reklama 

Kanáří naděje sbírá jedničky na kurtu i v lavici

25.3.2016  •  Ostatní sporty  • 
čtenost 1103

Trutnov - Prestižní ocenění Kanáří naděje 2015 získal před pár dny tenista Tomáš Křepinský a v historii trutnovského oddílu se stal teprve druhým hráčem (prvním mužem), kterému se to podařilo. Anketu vyhodnocuje Český tenisový svaz od roku 1998, před třinácti lety si stejnou sportovní cenu odnesla Petra Hynková.

Kanáří naděje sbírá jedničky na kurtu i v lavici

Titul Kanáří naděje, která je obdoba dospělácké verze Zlatého kanára, se uděluje hráčům do 16 let, kteří za sezonu prokážou největší růst výkonnosti a zároveň mají potenciál dalšího zlepšení. Vždy ji získá jeden chlapec a jedna dívka z dané tenisové oblasti. Východočeská oblast se skládá z Hradecka, Pardubicka a Havlíčkobrodska. Zajímavostí je, že vyhrát Kanáří naději se dá pouze dvakrát v kariéře.

Premiérově skleněné trofeje za výkony dosažené v loňské sezoně si přebrali minulý týden v pardubické restauraci U Starýho slona Tomáš Křepinský a Adéla Moravcová ze Žamberku.

08

Tomáš ovládl loni spoustu „béčkových“ turnajů a porazil hodně dobrých hráčů. V žebříčku mladších žáků (ročník 2003) vystoupal dokonce až na šesté místo. Podílel se na třetím místě východočeského družstva v Junior Davis Cupu a jako hostující hráč v I.ČLTK si přivezl bronzovou medaili ze šampionátu smíšených družstev. Na klasickém mistrovství postoupil ve dvouhře mezi top 16, ve čtyřhře vybojoval bronz.

Nejvíce si však v dosavadní tenisové kariéře, která u něj začala v pěti letech, cení čerstvě přiřčeného titulu Kanáří naděje. „Je to asi můj největší úspěch,“ usměje se tenista, který 10. dubna oslaví třinácté narozeniny. „Je to víc než vyhrát turnaj, protože těch je spousta,“ dodává k ocenění pyšný otec Josef Křepinský.

Trutnovský tenista těží ze spolupráce s několika trenéry, což ho posouvá dopředu. Pět posledních let v Lokomotivě je jeho trenérem Petr Vaníček, ve středisku se o něj stará Jan Valenta a zároveň mu radí i trenéři ze Štvanice.

10

Největší předností východočeské dvojky (za jedničkou Vojtěchem Veigertem, kterého letos už jednou porazil) je obrovská bojovnost. Nevzdává se za žádného stavu. Jednou se mu podařilo otočit zápas, kdy po prohraném prvním setu stál za stavu 1:5 a 0:40 proti třem mečbolům soupeře, a přesto vyhrál.

Jeho největší zbraní z repertoáru úderů je liftovaný forhend, který však někdy trošku nepochopitelně obíhá na bekhend. Jaké má podání? Od začátku roku udělal s trenérem Vaníčkem obrovský pokrok, ale ještě je tam hodně práce. Trénuje každý den a skoro každý víkend jezdí po turnajích, ze kterých, když se fakt daří, se vrací někdy až v úterý.

A to pak hned přichází na řadu další „zápas“. Musí dohánět školu. Vzdělání podle rodičů musí být na prvním místě. Chodí do sekundy gymnázia. Je to pro něj prý strašně těžké skloubit učení a sport, ale zatím to zvládá a má pořád samé. Přistupuje k tomu jako v tenise. I když je to trošku začarovaný kruh. Kluci v absolutní špičce, kde už Tomáš také byl, trénují více - dvoufázově, tři až čtyři hodiny. A pokud nebude trénovat stejně, nemá šanci je dotáhnout.

Vrcholem nadcházející letní sezony bude hráče, který vzhlíží k Djokovičovi a Nadalovi, červencové mistrovství republiky ve Frýdlantu. Kvalifikace se bude hrát v květnu. Trutnovský tenista přestoupil do kategorie starších žáků, zároveň ho však čekají zápasy za družstva v dorostu. Hostovat bude i ve Dvoře Králové.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
twitter: michalbogan
foto: Michal Bogáň, Josef Křepinský

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama