Pondělí

6. února 2023

Nyní

-11°

Zítra

-11°

Svátek má

Jubilejní HAPO přepsalo dějiny, po 19 letech pohár získala HAFA

27. 7. 2022

Jubilejní HAPO přepsalo dějiny, po 19 letech pohár získala HAFA 117 snímků
Moderní sportovní areál v Havlovicích hostil jubilejní 45. ročník Havlovického poháru. Akce s oficiálním názvem HAPO / PROSS SPORT se zúčastnilo 24 mužstev. Mezinárodní punc akci dodala účast polského týmu Pub gól Jelenia Góra. HAPO nabídlo i bohatý doprovodný program, který přilákal spoustu diváků.

Po úvodním ceremoniálu si vzal slovo prezident Světové federace malého fotbalu Filip Juda. Vzácný host si do Havlovic odskočil z Boskovic, kde se o víkendu hrálo superfinále nejlepších mužstev České republiky. „Pořadatelům havlovického turnaje děkuji za propagaci malého fotbalu, přeji úspěšné zvládnutí jubilejního ročníku HAPO i těch dalších, které snad budou pokračovat i v následujících letech,“ řekl při zahájení turnaje Filip Juda. Na závěr své návštěvy předal hlavnímu organizátorovi všech odehraných ročníků Milošovi zlatou kopačku světové federace za celoživotní propagaci malého fotbalu.Následovaly zápasy v šesti kvalifikačních skupinách, v každé z nich byly čtyři týmy. Do odpoledních vyřazovacích bojů si z každé skupiny zajistila postup první dvě mužstva a také čtyři nejúspěšnější ze třetích míst.  Už během dopoledne se rozjel bohatý doprovodný program hlavně pro děti. Místní akční skupina (MAS) Království - Jestřebí hory, o.p.s. měla ve svém stanu připraveno malování na tašky, obličeje i kamínky. Více než dvě stovky dětí se tu mohly vyfotit s velkým slonem nebo vodníky, které vyrobily děti z okolních škol a školek. Hlavní partner HAPO, firma PROSS SPORT měla ve svém stanu i vyhlášeného fyzioterapeuta Karla Pelikána, který zájemce z řad hráčů i diváků ochotně namasíroval.

Hlavním hostem letošního ročníku byl basketbalový reprezentant Patrik Auda!

V Havlovicích se hráč japonské Jokohamy představil jako velice skromný sportovec.  Se zájemci si ochotně zaházel na koš, vyfotil se s nimi nebo se lidem podepsal a také se zapojil do dovednostní soutěže přímo na zeleném pažitu. Z malého vápna se kopalo fotbalovým míčem do havlovického poháru a míčem na basket se pak házelo do popelnice. Tuto soutěž absolvoval kromě Audy i šéf HAPO Miloš a havlovický vodník „Dufíno“. V průběhu odpoledne byla pro děti zdarma k dispozici obří nafukovací horolezecká stěna, velký míč s vnitřní trampolínou a mnoho dětí neustále obléhalo stánek MAS.

Při několika přeletech letadla padaly z nebe nejen bonbóny, ale pro dospělé také panáky různých příchutí. Točilo se kolo štěstí a vydáno bylo přes tři sta cen, když vyhrával každý. Také bohatá tombola byla velkou atrakcí. Ceny jako elektrokolo, let balónem, motorová pila, slevový poukaz na zájezd, dres Patrika Schicka nebo šestitisícová poukázka od hlavního partnera byly velkými lákadly. Uskutečnila se i charitativní dražba s výtěžkem pro postižené děti.

Ale zpět k fotbalu. Ve vyřazovacích bojích se nejvíce dařilo mužstvu FC Cuba Libre Trutnov a domácímu týmu HAFA Havlovice. Hráči domácího celku v nových oranžových dresech postoupili do finále bez jediné inkasované branky, v šesti zápasech zapsali impozantní skóre 30:0!

V semifinálových bojích šikovní fotbalisté z Cuba Libre deklasovali 6:0 tým FC Dublin Irská. Havlovičtí porazili 2:0 Red Castle Červený Kostelec. V boji o bronz přehrál Kostelec „irského“ soupeře 6:3, a pak už se všichni těšili na finále. Oba finalisty doprovodili na trávník malí fotbalisté a nadějné fotbalistky z úpické přípravky, v rukou měli symbolicky 45 nafouknutých balónků. Luxusní limuzína Lincoln pak přivezla na hrací plochu zpěvačku, která zazpívala českou hymnu. Miloš Tohola v této herní přestávce obdaroval svoji manželku Alenu nevšední květinou za více než čtyřicetiletou spolupráci při organizování HAPO. Po pyrotechnické vložce se už více než 1000 diváků těšilo na finálový duel. Domácí nezaváhali ani v sedmém zápase a po celodenním téměř dvanáctihodinovém maratonu zvedli po dlouhých devatenácti letech nad hlavu ikonickou trofej, osmnáct kilogramů vážící havlovický pohár!

Na šestém vítězství Havlovic se pod vedením trenéra Romana Čápa staršího podílelo šest Havlováků: Martin Kejzlar, Jan Trčka, Petr Luštinec, Radim Čáp, Jaroslav Balcar mladší a Romula Čáp. Tým byl vhodně doplněn borci z vyšších soutěží, byli jimi Adam Ordelt, Jakub Mokřejš, Lukáš Pavlíček, Martin Malý, Michal Trávníček, Michal Strasser, Jan Dostál a Denny Samko.

Po předání cen, pohárů a vítězných triček už stříkalo šampaňské, střílely se barevné konfety a vítězné mužstvo za doprovodu vodníka mířilo po skluzavce do Úpy na tradiční koupel vítězů, která byla tentokrát orámována oranžovou kouřovou clonou…

Individuální ocenění:


Nejlepší brankář: Adam Ordelt (HAFA Havlovice).


Nejlepší střelci: Denny Samko (HAFA Havlovice) a Jakub Matějka (FC Cuba Libre) - 7 branek.


Nejlepší hráč: Denny Samko (HAFA Havlovice).


Rozhodčí turnaje: David Beránek, Marek Pilný, Roman Nývlt, Lubomír Bečvář.

V jednom zápase se představil Petr Šolc a zaokrouhlil číslovku na 400 odpískaných zápasů na HAPO. Také Luděk Hanzl své havlovické působení v roli arbitra zakulatil jedním zápasem na 300 odřízených utkání.

Vyvrcholení zdařilého dne se konalo na louce vedle Sportovního areálu. „Nejdříve vystoupil s ohňovou show správce místního hradu Vízmburk Lukáš Brunny“ Králík. Po setmění sledovalo téměř dva tisíce nadšených diváků dechberoucí obří vodní fontánu osmi hasičských sborů z okolí a bombastický ohňostroj Jirky Grosse s ozvučením Davida Krůty. Vše potom zakončila noční diskotéka,“ hodnotil po skončení nabitého programu viditelně spokojený Miloš Tohola.

Takové bylo letošní, zřejmě neopakovatelné HAPO. Ke zdárnému průběhu akce přispělo i fotbalové počasí, přestože předpověď byla celý týden šílená. Velké poděkování patří všem, kteří se na letošním ročníku podíleli.

(bog, tz-pza, mto)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Michal Kriegler