nejvíc užil v neděli,“ prohlásil. Důvodem je i to, že více méně celý týden si jezdci na skoky zvykají a postupně jsou si jistější. „Někdy fouká, podmínky na trati se mění… Třeba první den jedeš na první skok bez brzdy a třetí den už brzdíš, protože je to tak tvrdý, že bys mohl letět třeba o čtyři metry dál,“ vysvětloval Adam Semerák.

Příští týden v úterý odlétá na podobný festival Hillbilly Huckfest v norském Ål, které leží nedaleko norského Hemsedalu a kde se  představí jako jediný český zástupce. „Ostatní kluci od nás nemůžou, tak jsem domluvený s klukama z Francie, že se sejdeme na letišti v Oslu a pojedeme společně,“ řekl na závěr.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto, video: archiv Adama Semeráka