Pondělí

11. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Horňák Cup 2019: nedělní kvalita, nový šampión, ligový střelec i svíčková na baru

29. 12. 2019

Horňák Cup 2019: nedělní kvalita, nový šampión, ligový střelec i svíčková na baru 0 snímků
Nového a zároveň šestého vítěze ve dvanáctileté historii turnaje poznal víkend před Vánocemi trutnovský Horňák Cup. Káňata Broumov si navíc připsala primát v tom, že putovní pohár vybojovala z pozice mančaftu, který do finálového dne vstupoval na divokou kartu.

I v letošním roce se na palubovce ZŠ Mládežnická během tří dnů představilo 31 týmů. „Chceme dělat velký turnaj, ale právě naplnit jeho kapacitu je asi ten největší organizační problém,“ řekl za pořadatele Milan Kulda, že domlouvat mančafty je čím dál těžší. „Co jsem se bavil s lidmi, co dělají turnaje po okolí, tak všude hlásí úbytek mužstev,“ dodal.

O největší halový turnaj pod Krkonošemi je stále zájem. Některé týmy se hlásí s předstihem, pak se ale zase najdou takové týmy, které se na poslední chvíli odhlašují a organizátoři musejí narychlo řešit prázdná místa. „Letos nás třeba takhle vypekli Jablonečáci. Naslibovali hory doly, ale pak ani nebyli schopni zavolat, napsat, reagovat na naše zprávy na Facebooku, to mě prostě mrzelo,“ poznamenal Kulda.

Kvalita turnaje však neutrpěla. Naopak. Letošní ročník pořadatelé považují za jeden z nejnabitějších. „Po zápasech ve skupinách jsem si říkal, že by nedělní finálový den mohl být kvalitou fakt dobrý. A opravdu byl. Z těch deseti mančaftů mohlo osm vyhrát,“ prohlásil Milan Kulda.

Na Mládežce třeba střílel góly i jeden aktuální ligista, který si osmi trefami podmanil titul nejlepšího kanonýra turnaje. Zdeněk Folprecht odehrál podzim v barvách zlínského Fastavu, kam ho v září na hostování uvolnil kyperský Pafos. V těchto dnech už je osmadvacetiletý ofenzivní záložník zpět na Kypru, kde bojuje o místo v sestavě. Folprecht na Horňák Cupu hájil barvy Švery juniors, kteří se probojovali do finále po semifinálové výhře 3:1 nad Wayne´s teamem, obhájcem prvenství. Všechny čtyři branky padly až v posledních dvou a půl minutách zápasu.

Velmi vyrovnané bylo i druhé semifinále mezi 5.FC DuTo a broumovskými Káňaty. To byl mančaft, který postoupil do finálového dne díky losu jako „lucky loser“. Zrodila se remíza 1:1. Na gól „domácího“ Zezuly odpověděl výstavní trefou David Hlava a zápas dospěl do penaltového rozstřelu. Ten nezvládli mladí trutnovští fotbalisté, když dvě ze tří penalt nedali a postup do finále „spadl do klína“ Káňatům. Už v tuto chvíli bylo jasné, že Horňák Cup po roce opět pozná nového šampióna.

Ve finále se díky brance gólmana Šťastného ujali vedení Švery juniors. Podpořit ofenzivu svého týmu se však vydal i jeho protějšek mezi tyčemi Košťál a bylo to 1:1. Káňata potom výsledek otočila a po trefách Davida a Lukáše Hlavových vedla 3:1. Za Švery juniors snížil minutu před koncem Folprecht, ovšem z dalšího tlaku už vyrovnávací gól nepřišel, naopak přes celé hřiště padla pojistka z kopačky Lukáše Hlavy. „Byl to hlavně týmový výkon. Když to řeknu na plnou hubu, jezdili jsme po prdeli, to rozhodlo,“ uvedl kápo Káňat František Dunovský. Více čtěte ZDE.

Na třetím místě skončilo DuTo, které porazilo Waynes 3:2. Dvakrát za vítěze skóroval Josef Zezula, jenž byl vyhlášen nejlepším hráčem turnaje. „Musím říct, že mě to překvapilo. Každopádně jsem za to nesmírně rád. Kluci si ze mě dělali srandu, že to není možný. Ale já jsem za to šťastný a je vidět, že si toho někdo všímá, jak pracuju. Je to pro mě takové ocenění této půlky sezony,“ pravil levonohý záložník z Trutnova, který se na zimní přípravu chystá do druholigového Varnsdorfu.

Triumf Káňat, coby historicky prvního vítěze „lucky loser“, nebyl jediným novým zápisem do dějin Horňák Cupu. Při slavnostním vyhlášení se uděluje ocenění největšího sympaťáka a premiérově si tuto cenu odnesl hráč, jenž nepůsobil v žádném z deseti nedělních finalistů. Získal ho Marek Voňka z FC Zlijeme se.

