Úterý

4. října 2022

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Unikátní přístup k tréninku: skatemill a virtuální realita

18. 9. 2021

Unikátní přístup k tréninku: skatemill a virtuální realita 25 snímků
Trutnov má již pár měsíců nové sportoviště. A ne ledajaké! Fedulov Hockey Center je neobvyklé moderní středisko pro výchovu hokejistů s řadou zajímavých a unikátních možností. Navíc díky tomu, že disponuje nejmodernější technologií v oblasti diagnostiky a tréninku, ho mohou využívat také další sportovci.

Otcem myšlenky a zakladatelem centra je ruský hokejista Pavel Fedulov. Odchovanec akademie CSKA Moskva nastupoval od roku 2015 v trutnovském klubu, kde loni v květnu ve 31 letech ukončil hráčskou kariéru. U týmu působil jako asistent a nyní se nově přesunul na pozici generálního manažera Nové Paky. Z Trutnova však neodešel a otevřel tady jedno z nejmodernějších hokejových center v republice, které slouží pro rozvoj hráčů od mládeže až po profesionály.

„Myslím, že jen v Příbrami mají větší centrum se stejnou nejnovější technologií, ale my máme i Sense Arenu, kterou tam nemají,“ poukázal Pavel Fedulov na možnost tréninku skrz virtuální realitu. To si hráč nasadí speciální brýle a trénuje různé hokejové situace, což mu pomáhá zlepšit návyky a herní myšlení. Při slavnostním otevření trutnovského centra si to vyzkoušeli například i obránce Detroitu Filip Hronek či bývalý extraligový bek Aleš Píša. „Perfektní to je i pro gólmany ve smyslu tréninku rychlosti reakce a vyhodnocení herních situací. Přitom k tréninku nepotřebuješ skoro žádnou výstroj, jen speciální přístroj a můžeš trénovat třeba v legendární Madison Square Garden,“ doplnil Fedulov.

Tréninkové vybavení a technologie jsou rozdělené do funkčních zón. K dispozici je část na bruslení a střelbu, prostor pro funkční trénink a zóna testování. Nejnápadnějším tréninkovým nástrojem bude asi tzv. skatemill, který si v posledních letech získal velkou popularitu.

Tento bruslařský trenažér poslední generace funguje podobně jako běžecký pás, na němž mohou hokejisté trénovat přímo v bruslích, například střelbu za jízdy, a zároveň zjistit biomechanickou analýzu techniky bruslení, což opět zvyšuje kvalitu trénování a dává možnost zaměřit se na detailní práci. „Na klasickém skatemillu ve většině měst se trenér dívá na hráče a hledá chyby svýma očima. My k tomu využíváme kamery a umělou inteligenci,“ poukázal Pavel Fedulov. Zvyknout si bruslit na plastové ploše prý zabere jen deset patnáct minut.

Centrum ale nabízí i další diagnostické možnosti, a to na platformě beeSport, jež je využitelná téměř pro všechny sporty. „Tyhle stroje pomůžou zjistit celkový fyzický stav sportovce. Systém udělá podrobný report a trenér vidí celý obraz toho, nač se ve své práci zaměřit. Takový report se dá udělat i pro celý tým nebo skupinu jednotlivců. Výsledky pak můžou být porovnány mezi sebou a díky komplexní databázi i se světovými normami,“ uvedl dále Fedulov a dodal, že následně může nastoupit program Lux Partner, který zjednoduší práci trenérovi tím, že mu na základě výsledků testů sepíše tréninkový plán.

Zprávy o novém centru se šíří rychle a zájemců o tréninky přibývá. „Zatím fungujeme na objednávku. Lidé si to nejdřív chtějí vyzkoušet a pak se začínají vracet. Předpokládám, že v sezoně budou tréninky pro děti před školou a po škole a večer to necháme pro profi hráče a amatéry, jejichž zájem mě docela překvapil,“ poznamenal šéf centra, v němž pracuje celkem šest trenérů. Svůj tým by ještě rád rozšířil o fyzio, aby sportovcům nabídli i kompenzační cvičení a další věci, které by vedly ke kvalitní a komplexní přípravě.

S myšlenkou vzniku hokejového centra v Trutnově si Pavel Fedulov pohrával od doby, co sem přišel hrát hokej z Ruska. Realizace projektu mu zabrala čtyři roky. Původně chtěl centrum vybudovat na zimním či atletickém stadionu, ale zázemí nakonec našel v jednom z domů u hlavní silnice v Polské ulici. „Jak se činnost centra projeví na trutnovském hokeji, který letos přišel o druholigovou licenci, neuvidíme hned, spíše během pěti až deseti let. Ale chtěl bych, aby se v budoucnu z Trutnova stalo druhé hokejové město v kraji,“ řekl na závěr bývalý hráč Draků.

Zaznělo při otevření centra

Filip Hronek, obránce Detroitu
Centrum je hezké, je tady hodně moderních technologií, což je super. Určitě to nějaké věci ukáže a může to pomoct. Nějaké podobné věci máme v posilovně v Detroitu. Virtuální realita je zajímavá, už jsem si ji taky vyzkoušel v Americe. Pro děti je to určitě zpestření.

Jiří Bermann, manažer hokejové mládeže Bílých Tygrů Liberec
Je to jednoznačně pro všechny kategorie, ale jestli se děti nebudou hýbat, je jim to k ničemu. Takže rodičům bych doporučoval, ať se jejich děti nejdříve dostatečně hýbou a potom teprve přemýšlí o této nadstavbě. To je můj názor, ale hromada lidí má jiný. Je miliarda věcí, které se podílejí na herním výkonu, a bruslení je jedna z nich. Virtuální realita je tady kvůli zrychlení čtení hry a vnímání práce mozku. Když ale dítě bude špatně číst hru, protože nehraje míčové hry kolem baráku, virtuální realita mu to nenahradí. Stejně jako když bude dítě pohybově nevybavené, tak mu to skatemill nenahradí. Když je ale dítě sportovní typ a rodiče ho vedou k pohybu obecně, tak takovéto věci mu samozřejmě mohou pomoct.

Aleš Píša, bývalý obránce Pardubic
Je to moderní, pomáhá to, takže jsem pro. I když si myslím, že je to hlavně pro děti. Nám dospělákům už to asi nepomůže. Když mi bylo nějakých dvaatřicet roků, tak na nás taky něco zkoušeli, ale my už jsme měli svůj styl bruslení a ten už se podle mě nedá změnit. Pro malé kluky je to ale super, ukáže jim to chyby.


Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Jiří Petr