reklama 

Teamgymové finále bavilo salty, akrobacií i baletem

16.11.2015  •  Ostatní sporty  • 
čtenost 1144

Trutnov - Sedmadvacet družstev (283 závodníků) se zúčastnilo sobotního republikového finále ČASPV v soutěži zvané TeamGym. Atraktivní forma gymnastiky, která v posledních letech zaznamenává velký rozvoj, ukázala divákům v hale ZŠ Komenského soutěžení v zajímavém sportovně-uměleckém trojboji. Na medailová umístění dosáhly i domácí dívky.

Teamgymové finále bavilo salty, akrobacií i baletem

TeamGym se skládá ze tří disciplín - z pohybové skladby, trampolíny a akrobacie. A je to tak trošku „jiná“ gymnastika.

Když se třeba díváte na pohybovou skladbu, chvílemi si musíte připadat jako na nějakém baletním vystoupení, které podle pravidel musí vždy obsahovat několik prvků. Jako třeba piruetu, povinné skoky, rovnovážný, silový a akrobatický prvek, kotoul, hvězdu, přemet stranou i kombinace cviků. To vše se odehrává ve skupinovém pojetí.

Na trampolíně a speciální pružné dráze zvané tumbling pro změnu předvádějí závodníci v rychlém sledu po sobě (musí být vždy dva v pohybu) skoky a série akrobatických prvků.

Rozhodčí hodnotí jak provedení prvků, kde strhávají body od desetinek až po třeba 0,8 bodu za pád, tak se zaměřují i na kompozici a obtížnost. „Ve výsledných známkách mezi družstvy jsou mnohdy jen půlbodové rozdíly, takže ten pád to hodně ovlivní,“ uvedla jedna z domácích trenérek Eva Rudolfová.

IMG 0170

Trutnovský oddíl měl v soutěži čtyři družstva. V nejmladší kategorii Junior I, která sobotní program otevřela a byla nejobsazenější (12 týmů), postavil dva dvanáctičlenné výběry - áčko a béčko.

„Pro ty mladší to byl vlastně jejich první velký závod a bylo vidět, že zkušenosti jim ještě chybí. Holky ale zajely to, co v současné době umí. S nižší obtížností, ale na čistotu provedení,“ sdělila trenérka Rudolfová k představení osmiletých dívek, které uzavíraly výsledkovou listinu.

Zkušenější áčko, které závodí již druhým rokem, naopak útočilo na nejvyšší pozice. „Holky předváděly hezká salta, série se jim povedly. I když na tumblu jsme vyšší obtížností šly malinko do rizika. Na trampolíně jsme naopak zvolily jistotu, která se nám vyplatila, protože jsme neměly ani jeden pád a krásně čisté bylo i technické provedení,“ popisovala trutnovská trenérka. Bylo z toho druhé místo.

IMG 0136

V odpoledním programu závodu, který se započítával i do Českého poháru, vybojovala Lokomotiva čtvrté místo v kategorii Junior II (9 týmů) a vítězství v kategorii Junior III, kde však startovala jen tři družstva. K vidění ale za to bylo i několik reprezentantek.

IMG 0446

„Strašně ráda bych poděkovala nejenom všem dětem, co u nás cvičí, ale i jejich rodičům, kteří nám pomáhali soutěž připravit a napekli pro rozhodčí. Velký dík patří i technické četě, moderátorovi, počtářské komisi, kolegům trenérům a samozřejmě sponzorům,“ řekla závěrem předsedkyně a trenérka pořádajícího domácího oddílu Ludmila Oravcová.


Výsledky

Junior I:
1. TJ Chropyně 38,733
2. TJ Lokomotiva Trutnov A 37,020
3. Flik - Flak Plzeň 35,250
TJ Lokomotiva Trutnov B diskvalifikováno

Junior II:
1. KSG Moravská Slavia Brno 41,713
2. TJ Chropyně 39,650
3. TJ Sokol Příbram - dívky 39,346
4. TJ Lokomotiva Trutnov 37,713

Junior III:
1. TJ Lokomotiva Trutnov 41,116
2. TJ Sokol Vyšehrad A 37,316
3. TJ Sokol Vyšehrad B 23,400

Junior IV:
1. TJ Sokol Příbram 44,116
2. Gym Club Třebíč 34,300

Senior:
1. TJ Bohemians Praha 37,700

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
twitter: michal.bogan
foto: Miloš Šálek
video: archiv oddílu

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama