reklama 

Čtyřicet let! Tak dlouho už v Trutnově instruktoři učí děti bruslit

11.11.2017  •  Ostatní sporty  • 
čtenost 1185

Trutnov - Je nejstarší v Česku. Trutnovská Škola bruslení funguje už 40 let! Na zimním stadionu se tak díky nesmírnému zaujetí místních instruktorů naučilo klouzat po ledě již více než sedm tisíc dětí.

Čtyřicet let! Tak dlouho už v Trutnově instruktoři učí děti bruslit

„Myslím, že umět bruslit patří k celkové vzdělanosti lidí,“ vždy zdůrazňoval Jiří Hradecký. Významná osobnost trutnovského sportu stála právě také u vzniku zdejší Školy bruslení. Byl to jeho nápad. Loni v lednu ve věku nedožitých 82 let legendární funkcionář zemřel, v jeho práci ovšem pokračují ostatní.

Letošního jubilejního ročníku se účastní asi 230 dětí - především z Trutnova, ale silná skupina dojíždí například z Úpice, odkud děti hromadně sváží autobus. „Další děti k nám dojíždějí třeba z Pece pod Sněžkou, Pilníkova, Mladých Buků i Starkova,“ prozradil Michal Šubrt, který před třemi roky po Jiřím Hradeckém převzal funkci hlavního organizátora ve vedení školy.

Ideální počet účastníků je podle ně 200 až 250. „V roce 2015 jsme měli rekordní účast 287 dětí a to už prostě bylo moc,“ přiznal.

Trutnovská Škola bruslení je určená pro děti od pěti let až do páté třídy. Samozřejmě, když se přihlásí sourozenci a chtějí chodit spolu, snaží se jim pořadatelé vyjít vstříc a povolí, že tomu mladšímu ještě ani nemusí být pět. „Když je někdo šikovný, nemáme s tím problém zařadit do výuky i čtyřleté dítě,“ naznačil Šubrt. Ale víte, jak to je. Jsou to malí špunti, a tak se občas stává, že počáteční nadšení a elán po pár lekcích opadne, takže rodiče dítě odhlásí a přijdou s ním příští rok znovu.

Celý program obsahuje dvanáct lekcí. „Je strašně znát, když už je v kurzu někdo potřetí, nicméně i ty úplně nejmenší děti, které předtím nikdy nestály na bruslích, se tu na nich naučí chodit, sklouznou se a tak dále,“ pravil Michal Šubrt. Děti jsou rozdělené do kategorií a postupně, jak se zdokonalují, se posouvají vzhůru. „Nejdřív se naučí základy, potom se učí klouzat, překládat, brzdit, jízdu pozadu, až skončí v nejvyšším družstvu, kde se s nimi může dělat v podstatě všechno,“ dodal vedoucí školy.

V té je v současné době zaregistrováno 26 instruktorů, kteří dělají vše bez nároků na honorář ve svém volném čase. „Jsme parta lidí, které to baví a aspoň se něco dělá pro děti,“ usmál se Michal Šubrt. On sám se v této činnosti angažuje asi dvacet let. „Máme tu i pár instruktorů, kteří jsou tady od začátku,“ poukázal. Stejně jako mezi těmito trenéry bruslení najdeme i dvě absolventky, co se na trutnovském zimáku naučily bruslit a nyní tam učí ony. „Výuka stále probíhá podle určité metodiky, jen se to posunulo v tom, že využíváme více kužele, hrazdičky a podobné věci,“ poznamenal Michal Šubrt.

Součástí výuky je i několik takzvaně motivačních ukázek, kdy se před samotnou hodinou předvedou místní hokejisté a členové krasobruslařského oddílu. V předposlední lekci pak probíhají na ledě soutěže o sladké odměny. Letos navíc bude i malování na obličej. Závěrečná lekce se koná v duchu mikulášské nadílky. V maskách. Každé dítě dostane balíček a ledové vysvědčení. „Je to takový karneval na ledě,“ uzavřel Michal Šubrt. Tento rok připadá na neděli 3. prosince.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Jan Bartoš

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama