Neděle

25. září 2022

Nyní

12°

Zítra

10°

Svátek má

Cyklistické ikony budou v Žacléři vypravovat nejen své historky

8. 9. 2022

page.Name
Zajímává vás svět cyklistiky? To byste si neměli nechat ujít příležitost zapojit se v sobotu večer v Žacléři do besedy „u piva“ se dvěma cyklistkami ikonami. V sále tamní základní umělecké škole se totiž objeví uznávání cyklisté Kristián Hynek a Michal Stark, takže se můžete těšit třeba na vypravování o závodu Cape Epic nebo paralympiádách. Beseda je součástí cyklistického kempu UK FTVS pro studenty, ale i veřejnost, který probíhá ode dneška do neděle.

Kristián Hynek je úspěšný biker maratonec, nyní šéf týmu Future Cycling Northwave, cyklistický selfmademan, který vystudoval Filmovou akademii a teprve poté se věnoval profisportu. Stal se evropským šampionem a vyhrál světově proslulý etapový závod Cape Epic. Letos v létě ve 42 letech ukončil vrcholovou kariéru.

Michal Stark je legendou světové paralympijské cyklistiky. Sportovním aktivitám se věnuje celý život. Poté, co mu v sedmi letech po autonehodě byla amputována levá noha nad kolenem a rekonstruováno pravé chodidlo, si vyzkoušel plavání a závodní lyžování, ale zálibu našel až v cyklistice. Mezi jeho trofeje patří titul mistra světa v časovce, mistra Evropy, vítězství v Evropském poháru, bronz z paralympiády v Sydney a řada dalších medailí. Zúčastnil se šesti paralympiád. 

O čem se bude v sobotu od 19 hodin besedovat? O cyklistice tak, jak ji možná neznáte, o dvou světech – horské a silniční cyklistice, o velkých cyklistických podnicích zdravých i handicapovaných sportovců – pověstném Cape Epicu a paralympijských hrách. Čeká vás také ukázka vozového parku obou účinkujících a možná další překvapení. Vstupné na besedu je zdarma.

Do cyklistického kempu se jinak přihlásilo 21 účastníků. Čtyřdenní program obsahuje vyjížďky na silničce, gravelu i horském kole, přednášky a diskuse o tréninku i praktické ukázky regeneračních aktivit. Nabídne i možnost otestovat si kola Rock Machine a další. V rámci kurzů je také možné stát se trenérem a získat kvalifikaci trenéra (trenérská licence „B“), která je druhou nejvyšší trenérskou kvalifikací v cyklistice.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: archiv kempu