Ti, co skončili druzí, třetí a čtvrtí

David Švertšal, Švery juniors (2. místo): „Bohužel, je to už popáté, co jsem skončil na druhém místě, což začíná být už trošku frustrující. I když na druhou stranu jsme teď asi tři čtyři roky byli bez bedny, takže za druhé místo jsem rád. Letos jsem však ve vítězství věřil hodně, protože jsem si vzal na pomoc vyloženě ligové fotbalisty. Měl jsem tady Zdendu Folprechta, fantastický kluk a hlavně fantastický hráč. Měl jsem tady Kristiána Zbrožka a musím uznat, že i Petr Zieris zahrál výborně. Ale nevyšlo to. Na tento turnaj mám strašnou smůlu. Všechny turnaje, co jsou okolo, jsem vyhrál. Jenom Horňák Cup ne. Ve finále jsme měli strašnou smůlu, dali jsme asi čtyři tyče a jim gólman zachytal tak, až se všichni divili, jak je podržel.“

Josef Zezula, 5.FC DuTo (3. místo): „Loni jsme skončili třetí a s klukama jsme vtipkovali, že naše umístění má stále vzestupnou tendenci. Letos tedy stagnujme na třetím místě, což pro nás není úplně to top, co jsme očekávali, protože jsme měli nejvyšší ambice. Nedá se nic dělat. Ale samozřejmě, že třetí místo je hezký, furt je to bedna. Bereme to, ale hlavně jsme rádi, že se tady společně sejdeme po roce s kamarády a známými tvářemi.“

Lukáš Macháček, Wayne´s team (4. místo): „Přijeli jsme v podobné sestavě jako před rokem, kdy jsme turnaj vyhráli, ale na rozdíl od loňska náš nejlepší hráč Víťa Hrubý tentokrát nedával góly. Soupeři už o něm věděli a byli na něj připraveni. V koncovce se nám tolik nedařilo.“

Děkovačka holek z baru aneb Máte svíčkovou?

Touto cestou bychom chtěly poděkovat všem, kdo navštívili bar, za milou návštěvu. Všechny jsme rády viděly. Opět jsme se společně hodně nasmáli (s Fankou to ani jinak nejde). Letošním hitem naší kuchyně byly kuřecí paličky. Kuchařka Zita nezapomněla ani na nejmenší a připravila výborné palačinky s tvarohem a přelivem z horkého lesního ovoce. Nezaskočil nás ani požadavek „Máte svíčkovou?“ a na neděli jsme pár porcí připravily. Letos naši barovou fontánu vystřídalo kolo štěstí a kluci si mohli vytočit pivo nebo zelenou zdarma. Nebojte, fontánu vám vrátíme zase v příštím ročníku.


Nedělní výsledkový servis

skupina G: Švery team - Káňata 3:5, Dopijem a Půjdem - Ruprťáci 1:2, Wayne´s team - Švery team 4:1, Dopijem a Půjdem - Káňata 5:6, Ruprťáci - Káňata 0:1, Wayne´s team - Dopijem a Půjdem 2:2 (pen. 2:3), Wayne´s team - Ruprťáci 1:0, Švery team - Dopijem a Půjdem 4:6, Wayne´s team - Káňata 5:2, Švery team - Ruprťáci 0:2

skupina H: DuTo - Zanzibar 2:0, Open air - Cuba Libre 3:1, Švery juniors - DuTo 1:4, Open air - Zanzibar 4:1, Cuba Libre - Zanzibar 5:1, Švery juniors - Open air 4:2, Švery juniors - Cuba Libre 3:1, DuTo - Open air 0:0, (pen. 3:1), Švery juniors - Zanzibar 4:1, DuTo - Cuba Libre 4:2.

semifinále:
Wayne´s team - Švery juniors 1:3
DuTo - Káňata 1:1, na penalty 1:2

o 9. místo: Švery team - Zanzibar na penalty 2:1
o 7. místo: Cuba Libre - Dopijem a Půjdem 5:1
o 5. místo: Ruprťáci - Open air 1:2
o 3. místo: DuTo - Wayne´s team 3:2
finále: Švery juniors - Káňata Broumov 2:4

Individuální ocenění


největší sympaťák - cena baru:
Marek Voňka (FC Zlijeme se)


nejlepší brankář:
Jakub Brát (5.FC DuTo)


nejlepší střelec:
Zdeněk Folprecht (Švery juniors)


nejlepší hráč:
Josef Zezula (5.FC DuTo)

Konečné pořadí 12. ročník Horňák Cupu

1. Káňata Broumov
2. Švery juniors
3. 5. FC DuTo
4. Wayne´s team
5. Open air
6. Ruprťáci
7. Cuba Libre
8. FC Dopijem a Půjdem
9. Švery team
10. Zanzibar
11. Štamgasti
12. Kozel team
13. Trdla
14. Mosazný trubky
15. Vesnický mazáci
16. Mlaďáci
17. Trut team 81
18. Štáb
19. Rudník
20. Sůl a Pepř
21. Účastníci zájezdu
22. Bukanýři
23. Mimoni
24. FC Zlijeme se
25. 1.FC MAY
26. AS Roma
27. FC podkopcem
28. Štenclové
29. FC Se-kundy
30. TJST
31. Zelenáči

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek