Pondělí

6. února 2023

Nyní

-11°

Zítra

-11°

Svátek má

Po deseti sezonách skončil. Potřebuji zase dobít baterky, řekl Dvořák

6. 8. 2022

page.Name
Posledních deset divizních sezon fotbalistů Trutnova je spjato s působením trenéra Miloše Dvořáka. Ale teď přichází změna. Jedenašedesátiletý kouč se rozhodl na vlastní žádost v klubu svou činnost ukončit. „Už se mi to hlavou honilo delší dobu, cítil jsem se unavený,“ nechal se slyšet muž, který tým v divizní soutěži vedl celkem dvanáct sezon a vyzkoušel si také, jaké je to trénovat největšího okresního rivala ve Dvoře Králové.

Miloš Dvořák ale začal v trutnovském klubu působit ještě daleko dříve, v krajském přeboru, kdy jej oslovil Ladislav Šafář. Ten posléze skončil a on se posunul na pozici hlavního kouče a společně se svým asistentem Janem Gábrlem v roce 2006 vrátili Trutnov do divize. Tam se mančaft udržel dvě sezony a potom sestoupil. „Na podzim za námi přišel pán Chráska a řekl, že by to chtělo změnu,“ vzpomínal Miloš Dvořák na konec své první trutnovské mise. Místo něj poté mužstvo v zimě převzal Petr Kozák.

Trutnovský trenér ale dlouho bez angažmá nezůstal a už v listopadu kývnul na nabídku Dvora Králové! „Bral jsem to, že jsem chtěl trénovat. Chytlo mě to. Dvůr měl v té době výborné hráče, většinu z nich jsem znal, takže to zase tak velká změna nebyla. Na druhou stranu to pro mě bylo překvapení, že si vedení dvorského klubu vybralo zrovna mě,“ sdělil ke svému přesunu na stadion pod Hankův dům. „Byla to výzva,“ prohlásil tehdy. V městě na Labi strávil tři a půl sezony, potom spolupráci ukončili.

A zrovna v tom roce – 2012 – se udály velké změny v trutnovském fotbalu, kdy došlo ke sloučení FK Trutnov a SK Horní Staré Město a vznikl nový klub MFK Trutnov. „Nový výbor mě tenkrát oslovil, jestli bych nepomohl, tak jsem kývnul. Mám to přeci doma,“ usmál se Miloš Dvořák, jak se vrátil do klubu, kde startovala nová fotbalová éra. A teď se dá říct, že se děje to samé. Trutnov stojí na prahu další nové etapy, té bez Miloše Dvořáka.

„To rozhodnutí ve mně zrálo už delší dobu. Přeci jen, když trénujete tolik let, trošku vás to dostane. Máte pořád nějakou odpovědnost, stále se musíte připravovat na tréninky a zápasy. Zabíralo mi to hodně času,“ zdůvodnil trenér svůj záměr opustit oddíl. „Jenže pak přišel covid a v té době jsem to zase takhle úplně nechtěl ukončit. Rozhodl jsem se, že dám ještě sezonu. Začalo se tady budovat i zcela jiné mužstvo, tak to bylo docela zajímavé. Nicméně ke konci sezony už jsem si připadal takový vyčichlý a že bude asi dobrý dát tomu třeba nějaký nový impuls,“ dodal.

Jak ze strany výboru, tak hráčů byla sice snaha, aby ještě pokračoval, ale Miloš Dvořák už měl jasno a nenechal se zviklat. Ani nabídkami z jiných týmů, které hned přišly. „Potřebuji zase dobít baterky. Chci si teď odpočinout a věnovat se svým zájmům,“ svěřil se, že rád odpočívá doma na terase, hraje tenis, podniká výlety na kole. A samozřejmě se jezdí i dívat na fotbaly a tréninky. Na tom prvním trutnovském bez jeho vedení, kdy mužstvo dostal na starost nový kouč Vladimír Marks, byl také. „Bylo to pěkný, dát si pivo a sledovat, jak kluci trénují,“ smál se.

