reklama 

Mistrovství světa! V „Nároďáku“ se budou tahat těžké váhy

14.9.2017  •  Ostatní sporty  • 
čtenost 949

Trutnov - To tady ještě nebylo! Mistrovství světa! Přes 700 závodníků z 35 zemí se představí od 16. do 23. září v trutnovském Národním domě, kde se bude konat světový šampionát v silovém trojboji i jeho jednotlivých disciplínách - dřepu, benchpressu a mrtvém tahu. Ve startovní listině najdeme zástupce z Jihoafrické republiky, Nového Zélandu, Íránu, Mongolska, Argentiny…

Mistrovství světa! V „Nároďáku“ se budou tahat těžké váhy

O pořadatelství se rozhodlo před necelými třemi roky na šampionátu v argentinském městě Iguazu, kde český návrh vyšel v konfrontaci s kandidaturou Brazílie jako jasný vítěz v poměru hlasů 12 ku 3. „Překvapilo nás to,“ vzpomíná na hlasování prezident Federace českého silového trojboje Libor Hurdálek. „Všichni pak očekávali, že dějištěm mistrovství bude nějaké větší město, což bývá zvykem. Mluvilo se hodně o Praze, ale my jsme to dali do Trutnova,“ doplňuje člen zdejšího oddílu Spartak Powerlifting. Tento krok vedení mezinárodní federace i samotní závodníci nakonec velmi kvitovali.

Trutnovský klub si totiž udělal výborné jméno při organizaci mistrovství Evropy v roce 2014, které se uskutečnilo v zasedacím sále městského úřadu, kde se k činkám sehnulo bezmála 400 závodníků. Teď dorazí do podhůří Krkonoš skoro dvakrát tak větší vlna siláků. „Půjde o jedno z největších mistrovství světa GPC v historii,“ potvrzuje Libor Hurdálek. Někteří závodníci se zúčastní více disciplín, a tak počet startů se bude blížit k tisícovce.

Kvůli tomu rozšířili pořadatelé šampionát jednak o jeden den na osm dní, za což jsou nyní velice rádi, protože jinak by nestíhali, a jednak se rozhodli pro přesun do „Nároďáku“, který má dostatečně velkou závodní platformu v podobě dvou sálů. „Jeden potřebujeme na přípravu a druhý na závod,“ vysvětluje Libor Hurdálek.

Program mistrovství světa

  • 16. 9. trojboj EQ + dřep RAW - všichni muži a ženy
  • 17. 9. trojboj RAW - všechny ženy a muži do 67,5 kg
  • 18. 9. trojboj RAW - muži 75 kg a 82,5 kg
  • 19. 9. trojboj RAW - muží 90 kg a 100 kg
  • 20. 9. trojboj RAW - muži 110 kg až do +140 kg dřep EQ - všichni muži a ženy
  • 21. 9. benchpress EQ + mrtvý tah EQ - všichni muži a ženy
  • 22. 9. benchpress RAW - všechny ženy a muži do 110 kg
  • 23. 9. benchpress RAW - muži 125 kg až do +140 kg mrtvý tah RAW - všichni muži a ženy

Význam akce si však vyžádal na zařizování daleko více - od shánění sponzorů počínaje až po výrobu různých štítků. „Od doby, co jsme mistrovství dostali, jsem nervózní, protože to víte, když se něco pokazí na mistrovství republiky, zůstane to v republice, ale když se to zkazí na světě…“ usmívá se několikanásobný mistr České republiky, Evropy i světa v silovém trojboji. Na zářijovém šampionátu však nastoupí pouze v mrtvém tahu. „Díky tomu stresu jsem shodil pět kilo a síla šla pryč, tak jsem si řekl, že zkusím závodit jen v mrtvole. Ta je technicky nejmíň náročná na zvednutí.“

Z místního oddílu bude startovat na mistrovství světa 35 závodníků, z nichž asi patnáct pochází přímo z Trutnova. Mezi největší želízka v ohni budou patřit Martin a Pavel Hurdálkovi, Jan Kasper, Filip Pilný Jaroslav Tomanec. Ze zahraničních účastníků se příznivci powerliftingu mohou těšit na Maďara Laszla Meszarose, jednoho z nejlepších benčařů světa, dorazit by měl i Angličan Delroy McQueen. Z českých hvězd bude jistě zářit Petr Petráš, Vlastimil Kužel nebo současný nejúspěšnější český profesionální strongman Čestmír Šíma.

Slavnostní zahájení mistrovství světa, které se v předchozích letech konalo v USA, Srbsku a Argentině a za rok bude v Maďarsku, se uskuteční v sobotu 16. září v 9 hodin a hned potom se rozeběhne osmidenní maraton soutěží, které budou probíhat od rána do večera. Vstupné na MS bude zdarma.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama