reklama 

Stříbrné evropské ovace si vychutnaly i Trutnovačky

17.7.2017  •  Ostatní sporty  • 
čtenost 637

Trutnov - Mistrovství Evropy kadetek (U16) v softballu hostila od 10. do 16. července Ostrava, konkrétně klub Arrows. A náš národní tým patřil mezi favority. Zastoupení v něm měl i trutnovský softballový oddíl SK Horní Staré Město. Nejen mezi hráčkami, ale i trenéry.

Stříbrné evropské ovace si vychutnaly i Trutnovačky

Trutnovská stopa na mistrovství Evropy - zleva: Eliška Slaninová, Jana Binková, Anežka Bartoňová a Jana Klempířová.

Do vedení reprezentačního výběru byla pozvána Jana Klempířová a mezi sedmnáct hráček se dostaly dokonce tři dívky, hrající tuto sezonu za SK HSM. Marie Jana Binková a Eliška Slaninová, kmenové hráčky, i když Eliška vyrostla ve Sparks Mladé Buky, a Anežka Bartoňová, odchovankyně SC Dvůr Králové nad Labem.

Anežku jsme mohli vidět hrát na spojce, Marušku na druhé a první metě a Elišku na kečrovi a v zadním poli. Všem třem se nadmíru dařilo i v útoku. Všechny tři měly několik krásných hitů. Prostě ostudu východočeskému softballu rozhodně neudělaly.

Šampionátu se zúčastnilo dvanáct týmů. Český nároďák narazil ve skupině na Slovensko a Německo. Zdálo se, že je to nejjednodušší skupina. „Němky nás ale dokázaly potrápit. Vyhráli jsme pouze 3:0, ale byl to první zápas celého šampionátu, takže byla znát trochu nervozita,“ uvedla Jana Klempířová.

V průběhu týdne se začala rýsovat první čtyřka. Bylo jasné, že to bude Česká republika, Holandsko, Itálie a rozhodovalo se mezi Velkou Británií, Německem a Ruskem. Nakonec se mezi nejlepší kvarteto mistrovství probojovalo Německo.

Kompletní výsledkový servis z ME najdete ZDE.

„Některé zápasy byly celkem jednoznačné a mohli jsme nechat odpočívat klíčové hráčky, ale samozřejmě jsme nechtěli nic podcenit. Proplouvali jsme mistrovstvím bez prohry až do pátku, kdy jsme podlehli mistryním z Holandska 2:0. Nutné ale podotknout, že jsme ve čtvrtek jako jediný tým na turnaji Holandsko 2:0 dokázali porazit,“ přiblížila průběh turnaje Jana Klempířová.

Právě páteční prohra s Holandskem donutila Češky hrát v sobotu ráno další zápas, a to s Itálií. O postup do finále! Mladé Holanďanky si tak mohly odpočinout a celý den se soustředit na finálový zápas. Naštěstí s našimi reprezentantkami, protože Itálii porazily 2:0. Nebyl to zápas vůbec jednoduchý, protože už šlo do tuhého. Pokud by prohrály, zbyla by na Češky “jen” bronzová medaile. Ale děvčata hrála skvěle a finálová oprava se podařila.

„Na Holandsko jsme si věřili, ale věděli jsme, že to bude velký boj a vyhraje jen ten, kdo neudělá žádnou chybu. To se nám bohužel nepodařilo,“ posteskla si Jana Klempířová po finále. I když prohra 2:4 hovoří o tom, že Holanďankám to naše holky nedaly vůbec zadarmo.

Je důležité vědět, že v Holandsku se připravují již od mládežnických kategorií trochu jinak, než je umožněno českým hráčkám. Vzhledem k tomu, že softball se stal olympijským sportem v roce 2020, Holandsko vyčlenilo nemalé finanční prostředky pro rozvoj softballu a již kadetky byly na přípravě v USA a trénuje je americký trenér.

„Takže to, že jsme je dokázali na mistrovství Evropy jednou porazit a hrát s nimi velice kvalitní zápasy, je známkou toho, že máme skvělé hráčky, které mají budoucnost ještě před sebou,“ byla Jana Klempířová pyšná na tento výběr.

Konečné pořadí

1. Nizozemsko
2. Česká republika
3. Itálie
4. Německo
5: Velká Británie
6. Rusko
7. Ukrajina
8. Francie
9. Belgie
10. Slovensko
11. Srbsko
12. Polsko

Krásný turnaj, ověnčený stříbrnými medailemi, uspořádal klub Arrows Ostrava. Ze začátku to nebylo vůbec jednoduché, protože některé zápasy se pro vytrvalý déšť musely odkládat a musel se upravovat rozpis. Ale organizátoři to zvládli skvěle. V roce 2019 se klub stal pořadatelem ME žen. A to určitě právem.

(bog, jkl)
redakce@trutnovinky.cz
foto: archiv ČSA

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama