reklama 

Skejťácký ráj propojený s pumptrackem, který nemá obdoby

7.9.2018  •  Ostatní sporty  • 
čtenost 2352

„Je to pro vás, je to zdarma, je to pro všechny, kdo chtějí trošičku jezdit a nebaví je jezdit jen tak po rovince, od těch nejmenších až po úplné profíky,“ ozývalo se v pondělí odpoledne z reproduktorů za letním koupalištěm. Co se tu dělo? Velká sláva! V Trutnově se za velkého zájmu veřejnosti otevíral nový multifunkční Junkyard park. V něm se nachází jak betonový skatepark, tak asfaltový pumptrack. V rámci České republiky jde o jedinečné propojení.

Skejťácký ráj propojený s pumptrackem, který nemá obdoby

Příznivci pohodového i adrenalinového ježdění (nejen) na „prkýnku“ na tento okamžik v Trutnově čekali celá desetiletí. „Jsem teď ten nejšťastnější muž na světě, narodilo se mi čtvrté dítě. Pecka!“ usmíval se například Jan Kopřiva, předseda oddílu GOFreestyle Spartak Trutnov, jenž na otevíračce perlil s mikrofonem u pusy.

Skejťácký areál se nachází v ulici Na Lukách za letním koupalištěm a doplňuje tak řadu trutnovských sportovišť podél řeky Úpy. Na rozloze zhruba 1000 metrů čtverečních tady od loňského podzimu vyrostl pod taktovkou firmy Mystic Constructions krásný skatepark, na jehož vybudování bylo použito 300 kubíků betonu a 15 tun výztuže, a hned vedle něj vznikl parádní pumptrack z dílny kluků z Dirty Parks.

Betonový skatepark se skládá z několika částí. „Je tady otevřený bazén takzvaná minirampa s různými zatáčkami, která plynule navazuje na streetovou část. Ta imituje prvky z ulice, jako jsou schody, zídky, zábradlí a tak dále. A pak je tady ještě zadní část, taková větší. Ta byla navržena společně s místními kolaři, kteří mají rádi trošičku větší překážky,“ popisoval Martin Lucuk z firmy Mystic Constructions.

Tato část ve svém rohu navazuje na pumptrack, takže ti lepší rideři mohou jízdu kombinovat mezi sebou, což ale samozřejmě zvládnou i skejťáci nebo jezdci na jiných strojích. „Můžete vjet z betonu na asfalt, aniž byste si zašpinili nohu, to jsem ještě neviděl,“ kvitoval tuto libovou věc Jan Kopřiva.

„Je to super areál, který je momentálně v České republice jeden z nejlepších, a myslím, že v takovém propojení ani nikde jinde neexistuje. Sám sem budu rád jezdit,“ upozornil stavbyvedoucí pumptracku Dudo Antalík. Ten se svými parťáky doprostřed pumptracku umístil velkou kopuli, díky které se zvyšuje počet variant ježdění.

Celková cena za vybudování nového trutnovského sportoviště činila 7,6 milionu korun. „Využívání parku je zdarma, podmínkou je dodržovat bezpečnostní pravidla a návštěvní řád,“ vysvětloval starosta Trutnova Ivan Adamec a dodal, že celý park je kvůli bezpečnosti pod dohledem kamery městské policie. Otevírací doba areálu, který je volně přístupný, je od 8 do 21 hodin. „Je nutné říct, že hlad po této ploše v Trutnově byl, protože tyto nové sporty dnes mládež táhnou,“ zdůraznil starosta.


Slavnostní přestřižení pásky provedli - zleva: starosta Trutnova Ivan Adamec, místostarosta Tomáš Hendrych, Petr Gaisler, ředitel městské společnosti Mebys, do jejíž správy bude areál spadat, Martin Lucuk z Mystic Constructions a Dudo Antalík z Dirty Parks.

Na pondělní otevíračku se sjeli freestyloví borci z celé republiky, aby trutnovské veřejnosti předvedli, jak se dá v Junkyard parku lítat. Nejpekelnější show na skateboardu dělali kluci z Mystic Contruction, kteří na největší překážce vystřihli triky jako Frontside Noseblunt Slide, Frontside 180 Ollie, transfery, rokenroly, 50 - 50…

Když se kolem páté hodiny přes park přehnala desetiminutová průtrž mračen a ježdění se muselo na půlhodinu stopnout, než beton oschnul, protože kolečka se na mokré ploše strašně smekají, sešli se lidé okolo pumptrackové dráhy. Tam jim na vlnách a klopených zatáčkách v uzavřeném okruhu svoje umění ukázal třeba mladičký talent z Krakonošových jezdců, Bruno Němec.

„Vzpomínám si na začátky, kdy jsme tady před dvaceti lety s klukama sháněli materiál z různých staveb, abychom si překážky mohli sami postavit a teď je tady takový park za dost peněz. Je to paráda,“ nechal se slyšet jeden z přihlížejících skejťáků starší generace Jarda „Siki“ Sýkora. „Tyto nové parky už jsou vychytané. Firmy vědí, jak rádiusy postavit, aby to bylo jak pro skateboard, koloběžku, bmx… Trubky jsou zalité v betonu a je to bezpečné. Dřív se stavěly překážky hodně ze dřeva a občas z toho lezly šrouby. Pořád se to muselo udržovat,“ dodal.

Z dob Bike Hallu už jeden freestylový park v Trutnově existuje, nachází se na betonové ploše mezi atletickým stadionem a tenisovými kurty. A tak se nabízí otázka, jaký bude jeho osud po vybudování nového sportoviště? „Momentálně tam zůstane torzo starého parku, které bude vyloženě pro bikery. To, co už neodpovídá normám, se odveze pryč a zlikviduje. Co ale bude dál s touto plochou, je zatím otázka budoucnosti, mluví se o parkovišti a dalších věcech. To už si však budou řešit noví zastupitelé,“ pronesl vedoucí městských sportovišť Radek Horák.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Dušan Mihalečko, Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama