Derby poprvé přineslo penaltovou loterii, kterou rozhodl dvorský gólman Vaníček

20.10.2018  •  Fotbal  •
čtenost 898

Trutnov jeden, Dvůr Králové dva. V divizním derby fotbalistů se poprvé dělily body. Za remízu 2:2 po devadesáti minutách a penaltový rozstřel, který skončil na trutnovské umělce výhrou hostujícího celku 5:4. Domácím hráčům se v souboji s rivalem podařilo smazat dvoubrankovou ztrátu, v závěru měli velkou šanci na dokonání obratu, ale o něco šťastnější a spokojenější po derby zůstali Dvoráci.

Do sobotního zápasu sehrály podkrkonošské kluby 20 vzájemných soubojů, z nichž Trutnov vyhrál 11 a Dvůr Králové 9. Historicky první remíza se zrodila až teď. Královédvorští fotbalisté také díky tomu ukončili v derby sérii čtyř porážek v řadě. Hráči Trutnova pro změnu přerušili střelecký půst na domácím hřišti, když předtím v zápasech s Pardubicemi B a Benátkami vyšli střelecky (i bodově) naprázdno.

Góly v derby však svěřenci Miloše Dvořáka začali střílet až za stavu 0:2. Lepší vstup do utkání mělo mužstvo trenéra Milana Ujce. Do vedení poslal hosty Vitebský v 7. minutě. Fejkův pas za obranu si dvorský útočník v šestnáctce krásně stáhl na prsa a prostřelil Šťastného. De facto totožná situace se opakovala ve 27. minutě, tentokrát byl ale adresátem nákopu Křížek. Perfektním zpracováním získal výhodu nad Makovským, jenž odpadl ze souboje, a střelou mezi nohami brankáře Šťastného zvýšil náskok hostů.

Trutnov - Dvůr 2:2, na penalty 4:5

Góly: 42. vlastní Hruška, 50. Matějka - 7. Vitebský, 27. Křížek. Rozhodčí: Kvaček - Raplík, Bednář. ŽK: 2:3. Diváci: 320. Sestavy - Trutnov: Šťastný - Kovář (90. Vyhnánek), Macek (73. Brejcha), Makovský, Turner - O. Tobiáš, V. Dvořák, Zieris, Holubec, Zezula - Matějka. Dvůr Králové: J. Vaníček - Picha, Macháček, Kruliš (77. Tauchman), Tomeš - Hruška (82. Knespl), O. Vaníček, Fejk, Křížek - Vitebský (J. 87. Dvořák), O. Ujec (72. Mertlík).

Domácím se nedařilo, první střela na bránu přišla po půl hodině. Kompaktní výkon Dvoráků je k ničemu nepustil. Hráči MFK museli spoléhat na standardky, které ovšem až do 42. minuty nepřinášely žádné ohrožení. Pak se ale míč ve vápně odrazil k Holubcovi, ten ho napálil na bránu a hostující kapitán Hruška balón usměrnil do vlastní sítě.

Vstřelený gól domácí nabudil a po přestávce začal být lepším mužstvem Trutnov. A už v 50. minutě vyrovnal na 2:2. Technicky dobře vybavený Matějka se uvolnil v šestnáctce a přízemní střelu propálil vše, co mu stálo v cestě. Hosté vypadli z tempa, domácí měli více ze hry, avšak hrálo se prakticky bez šancí. Až v samém závěru na straně Dvora nedoskočil na zajímavý centr Dvořák a v poslední minutě měl rozhodnutí na hlavě domácí Kovář. Po rohovém kopu zůstal v malém vápně úplně sám, ale mířil nad.

Poprvé v derby tak došlo na penalty. Rozstřel přinesl sedm sérií. V té první Holubec a Josef Dvořák proměnili, ve druhé byli úspěšní Tobiáš a Fejk. Ve třetí rundě nejprve gólman Jakub Vaníček lapil penaltu Václavu Dvořákovi, jenže parádní zákrok proti Ondřeji Vaníčkovi pak předvedl i brankář Šťastný. Stav zůstával 2:2. Ve čtvrté sérii se Matějka a Knespl nemýlili. To v páté sérii znovu vynikli oba brankáři a selhali střelci. Na domácí straně Zezula a mečbol za hosty nevyužil Mertlík. Pokračovalo se dál. Za Trutnov šel Makovský a dal, stejně jako po něm Křížek. V sedmé sérii neunesl tíhu okamžiku Brejcha. Jeho střelu Vaníček vyrazil. Královédvorský gólman si pak sám vzal míč a v souboji strážců mezi tyčemi vyzrál nad Šťastným - 4:5. Derby za dva body vyhráli Dvoráci.

Názory trenérů

Miloš Dvořák (Trutnov): „S bodem spokojený být nemůžu, to bych byl špatný trenér, ale vzhledem k tomu průběhu, že jsme prohrávali o dvě branky, je tak remíza asi zasloužená. Prohospodařili jsme prvních 35 minut utkání a hosté zaslouženě vedli. My jsme byli u všeho pozdě, nehráli jsme vůbec to, co jsme si řekli. Dostali jsme dva góly, i když jsem přesně na tyto balóny za obranu upozorňoval. V závěru poločasu jsme se alespoň zvedli a zkorigovali výsledek. Do druhé půle jsme si pak řekli, že to musíme zlomit. Vyrovnání jsme si zasloužili. Byli jsme lepší. Škoda, že jsme nevyužili náš tlak v závěru, kdy jsme měli i nějaké šance. Penalty už jsou sázka. Loni nám to vycházelo, letos nám to nějak nejde.“

Milan Ujec (Dvůr Králové): „Jsou to pro nás důležité body, jako každý bod z venku. Myslím, že první poločas jsme byli lepším mužstvem, prvních třicet minut bylo z naší strany výborných. Dobře jsme bránili a kombinovali, ale pak nám přestala jít kombinace a tím pádem jsme nechali soupeře, aby se dostal do hry. A potom hrál on. Hned ze začátku druhého poločasu jsme dostali zbytečný gól a ten ovlivnil průběh druhého poločasu. Pak to byl více méně boj, žádný velký fotbal se na tom nekvalitním terénu nehrál. Je pro mě nepochopitelné, že se hraje na umělce, když dva měsíce neprší. Ale bohužel pravidla toto umožňují. Podle mě je to ke škodě fotbalu. Druhý poločas už to nebylo z naší strany tak kvalitní, ale spokojený jsem aspoň s bojovností. Penalty jsou už jenom otázka štěstí.“

Olympia HK/Kratonohy - Turnov 4:2
Mšeno/Jablonec - Slatiňany 7:1
Přepeře - Benátky 1:2
Pardubice B - Čáslav 1:1, na penalty 3:2
Náchod - Velké Hamry 1:2
Český Brod - Kolín 0:1
Vysoké Mýto - Horky 2:0

1. Čáslav 11 4 5 1 1 19:9 23