reklama 

Sportoviště v Trutnově: Splněný sen několika generací

15.10.2018  •  Ostatní sporty  • 
čtenost 1191

Na světě je ještě stále krátkou dobu, vždyť před měsícem slavila teprve své druhé „narozeniny“. Kuželna v poříčském Olympu. Od roku 2016 patří tento nový sportovní stánek kuželkářského oddílu Lokomotivy a všech dalších nadšenců hry, která se zmiňuje už od starověku (kámen však nahradila koule a kosti kuželky), mezi nejmodernější sportoviště v Trutnově. Někteří hráči a funkcionáři si na zázemí, které v současnosti splňuje ty nejvyšší nároky (i na pořádání mezinárodních zápasů), museli počkat desítky let.

Sportoviště v Trutnově: Splněný sen několika generací

Osmdesát sedm roků byla totiž domovem trutnovských kuželkářů dvoudráha v Polské ulici, kterou v roce 1929 postavil pan Illner. Jak čas plynul, vyklubala se ve městě slušná hráčská základna, z níž vzešla v 70. a 80. letech družstva, která třikrát postoupila i do extraligy. Nejvyšší soutěž ČSSR však Trutnov musel hrát v azylu (Kostelec nad Černými Lesy, Karlín, Vrchlabí), neboť domácí kuželna nesplňovala soutěžní parametry. Nevyhovující dvoudráha pro ligové soutěže „vyhnala“ hráče Lokomotivy z města i v novodobé éře klubu, a tak naléhání na vybudování nové kuželny sílilo…

Mezitím se objevila spousta návrhů, ale ztroskotaly na penězích. Až v roce 2015 přišel na radnici trutnovský podnikatel Michal Havel se zajímavým projektem, který vedení města podpořilo a pomohlo s jeho realizací. Majitel společnosti PRATR ve svém objektu připravil pro kuželnu prostory za cca 5 milionů korun. Město zaplatilo vybavení za 2 miliony a uzavřelo s ním smlouvu o pronájmu na 30 let, čímž udělalo další krok ve svém plánu rozvoje místních sportovišť a zlepšování podmínek. „Jsme moc spokojení, že to takhle dopadlo. Kuželna je kvalitní, má tu nejlepší klasifikaci a v regionu je to špička,“ říká hráč A-družstva a několikanásobný mistr republiky Roman Straka. „Kdo k nám dnes přijede, tak každý to chválí. Dráhy jsou udělané perfektně a hra je nádherná,“ povídá Ladislav Němec, který je v 85 letech stále aktivním hráčem.

V bývalém skladu vznikly čtyři profesionální dráhy z červených segmentových desek a další vybavení je také na špičkové úrovni. „Na nové dráze se mi hraje skvěle, především kvůli moderní povrchu i počtu drah. Zvyknul jsem si hned, protože na kvalitu se zvyká dobře,“ líčí mládežnický reprezentant David Ryzák a dodává, že i zázemí kuželny patří k tomu lepšímu v republice. Z pohledu Romana Straky byl první rok hraní ještě takový nemastný neslaný, protože kuželna byla nová. „Je to něco podobného jako s autem, než se zajede. Teď už je to lepší, člověk si na ten materiál zvyknul,“ usmívá se zkušený mazák.

Zajímavostí bylo, že hned v prvních dnech od oficiálního uvedení do provozu, zažila kuželna i svůj mezinárodní křest - utkání Ligy mistrů Vrchlabí versus maďarský velkoklub ze Szegedu, jehož tým disponuje několika mistry světa ve všech kategoriích. V Trutnově proběhlo také finále Českého poháru družstev za účasti špiček našeho kuželkářského sportu a další mládežnické turnaje celorepublikového významu, což by v minulosti nešlo. Pořadatele z Lokomotivy může těšit, že na organizaci těchto soutěží přišla jen chvála.

Jak všichni věřili a předpokládali, nová éra přinesla, díky zlepšeným tréninkovým podmínkám, vzestup sportovní úrovně a letos na jaře trutnovské áčko postoupilo do druhé ligy, kde navíc hned v prvním třech kolech nepoznalo hořkost porážky. „Posílili jsme o dva kluky z Vrchlabí a náš jednoznačný cíl je postoupit do první ligy,“ hlásí Roman Straka.

