Neděle

3. března 2024

Nyní

10°

Zítra

11°

Svátek má

HAPO aneb O kultovní „háčko“ se kope už 45 let!

23. 6. 2022

page.Name
První ročník turnaje v malé kopané se tam odehrál v roce 1978. V Havlovicích se tudíž za pár dní chystají trošku slavit. Legendární fotbalové HAPO napíše už úctyhodnou pětačtyřicátou kapitolu! Turnaj v jednom z nejhezčích sportovních areálů pod Krkonošemi se odehraje za účasti 24 mužstev v sobotu 25. června a pořadatelé v čele s Miloslavem Toholou připravili pro všechny jeho příznivce i velkolepý doprovodný program.

„Pořádání turnaje je čím dál složitější, už nás moc není, ale díky manželce Aleně, Zdeňkovi Honzerovi, našemu skvělému vodníkovi a pár dalším lidem, kteří se kolem toho točí, to ale pořád nějak držíme,“ vypráví s úsměvem duchovní otec Havlovického poháru. „Letos jsem si řekl, že zajistíme i nějaký lepší doprovodný program, což se podařilo díky našemu generálnímu partnerovi – organizaci PROSS Sport, která zastupuje třeba fotbalistu Jakuba Jankta nebo basketbalisty Patrika Audu a Jana Švandrlíka,“ líčí Miloslav Tohola.

A právě oba reprezentanti z palubovky pod bezednými koši dorazí do Havlovic předvést svou show. To záložník španělského Getafe pro změnu daroval do charitativní dražby své kopačky, reprezentační dres i ten klubový. „Oslovil jsem i další známé hráče a pozval spoustu hostů, ale je to na vodě, takže se necháme překvapit, kdo k nám nakonec přijede,“ povídá Tohola a vysloví například jméno Jana Kuchty, který kope za Lokomotiv Moskva.

Obří nafukovací horolezecká stěna a velký míč s trampolínou, tombola s hlavní cenou elektrokolem, kolo štěstí, kde každý vyhrává, vyhlídkové lety vrtulníkem, tvořivé dílny, focení a hrátky se slonem, předváděčky aut a na závěr večera proběhne netradiční ohnivá show správce Vízmburku Lukáše Králíka a hasičská fontána sedmi hasičských sborů s hudebním doprovodem a velkým ohňostrojem Jirky Grosse. „Museli jsme si od jezeďáků pronajmout louku, bude to mazec, tak snad vyjde počasí,“ přeje si Miloslav Tohola.

Hlavní zábavu však obstarají fotbalisté. Začátek turnaje bude v 8 hodin a finále by mělo přijít na řadu kolem šesté večer. Čtyřiadvacet týmů bude rozděleno do šesti skupin, z nichž dál postoupí první dva celky plus další čtyři nejlepší mančafty ze třetích míst. Do vyřazovací části turnaje tak vstoupí šestnáct mužstev a pavouka odstartují osmifinálové boje. „V posledních letech se počet přihlášených týmů snižoval, takže už předloni jsme vsadili na jednodenní turnaj. Samozřejmě mě ten ústup z dvoudenní akce mrzí, ale zase člověk musí být realista. Doba je taková, jaká je, ale ty mančafty si nevycucáme,“ konstatuje Tohola. Letos se navíc ve stejném termínu hraje velký turnaj ve Svitavách a u nás v okrese Libotov Cup. „To mě také mrzí, protože tam bych se jel třeba podívat,“ dodává organizátor HAPO.

V loňském roce skončila v Havlovicích čtyřletá nadvláda trutnovských mužstev, když v letech 2017 a 2018 zvítězil Švery team, o rok později Sůl a pepř a v roce 2020 se z premiérového prvenství radovali hráči FC Cuba Libre. Čtyřiačtyřicátý ročník, rovněž poprvé v historii, ovládli po napínavé koncovce fotbalisté Dobrušky, kteří ve finále porazili Švery team na penalty. „Vyhráli to díky tomu, že podávali vyrovnané výkony, měli dobrého brankáře a prostě jim to sedlo. Nepočítali, že to vyhrají. Šli zápas od zápasu, od vítězství k vítězství – někdy s odřenými ušima a dostali se až na vrchol,“ vzpomíná Miloslav Tohola na loňské vystoupení týmu Atletico Chuligán.

Obhájci letos nebudou na skvěle připraveném pažitu chybět, stejně jako další tradiční účastníci poslední éry. Našlapaný tým by měla mít pořadatelská HAFA. „Zálusk na vítězství si podle mě bude dělat pět až šest týmů,“ hlásí šéf turnaje, do kterého se přihlásilo i několik nováčků. Z největší dálky přicestují hráči z Milotic, jihomoravské vesničky, která se nachází kousek od Hodonína. „Co bych chtěl určitě ještě zmínit, tak hřiště. Je nádherný. Jak máme závlahu, řádně se to hnojí a seče, je radost se na trávník dívat,“ usmívá se Miloslav Tohola.

Když v Havlovicích s turnajem v roce 1978 začínali, rozhodně nečekali, že to potáhnout takhle dlouho. Nicméně teď už jim zbývá jen pár let a uplyne celé turnajové půlstoletí. „Před 40. ročníkem to vypadalo, že už dodýcháváme, ale na tu čtyřicítku se nám to podařilo oživit. Pak to šlo trošku do kytek, ale poslední dva roky jsme vsadili na ten jednodenní turnaj i na větší propagaci a zase se to nastartovalo. Takže pokud mi bude dál jakž takž fungovat hlava, tak si myslím, že bychom to do 50. ročníku mohli doklepat,“ uzavírá organizátor HAPO.

Rozlosování základních skupin 45. ročníku HAPO

  • skupina A: HAFA Havlovice B, FC Hanousek Jirny, Kapalabanga Trutnov, Čechie Dubeč
  • skupina B: FC Sychrov, KAL@M!TA Jaroměřice nad Rokytnou, Jokr Club Praha, Atletico Chuligán Dobruška
  • skupina C: Švery team Trutnov, Pouchov Hradec Králové, FC Dublin Irská, HC THC Hvozdec
  • skupina D: FC Cuba Libre Trutnov, FC Zličín, Pub Gól Jelenia Góra, FB Baník Hradec Králové
  • skupina E: Batinka Náchodsko, Hráči kopané Milotice, Pross Sport Praha, HAFA Havlovice A
  • skupina F: Red Castle Červený Kostelec, Kodymka Praha, Hokejky Trutnov, Lumírkovice Úpice

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: archiv turnaj