Divizní tým, potažmo celý klub je podle Miloše Dvořáka v dobré kondici. „Rok a půl jsme teď budovali nové mužstvo. Zapadla do něj dobrá generace předpředloňských dorostenců a vhodně se tým doplnil o kluky z Hradce,“ poukázal. Někteří hráči si to podle něj také konečně srovnali v hlavách. Fotbal je začal víc bavit a zároveň se už v divizi otrkali. „Opravdu si myslím, že teď je tady dobré mužstvo, hlavně výborně generačně poskládané a perspektivní, většina hráčů je ve věku 23 let a dolů,“ zdůraznil Dvořák.

Jeho slova potvrzuje již umístění z uplynulé sezony, kdy trutnovští fotbalisté obsadili 8. místo. „Už podzim byl z naší strany dobrý. Mělo to nějakou hlavu a patu, ač bodově to ještě nebylo tak znát. V zimě jsme pak začali pracovat na jiném seskupení a klukům to sedlo. A konečně si myslím, že měli i takovou konstantní výkonnost, protože tady byl vždycky problém s mladými hráči, že odehráli jeden dva dobré zápasy, ale pak čtyři horší,“ naznačil trenér. V jarní části tým žádný větší výpadek nepotkal. A když náhodou neměli formu jeden dva hráči, Miloš Dvořák vždy tvrdil, že tohle se dá dohnat nějakou týmovou bojovností. „Myslím, že i parta je teď výborná. Prostě si to všechno dobře sedlo,“ prohlásil. Vliv na zlepšenou výkonnost měl i fakt, že se tým oproti minulým rokům scházel na tréninky v solidním počtu. „Tím pádem tréninky měly úplně jinou intenzitu a byly kvalitnější,“ potvrdil. A ještě kvitoval to, že klub má velkou výhodu v tom, že má perfektní mládež a bylo vždy kam sáhnout ve vlastních zdrojích.

Otázka je, jak bude tým nyní šlapat pod Vladimírem Marksem. „Neměl bych o to strach. Láďa má k fotbalu výborný vztah. Poslední rok to už dělal s námi, takže si to trošku oťukal a ví, co a jak funguje. Ví, co se někdy stává před tréninky, že se mu nějací hráči omluví, takže ho to určitě nerozhází,“ uvedl Miloš Dvořák, který předpokládá, že i s novým trenérem bude trutnovský fotbal pokračovat dál v tom trendu, co nastavili v poslední době. „Láďa je ale na druhou stranu mladší, progresivnější, přinese do toho něco nového, hráči na něj budou mít třeba jinou vazbu a může to být ještě víc ku prospěchu,“ konstatoval.

Nadcházející divizní sezonu vidí již bývalý kouč MFK jako velmi zajímavou, protože do skupiny C přibylo šest nových mužstev. Favoritem podle něj bude opět Vysoké Mýto, vysoko se prý budou pohybovat také Velké Hamry. „A věřím tomu, že když kluci budou pokračovat v tom, co fungovalo na jaře, budou hrát v klidném středu a troufnu si říct, že by mohli být i malinko výše,“ pronesl. „Ale musí být samozřejmě všichni zdraví. Loni na podzim nám z toho pár kluků vypadlo a bylo to znát. Ten kádr zase není tak úplně široký – čtrnáct, patnáct hráčů,“ dodal.

Na letošním galavečeru krajského fotbalového svazu byl Miloš Dvořák zvolen trenérem desetiletí. Zajímavostí také je, že ještě loni na podzim jste ho mohli vidět v šedesáti letech (!) jako aktivního hráče na hřišti v dresu Hajnice. „Teď jsem ale po operaci kolene, takže nevím, jak to se mnou bude dál. Bohužel koleno se léčí jinak ve třiceti nebo v šedesáti. Cvičím, jezdím na kole, jdu se proběhnout, ale zápas jsem zatím nezkoušel. Ale jestli to půjde, tak si ještě zahrát půjdu,“ řekl na závěr. Hráčskou kariéru v Trutnově ukončil v 41 letech, pak dlouho hrál v Rudníku, Mladých Bukách a Janských Lázních. A jak to bude dál s jeho trenéřinou?

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Jiří Petr