„Dvouletý život kuželny vidím velice pozitivně, jsou tam sice i nějaké nedostatky, ale chytla se toho skvělá parta kluků a dělá to dobře. Postoupili jsme do druhé ligy, výkonnost šla nahoru, kuželna je obsazená, nevidím žádný problém,“ říká předseda oddílu Roman Kyncl. Pak se ale zamyslí hlouběji a najde jednu věc, která ho hodně mrzí. „Máme skvělé zázemí, ale bohužel moc žáků se k nám nehlásí,“ vysvětluje, že kuželky jsou specifický sport a nejsou pro začínající generaci tak atraktivní. „Kdo by měl zájem hrát, tak stále děláme nábor jedenácti, dvanáctiletých dětí. Tréninky jsou v úterý od 15 do 17 hodin,“ vybízí nové zájemce k návštěvě kuželny.

Podle Ladislava Němce je za tím i fakt, že do kuželny se musí dojíždět až do Poříčí. „Odráží se to i na divácích, kteří tam prakticky nechodí,“ je líto nestorovi trutnovských kuželek, jenž v tomto směru nedá dopustit na staré prostředí. To mu přišlo i útulnější. „Byla tam lepší kantýna, pěkné posezení. Nová kuželna je hezká, ale má hodně much, které by chtělo odstranit,“ upozorňuje. Vadí mu, že v létě je tam jako ve skleníku, zápach omastku vycházející z roury od restaurace vedle oken a výtku má třeba i k linu ve sprchách.

„Budoucnost oddílu se ale bude odvíjet od toho, jestli se nám podaří přitáhnout mladý. Pokud se to povede, bude to nádhera,“ konstatuje Roman Kyncl. „Pro mě jsou kuželky příjemným odreagováním, kdy není žádoucí myslet na cokoliv jiného, ale jen na samotnou hru. Také je to zajímavá činnost na trénování psychické odolnosti,“ láká do oddílu člen mladé generace David Ryzák.

Nové hráče však Lokomotiva „loví“ i mezi neregistrovanými hráči, jejichž soutěž je v Trutnově velmi populární a početná. „Někteří hrají fakt na super úrovni,“ poukazuje předseda klubu, po němž ale brzy tuto funkci převezme Petr Holý mladší. Kuželky jsou sport, který má v Trutnově dlouhou tradici a měl by se rozvíjet dál. Podmínky tady má vytvořené perfektní. „Navíc hrát se dá od mladých až po ty kmety,“ říká Roman Kyncl a jako příklad uvádí právě Ladislava Němce. „Co mě u toho drží? Mám rád pohyb a sportovce, mezi kterými se cítím mladší,“ odpovídá s úsměvem 85letý kuželkář.

A tak závěr jedno motto: „Někdy si ani kuželkáři sami neuvědomí, že kuželky jako sport mají velkou důležitost v tělovýchově a že málokterý sport umožňuje procvičit tělo, svaly rukou i nohou, srdce a plíce právě tak jako kuželky.“

SLOUPEK KUŽELKÁŘE

Petr Holý st. nestor trutnovských kuželek
Na otázku „Co nám přinesla nová kuželna?“ není tak úplně jednoduché odpovědět. Samozřejmě, vysoko převažují klady - v Trutnově je dnes jedna z nejmodernějších a nejhezčích kuželen v Česku. A pokud se zaměříme na sportovní stránku, tak zaprvé velice se zvýšila výkonnost členů oddílu, k čemuž dopomohly výrazně zlepšené možnosti tréninku. Nejlepším důkazem byla spanilá jízda A-družstva třetí ligou i skvělý vstup do druhé ligy. Ani ostatní družstva nezůstala o nic pozadu. O trutnovské borce, hlavně juniory, projevují vážný zájem i reprezentační trenéři. V Trutnově jsme hostili soutěže, o kterých se nám mohlo na dvoudráze jen snít. Starost o čtyřdráhu však přináší i vyšší nároky na členy oddílu. V tomto směru je zatím vše v pořádku a kuželna je stále jako nová. Jsem přesvědčen, že trutnovský kuželkářský sport se brzy zařadí na místa, která mu patřila dříve - na špičku v Česku.

Michal Bogáň                
michal@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek, Michal Bogáň, Jan Bartoš, archiv oddílu

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama