Pondělí

11. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Divoká Káňata: přes los, zavíračku „Fotrů“ a ligisty až k poháru

29. 12. 2019

page.Name
Tým složený z fotbalistů, kteří hrají za Náchod, Broumov, Polici nad Metují a Velké Poříčí. To jsou Káňata Broumov, vítěz 12. ročníku Horňák Cupu. „Na každý turnaj se jedeme vyloženě poprat o první místo,“ řekl šéf party František Dunovský.

Káňata se zúčastňují těch největších turnajů v republice, jako jsou například Babylon Cup v Jaroměři a QantoCup ve Svitavách, kde se letos v konkurenci 95 týmů umístila mezi celky na 8. až 16. místě.

Na Horňák Cupu startovali Dunovský a spol. již poněkolikáté, přičemž jsou rovněž několikanásobnými účastníky finálového dne. Nikdy však nedošli tak daleko jako letos. V roce 2013 obsadili sedmé místo a v roce 2016 osmou příčku. „Jezdíme sem rádi. Potkáme se a pokecáme tady se spoustou fotbalistů, se kterými se přes sezonu moc nevidíme,“ povídal Dunovský.

Káňata postoupila z kvalifikace, v níž obsadila druhé místo ve skupině E, díky losu jako „lucky loser“, když doplnila šestici vítězů skupin, dva nejlepší celky z druhých míst a loňského vítěze.

„Když jsme v sobotu večer dohráli naši skupinu, tak jsme si počkali na losování. Vybral jsem si holku od Dominika Kováře, která nás pak vylosovala a my jsme mohli jít do dalšího dne,“ přiblížil los kapitán Káňat. Šance byla jedna ku čtyřem. Štamgasti, Mlaďáci a Kozel team prostě to štěstí neměli…

„Vzhledem k tomu, co všechno se pak dělo v noci, člověk by tomu snad ani neuvěřil, že turnaj můžeme vyhrát,“ usmíval se Dunovský nad dalším vývojem jejich výjezdu do Trutnova.

Káňata se vydala oslavit postup do centra města, kde to fotbalisté protáhli tak, že o půl páté zavírali „Fotry“. V neděli ráno na Mládežku tak dorazili po dvou hodinách spánku. „Řekli jsme si, že to spíš pojmeme jenom tak svátečně. A buď něco uhrajeme, nebo ne,“ vyprávěl František Dunovský.

Hned v prvním utkání Káňata narazila na Švery team, se kterým v sobotu prohrála 0:3. Teď z toho ale byla výhra 5:3. Následovala další dvě (těsná) vítězství nad Dopijem a Půjdem 6:5 a Ruprťáky 1:0 a Káňata se radovala z postupu mezi nejlepší čtyřku turnaje. Závěrečná prohra 2:5 s obhájci z Wayne´s teamu znamenala, že jejich semifinálových soupeřem bude DuTo.

Parta mladých trutnovských hráčů se ujala vedení a Káňata musela dotahovat. Povedlo se jim to až necelé dvě minuty před koncem díky dalekonosné a přesné ráně Davida Hlavy, který vymetl šibenici. „To pro nás bylo vysvobození,“ přiznal Dunovský. Finalistu musel určit penaltový rozstřel. Také do něj Káňata nevstoupila dobře. Hned na úvod nedal Lukáš Hlava a DuTo poslal do vedení Jakub Tobiáš. Jenže pak se situace obrátila. Ve druhé sérii skóroval Moravec, neproměnil Doubic a ve třetí sérii se trefil David Hlava a Čáp minul. Káňata tak mířila do finále.

Většina z přítomných na Mládežce však příliš nevěřila, že by „lucky loser“ dotáhnul svou „horňáckou“ pohádku až do konce, a favorizovala Švery juniors s ligovými hráčemi. Ti dali také první gól finále, ale potom si vzali slovo David a Lukáš Hlavovi a zápas otočili.

„Byl to hlavně týmový výkon. Když to řeknu na plnou hubu, jezdili jsme po prdeli, to rozhodlo,“ uvedl František Dunovský po vítězství 4:2. „Tým drží při sobě a tím se my vyznačujeme. Naše hra je založená na důrazu, máme několik skvělých individualit, a to včetně vynikajícího gólmana, který nás ve finále samozřejmě podržel,“ dodal.

Káňata Broumov dosáhla na své první vítězství v Horňák Cupu, čímž se zatím může pochlubit jen šest týmů. Nejúspěšnějším celkem v historii je Trut team. Komando Holubců a spol. vyhrálo hned šestkrát, z toho dokonce čtyřikrát v řadě! Tahle série se bude těžko překonávat. Za poslední čtyři ročníky měl totiž Horňák Cup vždy jiného vítěze.

Přehled vítězů Horňák Cupu

 • 2008 Trut team 81
 • 2009 Cuba Libre
 • 2010 Fefermint boys
 • 2011 Trut team 81
 • 2012 Trut team 81
 • 2013 Trut team 81
 • 2014 Trut team 81
 • 2015 Cuba Libre
 • 2016 Cataluňa
 • 2017 Cuba Libre
 • 2018 Wayne´s team
 • 2019 Káňata Broumov

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek