reklama 

VIDEO: Trenéři ze slavného Interu Milán předávají v Trutnově fotbalové know-how

16.7.2019  •  Fotbal  • 
čtenost 1437

Profesionální trenéři z mládežnického sektoru a akademie FC Internazionale Milano se tento týden starají v Trutnově o účastníky historicky prvního českého kempu italského velkoklubu. Pod Krkonoše se sjelo 51 malých fotbalistů z celé republiky, kteří trénují třikrát denně. Pokud organizátoři a vedení Interu vyhodnotí kemp jako přínosný, mohla by se spolupráce v České republice rozšířit na otevření celoroční akademie.

VIDEO: Trenéři ze slavného Interu Milán předávají v Trutnově fotbalové know-how

Za vznikem kempu je myšlenka dvou mužů a kamarádů - Marka Frndy a Radoslava Mlynára, kteří pocházejí ze Slovenska, kde už od července 2017 proběhly tři kempy (Trenčín, Trebatice, Brezová pod Bradlom) a v loňském roce byla ve Stupave u Bratislavy založena i akademie. „Dohodli jsme se, že bychom mohli zorganizovat kemp také v České republice,“ pravil Marek Frnda ze společnosti Victory Investments, která je obchodním partnerem Interu Milán.

Otázka, která v našem městě zajímá asi i nefotbalové fanoušky: Proč si jako dějiště vybrali Trutnov? „Žiju už dlouhé roky s rodinou v Dolní Branné. Měli jsme rozpracovaný vrchlabský stadion, ale tam spolupráce nedopadla. Přes svou účetní a známou, která má syna fotbalistu, jenž hraje za Trutnov, mi bylo doporučeno, abych se zastavil tady a zdejší fotbalový klub nám vyšel fantasticky vstříc. Ve vedení jsou super lidi, na kempu jsme se dohodli velmi rychle,“ vysvětlil situaci česko-slovenský podnikatel.

INTER Academy Camp v Trutnově začal v pondělí a potrvá do soboty. Během šesti dnů má fotbalová mládež ve věku od 5 do 17 let možnost vyzkoušet si tréninkový proces podle úspěšné metodologie milánského Interu. „Jsme zvědaví, jak tento kemp dopadne, protože jsme v České republice poprvé, ale očekáváme, že kvalita účastníků ať hráčská, či mentální bude na vysoké úrovní, jak to ve střední Evropě bývá,“ nechal se slyšet manažer kempu Radoslav Mlynár, jenž je známý rodiny Massima Morattiho, dlouholetého majitele Interu Milán.

Kemp podle něj dětem přinese nové zkušenosti, tréninkové postupy, mohou se zdokonalit v technice, taktice či poziční hře, získají nové kamarády a možná poznají i nový přístup ze strany trenérů. Tři jsou přímo z italské fotbalové rodiny „nerazzurri“.

Hlavním koučem v Trutnově je Massimiliano Barisoni, který jako hráč dres Interu sice nikdy neoblékl, ale působil v jiných klubech nejvyšších soutěží italské Serie A a Serie B. V akademii je již dlouhá léta, naposledy pracoval osm měsíců v té v Libanonu. Zároveň je viceprezidentem asociace italských trenérů. Na trutnovském kempu má na starosti nejstarší skupinu. Na nejmenší hráče naopak dohlíží Salvatore Benjamino, jenž se specializuje na výchovu nejmladších kategorií. Partu brankářů má pod palcem Gabriele Zaron. Ten prošel všechny mládežnické kategorie Interu, ale potom hráčskou kariéru ukončil a věnuje se trénování jak v mládežnickém sektoru přímo v Miláně, tak cestuje po akademiích.

Italským trenérům jsou k ruce tři čeští asistenti, dva jsou z Prahy a tím třetím je trutnovský mladík Jiří Stefanidis. „Dáváme možnost i lokálním trenérům se zapojit do tohoto projektu. „Na jedné straně pomáhají nám a dětem s komunikací a na druhou stranou se dostávají k metodologii k tréninkovým jednotkám Interu Milán, získají nové vědomosti a zkušenosti, které si přenesou do svých klubů,“ řekl Radoslav Mlynár. Trenérský tým pak doplňuje ještě jeden odborník na práci s mládeží ze Slovenska.

Od pondělí do soboty absolvují malí fotbalisté každý den tři tréninkové jednotky (cca po hodině a čtvrt) - dvě dopoledne a jednu odpoledne. Mezitím je siesta, kdy je čas na oběd a relaxační pauzu, kdy děti buď odpočívají, nebo mají připravený program v podobě dalších sportovních aktivit, kvízů a povídání. „Po celou dobu kempu jsou všechny děti sledované, a to nejen na hřišti, ale i mimo a na v sobotu při slavnostním zakončení každý účastník dostane hodnotící certifikát o absolvování kempu, kde nebude rozebrána jen jeho fotbalová dovednost a na čem by měl dál pracovat jako fotbalista, ale také osobnost dítěte,“ poukázal Marek Frnda.

Tři vybraní kluci se navíc za odměnu mohou těšit na podzimní cestu přímo do italského klubu, kde buď navštíví zápas na San Siro, či se podívají do tréninkového centra mládeže FC Internazionale Milano.

Na vyvrcholení kempu v sobotu už bude přítomný i Pietro de Casa, manažer Interu Milán, který sem přiletí ve čtvrtek večer. Muž, jenž má na starosti kempy a akademie ve střední Evropě, pak společně s hlavním trenérem Barisonim a manažerem Mlynárem vyhodnotí kemp a dle jejich názorů se bude odvíjet další část projektů italského velkoklubu v zemi. „Pokud to všechno klapne, chtěli bychom tady i příští rok udělat fotbalový kemp, možná dva. Zůstali bychom i v Trutnově, vzhledem k tomu, jak nám tady vyšli vstříc a jaké tu v létě panují podmínky,“ poznamenal Marek Frnda.

O založení celoroční Inter Academy pro talentované fotbalisty v Česku se budou také bavit. „Pokud se spolupráce osvědčí a bude fungovat, mohla by se tady akademie vytvořit,“ naznačil obchodní partner italského velkoklubu s tím, že většinou je to tak, že vznikne centrála v hlavním městě a po republice fungují jakési pobočky, které šíří technické know-how přesně dle konceptu metodiky práce s mládeží v Interu Milán.

Jeho akademie fungují v Argentině, Brazílii, Kolumbii, Bělorusku, Maďarsku, na Slovensku, v Libanonu, Číně, Indonésii, Hong-Kongu, Japonsku a Austrálii. Jedná se o založení v Uruguayi, v Rusku, na Ukrajině či v Saúdské Arábii. V těch dnech například probíhá kemp ve Philadelphii a Pekingu.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama