reklama 

Je to takový můj vrchol sezony, řekl vítěz Trutnovského triatlonu

11.8.2017  •  Ostatní sporty  • 
čtenost 617

Trutnov - Zvládnout plavání, jízdu na kole a běh je sportovní umění, kterému se říká triatlon. O tom jak dopadl ten středeční v Dolcích jsme již informovali a také jste se dočetli o dojmech několika účastníků. V tomto článku vám ale ještě nabídneme pohled na závod očima těch, co stanuli na nejvyšším stupni při vyhlašování.

Je to takový můj vrchol sezony, řekl vítěz Trutnovského triatlonu

Tím nejlepším z devíti desítek startujících jednotlivců byl Marek Táslar, triatlonista domácího oddílu Lokomotivy. Devětadvacetiletý trutnovský rodák už sice žije v Brně, ale domů si vždycky odskočí na závěr sezony. „V poslední době je to tady takový můj vrchol sezony,“ prozradil s úsměvem chvíli poté, co dokončil letošní pětadvacátý ročník.

V Dolcích startoval počtvrté. Předloni v cyklistické části píchnul a závod zabalil. Zrovna dvakrát mu kolo nevyšlo ani před rokem, kdy musel jet na vypůjčeném. To jeho mu totiž v Brně ukradli. „Vůbec mi to půjčené nesedělo,“ vzpomínal na loňský závod, v němž se z prvního místa propadl až na dvanácté. „Pak jsem si pořídil nové kolo a to jede úplně samo. Letos jsem s cyklistikou spokojený,“ hlásil.

Aby nebyl spokojený, když do depa přijel jako první. Stejně jako předtím vylézal první z vody. „Plavání mi většinou vychází, že jsem mezi prvními, ale pak mě ostatní předjíždějí na kole,“ divil se letos trochu, že když se párkrát ohlédl za sebe, stále nikoho neviděl. Je pravda, že konkurence byla o něco slabší. Chyběli například elitní závoďáci z Kasper - Swix Teamu včetně obhájce Jana Hrušky, kteří ladili v zahraničí formu na zítřejší vybíhání harrachovského můstku.

„V prvním okruhu jsem se na kole nemohl rozjet, v tom kopci na začátku se člověk pořádně zadýchá, ale druhé kolo už bylo dobré,“ poznamenal Marek Táslar ke svému výkonu v prostřední triatlonové disciplíně. Vedoucí pozici si udržel i v běhu. „Ten je krátký, ale radši jsem se už za sebe neotáčel, abych se zbytečně nestresoval a řekl jsem, že to nějak doběhnu,“ konstatoval nejlepší „Ironman“ z Dolců. Trať zdolal za 51 minut a 32 vteřin.

Byl to jeho třetí letošní závod, dva sprintové triatlony předtím absolvoval v okolí Brna. „Možná si letos ještě nějaký závod dám, ale moc jsem netrénoval, ostatně jako každý rok, ale to už je u mě taková klasika,“ uzavřel.

Ženskou královnou středečního triatlonu se stala sedmnáctiletá Nikol Benešová z Bezděkova nad Metují. V Dolcích startovala již poněkolikáté, ale její předchozí účinkování se vztahovalo k dětským závodům. Na dospělácké trati si odbyla svou premiéru až letos. „Musím uznat, že to bylo docela náročné, ale třeba trať kola mě bavila,“ usmívala se závodnice Redpoint-Eleven Teamu. Nevěřila, že by mohla vyhrát, ale když vylezla z vody a kousek před sebou viděla Danielu Tylšovou, tak si říkala, že to bude asi dobré. Když ji pak na kole předjela, už žádnou další ženu nepotkala, tak tušila, je na tom.

Studentka sportovního gymnázia sice závodně běhá na lyžích, ale triatlon k jejímu životu také patří. „Plavání mívám většinou dobré. Závodila jsem teď ale po dlouhé době, protože jsem byla nemocná, takže třeba běh byl pro mě trošku těžší,“ povídala dívka, která se s trutnovskou tratí vypořádala jako jediná žena pod jednu hodinu - za 59 minut a 32 vteřin.

O takřka devět minut pomaleji, ale za to o 36 let starší a určitě dvakrát tak těžší se pohyboval po trati Oldřich Hofman. Triatlonový nestor z Triklubu Dobruška také ovládl jednu z kategorií. Tu speciální, kterou nemají nikde jinde. Patří do ní všichni ti, kteří váží 100 a více kilo. „Když jsem ještě závodil, tak jsem sto kilo neměl, ale nějaká tradice a trénink zůstane, jen to s těmi sto kily jde hůře. Do kopce to jde pomaleji, z kopce rychleji,“ usmál se jeden z pravidelných účastníků závodu. Ve vodě prý handicap ještě není tak velký, ale jakmile se dostaví nějaký kopeček, je to na kole hnedle znát.

Ve výčtu vítězů chybí zmínit ještě nejúspěšnější štafetu. V souboji týmů letos triumfoval tandem ze ZPA Smart Energy - Jindřich Král a Daniel Havelka. Do závodu šli letos více méně bez nějakého výraznějšího cíle, ale jelikož jsou soutěživí, mysleli samozřejmě alespoň na obhajobu loňského třetího místa. „Bohužel jsme ani letos nesehnali ve firmě plavce, takže musel do vody běžec Jindra. Je to ale borec a po plavání nenabral moc velkou ztrátu,“ vysekl Dan pochvalu svému parťákovi.

On sám pak na kole stále držel stejnou pozici. „K mému překvapení kolem čtvrtého místa, což nám dávalo před závěrečným během velkou šanci na celkové umístění,“ poukazoval na běžecké kvality Jindry. To se potvrdilo. Ačkoliv měl za sebou plavání, stahoval ztrátu a do cíle doběhl suverénně jako první ze všech. „Za to mu ode mě patří velké díky. Hlavně on má zásluhu na našem vítězství,“ pronesl Daniel Havelka, kterému se velmi líbilo, jakou trasu vybrali pořadatelé pro bikery. „Bylo tam skoro vše - velice těžký výšlap hned na začátku, kořenová část, kousek silnice, polní cesta, technická pasáž v lese i sjezd po louce do cíle. Tahle trasa mě fakt bavila,“ nechal se slyšet člen nejrychlejší dvojice. V cíli se čas zastavil na 51 minutách a 20 vteřinách.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama