reklama 

Lukostřelkyně Musilová má před mistrovstvím Evropy skvělou formu

13.8.2018  •  Ostatní sporty  • 
čtenost 445

Mistrovství Evropy v para lukostřelbě probíhá tento týden v Plzni. Historicky prvního šampionátu na českém území se účastní také trutnovská reprezentantka Šárka Musilová. Sedmadvacetiletá majitelka bronzové medaile z týmové soutěže na paralympiádě v Riu zamířila do západočeské metropole ve skvělé formě. Před pár dny si na Českém poháru v Novém Městě nad Metují vylepšila osobní rekord.

Lukostřelkyně Musilová má před mistrovstvím Evropy skvělou formu

„Tato sezona je pro mě zatím velice náročná, protože mám za sebou už vícestupňovou přípravu. Trénovala jsem nejen na atletickém stadionu v Trutnově, ale také v lukostřeleckém areálu Jasa Archery na Tyršově vrchu v Praze a do toho jsem ještě dost času trávila v posilovně,“ uvedla Šárka k průběhu letošní přípravy, která zatím přináší ovoce.

S tréninkem začínala v polovině dubna, kdy se zlepšilo počasí na tolik, že se dalo střílet venku. „Do té doby jsem střílela v hale v Janských Lázních, ale vzdálenost osmnáct metrů je malá na to, aby se člověk připravoval na mistrovství Evropy,“ poznamenala žena, která na vozíčku vzala luk poprvé do ruky před šesti lety.

V minulém roce měla zdravotní potíže s nohou, ale letos jí nic netrápí, takže mohla dát tréninku sto procent. Nejen zlepšená fyzička se však odráží v kvalitnějších výkonech. Na ty má vliv i nový vozíček, který dostala od sponzora - v hodnotě 130 tisíc korun. „Je dělaný tak, aby z něj mohla střílet a nepadala do stran, což byl problém minulého vozíku, kde člověk přepadával a bojoval s rovnováhou,“ prozradila, že je to pro ni velká změna.

V letošní sezoně odstřílela pět závodů včetně Světového poháru v Novém Městě nad Metují. Tam se také první srpnový víkend konaly další dva závody Českého poháru, jako generálka před evropským šampionátem, a trutnovská lukostřelkyně se blýskla novým osobákem - 594 bodů. „Je to o nějakých 70 bodů více, než jsem střílela loni,“ upozornila a dodala, že už se na terči více méně trefuje jenom do žlutých, přinejhorším červených kruhů.

Závod v lukostřelbě se střílí na vzdálenost 50 metrů. Kvalifikace je na 72 šípů, maximálně se dá tedy dosáhnout 720 bodů. „Momentálně ve skupině W1 (postižení všech čtyř končetin - pozn. red.) střílí nejlépe jedna Britka nějakých 632 bodů, takže už tu špičku začínám pomalu dohánět,“ usmála se Šárka.

Na mistrovství nejlepších hendikepovaných lukostřelců a lukostřelkyň starého kontinentu dorazí asi 130 sportovců z 26 zemí. Volné tréninky, které začaly již včera, kvalifikační a eliminační souboje se uskuteční na fotbalových hřištích ve Skvrňanech. Finálové soutěže se 17. a 18. srpna budou konat přímo v centru města na náměstí Republiky.

„Co se týká závodu jednotlivců, rozhodně bych chtěla postoupit, co nejdále to půjde, třeba až do čtvrtfinále, což by byl můj největší úspěch,“ pronesla Trutnovačka. Čtvrtfinále si už zastřílela i na paralympiádě v Riu, kde ji vyřadila pozdější vítězka Angličanka Jessica Stretton. „Natrénováno mám, ale uvidíme, jak na tom budou ostatní. Trénujeme všichni,“ podotkla a doplnila, že záležet bude také na větru, který hraje také roli v lukostřeleckých soutěžích. „Doufám, že se s tím vypořádám dobře.“

Kromě individuálního závodu čeká Šárku v Plzni s velkou pravděpodobností ještě souboj mix týmů, do kterého vždy postoupí nejlepší muž a žena z výpravy. Ženskou reprezentaci bude ve skupině W1 ještě zastupovat Tereza Brandová, ta však zatím nedosahuje kvalit trutnovské lukostřelkyně. Z mužské části se předpokládá, že dvojici doplní světový rekordman David Drahonínský. A právě v tomto složení Češi před dvěma roky vystříleli paralympijský bronz v Riu.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: archiv Šárky Musilové
, facebook Jmendes PhotoVideo

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama