reklama 

Stará Garda ve finále přehrála Mladou, třetí skončili Rusové

1.4.2018  •  Hokej  • 
čtenost 1231

Hokejisté týmu HC Stará Garda Trutnov se stali vítězi druhého ročníku mezinárodního turnaje amatérů, který se konal na zimním stadionu v Trutnově minulý týden za účasti šesti týmů ze čtyř zemí.

Stará Garda ve finále přehrála Mladou, třetí skončili Rusové

Zahájení turnaje obstaral prezident druholigových Draků Zdeněk Poul. Ten byl letos oceněn městem Trutnov za významný přínos trutnovskému sportu. V pátek a sobotu se bojovalo ve skupinách. Áčko svedlo proti sobě ruský HC Kristall Elektrostal, německý Falken BSV Kraftwerk Jänschwalde a Kolbič team 1991. V béčku se střetly trutnovská Stará Garda, Mladá Garda a polský účastník HC Zgierz.

Hned úvodní den v pátek dal o sobě vědět ruský střelec Vadim Popov, který v zápasu proti Němcům (9:5) vstřelil 5 gólů a na tři branky přihrál Fedulovovi. Tato dvojice řídila hru týmu z Elektrostalu ve všech zápasech. Skupinu A však ovládl Kolbič team, který v souboji s ruským mančaftem předvedl obrat z 1:3 na 4:3. V béčku o vítězství ve skupině rozhodoval zápas mezi Starou a Mladou Gardou, jelikož oba celky předtím polskému soupeři nasypali dvouciferný počet gólů.

Sobotní večerní derby, které se hrálo před cca 100 diváky, dospělo až do prodloužení. V sestavě Staré Gardy se objevil i bývalý reprezentant a extraligový hráč Jiří Malinský. Do vedení se dostala ve druhé třetině (hrálo se 3 x 15 minut) Mladá Garda, skóroval Janke. Za „Starý“ pak o deset minut později vyrovnal Minarčík. Především díky výborným gólmanům už žádné další branky nepadly a zápas pokračoval v prodloužení. Dvacet pět vteřin před jeho koncem rozhodčí Plucháček udělil trest gólmanu „Mladých“ Kubečkovi za podražení a za dalších 15 vteřin za to samé vyloučil i Korandu. Stará Garda měla 10 vteřin přesilovky 5 na 3. A stačilo jí to. Necelé dvě vteřiny před koncem dal vítěznou branku Viktor Vlček.

Nedělní program tak otevřelo semifinále Mladé Gardy proti Kolbičovcům. Ti byli bez šance na výhru. Výsledek 9:2 a postup Mladé Gardy do finále. Paradoxně těžší zápas čekal ve druhém semifinále Starou Gardu. Ta proti ruskému Kristallu vedla po dvou třetinách 4:0, jenže ve třetí části mužstvo z východu snížilo až na rozdíl jediné branky. Ale vyrovnat se mu nepodařilo. Finále tak nabídlo odvetu derby mezi Gardami.

Předtím však ještě polský výběr v souboji o páté místo překvapivě porazil německý tým 11:0. Duel o bronz skončil výhrou Rusů nad Kolbič teamem 4:2.

Finále na rozdíl od zápasu ve skupině se hrálo v režii zkušených hokejistů Staré Gardy, kteří si proti „Mlaďákům“ vypracovali po dvou třetinách náskok 5:0, což se ukázalo jako rozhodující. Finiš Mladé Gardy v závěrečné patnáctiminutovce nepřinesl obrat a zápas skončil výsledkem 8:5, kdy se v dresu Staré Gardy hattrickem blýskl Jaroslav Řehák.

Slavnostní ceremoniál s vyhlášením výsledků a předáním cen začal kategorií nejužitečnějších hráčů každého týmu - Robert Ischebeck (Falken), Arkadiusz Witczak (Zgierz), Petr Kolbe (Kolbič team 1991), Alexander Lunin (Kristall), Lukáš Středa (MG) a Petr Vácha (Stará Garda), kterému soupeři dali přezdívku trutnovský Jágr díky jeho charakteristické helmě a velké výšce. 

Nejlepší brankářem turnaje byl zvolen Jaroslav Rodr (Kolbič team 1991). Tento chlapík začal hrát hokej teprve před rokem, ale udělal takový pokrok, že nikdo se nedivil, proč dostal toto ocenění. Stejně jako u nejlepšího obránce Jiřího Malinského (Stará Garda). Nejlepším útočníkem turnaje se stal David Výborný (Mladá Garda) a střelcem Vadim Popov (Kristall Elektrostal), který ve čtyř zápasech zaznamenal 9 gólů.

Další cenu organizátoři předali nejstaršímu hráči turnaje. Tím byl Zdzisław Rogalski (HC Zgierz), jenž hrál s číslem 56, což značilo i jeho rok narození. Rovněž oceněn byl kapitán Staré Gardy Jaroslav Minárik, který je o rok mladší než Rogalski.

A pak přišel čas na ocenění týmů. Mužstva na od šestého do čtvrtého místa získala diplomy a památné talíře, týmy na stupních vítězů ještě medaile a vítěz samozřejmě i pohár. Tečku za 2. ročníkem udělala česká hymna.

Výsledkový servis

skupina A
Falken BSV Kraftwerk Jänschwalde - HC Kristall Elektrostal 5:9
HC Kristall Elektrostal - Kolbič team 1991 3:4
Kolbič team 1991 - Falken BSV Kraftwerk Jänschwalde 8:5

skupina B
HC Stará Garda - HC Zgierz 12:1
HC Zgierz - HC Mladá Garda 1:14
Mladá Garda - HC Stará Garda 1:2pp

semifinále
Kolbič team 1991 - HC Mladá Garda 2:9 (0:5; 2:1; 0:3). Branky: Boček, Kolbe – Výborný 2, Středa 2, Špetla, Janko, Serbousek, Pich, Melichar.
HC Stará Garda - HC Kristall Elektrostal 4:3 (2:0; 2:0; 0:3). Branky: Havelka 2, Řehák, Minárik – Popov 2, Ukhin.

utkání o 5. místo
Falken BSV Kraftwerk Jänschwalde - HC Zgierz 0:11 (0:2; 0:3; 0:6). Branky: Witczak 5, Kosielski 2, Matuszewski 2, Wolański, Romanowicz.

utkání o 3. místo
HC Kristall Elektrostal - Kolbič team 1991 4:2 (0:0; 2:2; 2:0). Branky: Ukhin 2, Popov, Anokhin - Zlatník, Boček.

finále
HC Stará Garda - HC Mladá Garda 8:5 (2:0; 3:0; 3:5). Branky: Řehák 3, Malinský 2, Havelka 2, Minarčík - Výborný 2, Středa, Špetla, Janko.

Ještě před zahájením turnaje se odehrál ve čtvrtek mezinárodní přátelský zápas mezi HC Dragon Trutnov a Starou Gardou Kristall Elektrostall. Zvítězili domácí hokejisté, kteří ruského soupeře porazili 10:6.

Zaznělo po turnaji

Jaroslav Minárik, kapitán vítězů turnaje Staré Gardy: „Jako zástupci a kapitánu Staré gardy je mi ctí se vyjádřit k tomuto třídennímu hokejovém turnaji. V bezvadné přátelské atmosféře si zcela určitě všichni zúčastnění užili své minuty hokejové slávy. Organizátorům této akce, zejména Pavlu Fedulovi, patří obrovský dík. Sportovní hokejový duch nás provázel celým turnajem a nad námi, staršími vysloužilými hráči, nepřestával bdít ještě strážný anděl. Nám všem, kdo máme hokej celoživotně rádi, tato akce přišla vážně k chuti. Takže na závěr díky a Stará garda oléééééé…“

Lukáš Dědek, kapitán Mladé Gardy: „Výborný turnaj! Pro mě jako stoprocentně amatérského hráče, který nikdy nehrál registrovanou soutěž, je obrovský zážitek zahrát si na tak výborně obsazeném mezinárodním turnaji. Druhé místo beru jako velký úspěch našeho týmu.“

Jiří Malinský, nejlepší obránce turnaje: „Díky za příjemný víkend. Po dlouhé době jsem si mohl zase zahrát s borci ze Staré Gardy a opět mě to moc bavilo. Je prostě vidět, že tihle chlapi mají chuť vítězit v krvi. Myslím, že nebudu mluvit jen za sebe, když povím, že se z toho víkendu budeme vzpamatovávat dlouho, ale vítězství je vítězství. Samozřejmě musím poděkovat Pavlovi Fedulovovi a celému organizačnímu týmu za skvělou akci. A ještě jednou bych chtěl poděkovat za možnost sklouznout se v Trauči po ledě. Tak třeba zase za rok.“

Jaroslav Rodr, nejlepší brankář turnaje: „Děkuji za závěr moji první sezóny v brance. Tento turnaj byl takový můj závěrečný test, kterým jsem jen tak tak prošel. Hlavně je to jiná zkušenost hrát s týmy Ruska, Polska a Německa. Ještě jednou bych chtěl poděkovat pořadatelům za zakončení této sezóny. Chtěl bych poděkovat jménem HC Dragon Trutnov za přátelské utkání s Ruskem. Byl to nevšední zážitek a spoustě kluků se splnil sen. Ještě jednou děkujeme a příští rok se těšíme v základní skupině.“

Petr Kolbe, kapitán Kolbič teamu: „Velké díky organizátorům za pěkný turnaj. Pro nás je to příjemné zpestření si zahrát také proti jiným soupeřům, než hrajeme celou sezónu. Gratuluji Staré Gardě k vítězství. Je vidět, že mají hokej pořád v krvi. Ještě jednou díky a už se těšíme na další ročník.“

Alexander Fedulov, hráč Kristall Elektrostalu: „Děkujeme za výborný turnaj. Jsme v Trutnově potřetí a je vidět, že organizátoři na turnaji pracují a stále ho chtějí zlepšovat. Třetí místo je pro nás super výsledek a jedeme domů spokojení. Také bych chtěl pogratulovat týmu Staré Gardy k vítězství, zasloužili si to. Čekáme je v květnu na turnaji v Elektrostalu a těšíme se na dobrý hokej.“

(pfe, bog)
redakce@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama