Na soustředění bavil děti, pak závodil proti Bauerovi a spol.

10.8.2017  •  Ostatní sporty  •
čtenost 473

Trutnov - Po více než měsíční pauze se první srpnový víkend v Jeseníkách uskutečnil další dvojzávod seriálu na kolečkových lyžích Efisan Skiroll Classics. Na startu se objevil i Pavel Šimek z Olfin Car Ski teamu.

Na závody vyrazil přímo z týdenního soustředění Olfin Car Ski teamu v Jablonci nad Nisou, kde nebyl v roli závodníka, nýbrž trenéra přípravky. Společně s osmnácti děti ve věku 6 až 9 roků se soustředění účastnila i třicetičlenná skupina žactva.

„Bylo velice příjemné trávit čas s dětmi a vymýšlet jim program, který by je zabavil,“ nechal se slyšet Pavel Šimek. Vedle obratnostní jízdy na kolečkových bruslích, výletů na horských kolech nebo orientačního běhu se však soustředění neslo i v duchu jiných aktivit, jako bylo doslova klopýtání o hřiby, sběr borůvek, koupání v přehradě, návštěva dinoparku. „A holky z žactva naháněly našeho úspěšného biatlonistu Michala Krčmáře, který si s nimi cvaknul selfie,“ usmál se Pavel.

„No, takovýto týdenní program vyčerpá i trenéra, takže převtělení do role závodníka nebylo ideální a únava byla při závodech znát. Proto mě mile překvapilo, že jsem se oproti loňsku v prvním závodě zlepšil o deset sekund a ve druhém o padesát,“ poznamenal trutnovský lyžař ke svým víkendovým startům.

Sobotního výjezdu na Praděd, 1491 metrů vysokou horu v Hrubém Jeseníku, se zúčastnil rekordní počet závodníku. Při neúčasti hlavního favorita Stanislava Řezáče dorazili jiní favorité v podobě Lukáše Bauera a jeho týmu Pioneer Investments, kteří nakonec s nadvládou opanovali oba víkendové závody. Ten sobotní, 9,1 km dlouhý závod s převýšení 640 m, vyhrál Jan Šrail před Lukášem Bauerem a Adamem Fellnerem. Pavel Šimek byl klasifikovaný na 21. místě. Mezi ženami potvrdila svoji dominanci Kateřina Smutná.

Nedělní závod na 12,5 km s největším převýšením celého seriálu - takřka 900 metrů - zavedl lyžaře na Dlouhé Stráně, což je jeden z nejtěžších výjezdů u nás, ale zároveň nabízí nádherné vyhlídky, které vidí jen málo kdo. Jedná se totiž o soukromou cestu se zákazem vjezdu, která slouží pouze pro potřeby elektrárny. Na vítězích se nic nezměnilo, vyhráli Jan Šrail a Kateřina Smutná. Pavel Šimek obsadil 19. místo.

„Pro mě jsou letní závody na kolečkových lyžích dobrou přípravou na zimní sezonu, protože horské kolo je, co se tréninkových hodin týče, dosti časově náročné, takže kolečkové lyže nebo běh, často i s kočárkem po lese, patří k přijatelným alternativám,“ vyprávěl Pavel.

Veliký obdiv a uznání si v Jeseníkách získal slovenský paralympionik Vladimír Gajdičiar. Stříbrný medailista ze zimní paralympiády v Salt Lake City z roku 2002 v běhu na lyžích na 5 km zdolal na speciálně upraveném vozíčku oba víkendové výjezdy. Pro představu je to člověk bez obou dolních končetin fixovaný pevně na vozíčku odrážející se lyžařskými holemi, a to do stoupání, které má místy 12 procent.

Dalším milým překvapením na trati byl keňský běžec na kolečkových lyžích Dennis Moronge, který absolvoval sobotní závod na Praděd, kde vzbudil mezi davy turistů rozruch. A nejel vůbec špatně, skončil na 50. místě mezi muži. Takže k běžné konkurenci z Polska, Slovenska, Německa tu měla i Keňa své zastoupení.

„Po závodech a celém týdnu s dětmi mě pak naplnil příjemný pocit. Byl jsem hlavně rád, že se v dnešní uspěchané době najdou lidi, co věnují svůj čas dětem a naučí je přitom sportovním dovednostem, komunikaci, samostatnosti, ale i pokoře, když jedni vyhrají a druzí prohrají, protože tak je to i v reálném životě,“ uzavřel Pavel Šimek.