Unikátní přístup k tréninku: skatemill a virtuální realita
18. 9. 2021

Otcem myšlenky a zakladatelem centra je ruský hokejista Pavel Fedulov. Odchovanec akademie CSKA Moskva nastupoval od roku 2015 v trutnovském klubu, kde loni v květnu ve 31 letech ukončil hráčskou kariéru. U týmu působil jako asistent a nyní se nově přesunul na pozici generálního manažera Nové Paky. Z Trutnova však neodešel a otevřel tady jedno z nejmodernějších hokejových center v republice, které slouží pro rozvoj hráčů od mládeže až po profesionály.
„Myslím, že jen v Příbrami mají větší centrum se stejnou nejnovější technologií, ale my máme i Sense Arenu, kterou tam nemají,“ poukázal Pavel Fedulov na možnost tréninku skrz virtuální realitu. To si hráč nasadí speciální brýle a trénuje různé hokejové situace, což mu pomáhá zlepšit návyky a herní myšlení. Při slavnostním otevření trutnovského centra si to vyzkoušeli například i obránce Detroitu Filip Hronek či bývalý extraligový bek Aleš Píša. „Perfektní to je i pro gólmany ve smyslu tréninku rychlosti reakce a vyhodnocení herních situací. Přitom k tréninku nepotřebuješ skoro žádnou výstroj, jen speciální přístroj a můžeš trénovat třeba v legendární Madison Square Garden,“ doplnil Fedulov.
Tréninkové vybavení a technologie jsou rozdělené do funkčních zón. K dispozici je část na bruslení a střelbu, prostor pro funkční trénink a zóna testování. Nejnápadnějším tréninkovým nástrojem bude asi tzv. skatemill, který si v posledních letech získal velkou popularitu.
Tento bruslařský trenažér poslední generace funguje podobně jako běžecký pás, na němž mohou hokejisté trénovat přímo v bruslích, například střelbu za jízdy, a zároveň zjistit biomechanickou analýzu techniky bruslení, což opět zvyšuje kvalitu trénování a dává možnost zaměřit se na detailní práci. „Na klasickém skatemillu ve většině měst se trenér dívá na hráče a hledá chyby svýma očima. My k tomu využíváme kamery a umělou inteligenci,“ poukázal Pavel Fedulov. Zvyknout si bruslit na plastové ploše prý zabere jen deset patnáct minut.
Centrum ale nabízí i další diagnostické možnosti, a to na platformě beeSport, jež je využitelná téměř pro všechny sporty. „Tyhle stroje pomůžou zjistit celkový fyzický stav sportovce. Systém udělá podrobný report a trenér vidí celý obraz toho, nač se ve své práci zaměřit. Takový report se dá udělat i pro celý tým nebo skupinu jednotlivců. Výsledky pak můžou být porovnány mezi sebou a díky komplexní databázi i se světovými normami,“ uvedl dále Fedulov a dodal, že následně může nastoupit program Lux Partner, který zjednoduší práci trenérovi tím, že mu na základě výsledků testů sepíše tréninkový plán.
Zprávy o novém centru se šíří rychle a zájemců o tréninky přibývá. „Zatím fungujeme na objednávku. Lidé si to nejdřív chtějí vyzkoušet a pak se začínají vracet. Předpokládám, že v sezoně budou tréninky pro děti před školou a po škole a večer to necháme pro profi hráče a amatéry, jejichž zájem mě docela překvapil,“ poznamenal šéf centra, v němž pracuje celkem šest trenérů. Svůj tým by ještě rád rozšířil o fyzio, aby sportovcům nabídli i kompenzační cvičení a další věci, které by vedly ke kvalitní a komplexní přípravě.
S myšlenkou vzniku hokejového centra v Trutnově si Pavel Fedulov pohrával od doby, co sem přišel hrát hokej z Ruska. Realizace projektu mu zabrala čtyři roky. Původně chtěl centrum vybudovat na zimním či atletickém stadionu, ale zázemí nakonec našel v jednom z domů u hlavní silnice v Polské ulici. „Jak se činnost centra projeví na trutnovském hokeji, který letos přišel o druholigovou licenci, neuvidíme hned, spíše během pěti až deseti let. Ale chtěl bych, aby se v budoucnu z Trutnova stalo druhé hokejové město v kraji,“ řekl na závěr bývalý hráč Draků.
Zaznělo při otevření centraFilip Hronek, obránce Detroitu Jiří Bermann, manažer hokejové mládeže Bílých Tygrů Liberec Aleš Píša, bývalý obránce Pardubic |
Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Jiří Petr