reklama 

Nejlepší sportovec Trutnova zdravil na dálku z líbánek

11.6.2019  •  Ostatní sporty  • 
čtenost 1975

„Žádný zápas nesmíte vzdát. A to ani ten, který právě prohráváte.“ Těmito slovy hokejové legendy Jaromíra Jágra zahájil trutnovský starosta Ivan Adamec slavnostní předávání Sportovních cen města Trutnova za rok 2018. Pamětní plaketou bylo oceněno sedm sportovců, týmů a trenérů. Zastupitelé poprvé v trutnovské historii také vybrali nejlepšího handicapovaného sportovce, ale ten si cenu nepřevzal, protože se ceremoniálu nezúčastnil.

Nejlepší sportovec Trutnova zdravil na dálku z líbánek

V obřadní síni Staré radnice chyběli první červnové pondělí hned dva ocenění - vedle paralympionika Aleše Kisého, který akci nestíhal z důvodu tréninku, nebyl přítomen ani hlavní vítěz této ankety, thajboxer Jakub Klauda. Nejlepší sportovec města Trutnova za roky 2016, 2017 i 2018 si právě užíval líbánky v Los Angeles, a tak na vyhlášení vyslal svou maminku. Přes oceán však poslal mobilem natočenou zdravici.

„Vážím si toho, že takhle malý sport, jako je thajský box, má u nás ve městě takhle velkou podporu,“ děkoval bojovník. „Podařilo se mi potřetí v řadě vyhrát mistrovství Evropy, uspěl jsem i na Souboji Titánů, ale hlavně jsem měl svatbu, což byl další velký životní krok. Takže rok 2018 byl pro mě velká jízda a užil jsem si ho,“ řekl ve svém videomedailonku, který byl natočený o každém oceněném sportovci a divákům se pouštěl na plátno.

Co by šestadvacetiletý reprezentant z oddílu Highlanders Muay-Thai - Spartak Trutnov dělal, kdyby nedělal thajbox? „To nevím, ale vím, že tahle cesta bojovníka mě baví. Mám rád vytrvalostní sporty a v mých zápasech je to vidět, protože vítězství dosahuji vytrvalostí a ne silou,“ uvedl trojnásobný mistr Evropy, pro kterého je teď velkou motivací účast na olympiádě v roce 2024 v Paříži. „Máme přislíbenou účast, že by tam thajbox mohl být, i když je to stále otázka, jestli tam bude o tento sport zájem.“

Každopádně jako aktivní sportovec chce Jakub Klauda vydržet co nejdéle. „Teď se mi líbil pán, který v 85 letech uběhl maraton, tak se pokusím být taky takhle čiperný děda,“ usmál se nejlepší sportovec města, jenž se před rokem o tento titul dělil s běžkyní Evou Vrabcovou Nývltovou. Držitelce bronzové medaile z loňského ME v Berlíně, kde zaběhla český rekord 2:26:31, udělili letos trutnovští radní cenu za mimořádný sportovní výkon. Více čtěte ZDE.

Cenu pro nejlepšího mládežnického sportovce získal kajakář Daniel Koblížek. „Je to něco úžasného,“ nechal se slyšet osmnáctiletý reprezentant. Juniorský medailista z loňského evropského šampionátu ve Skopje už má letos za sebou oba nominační závody na ME v Banja Luce kategorie U23. „Vyjel jsem si účast s kamarádem v deblu a teď ještě čekám, jak dopadnou poslední závody na Berounce, jestli se nominuji i na individuální starty,“ přiblížil mladík. Pokukuje i o účasti na letošním mistrovství světa dospělých ve španělském Seu. Ve sprintu je to prý ale hodně o štěstí a záleží i na tom, komu kdy přijde voda.

Jako nejlepší kolektiv za rok 2018 ocenilo město oddíl silového sportu Spartak Powerlifting Trutnov. Z mládežnických týmů sportovní cenu získalo softballové družstvo žákyň SK Horní Staré Město, složené z děvčat do 13 let. „Tak rozmanitý výběr kroužků, které mohou děti v Trutnově po škole navštěvovat, je skutečně záviděníhodný. Ne nadarmo se říká, že Trutnov je městem sportu,“ prohlásil starosta Ivan Adamec.

A zásluhu na tom, že je v Trutnově tolik sportovců, mají samozřejmě i trenéři. Eva Rudolfová z oddílu sportovní gymnastiky tady začala trénovat v roce 1983, kdy se domů vrátila po studiích. „Tělocvična mě stále táhla, potřebovali nové mladé trenéry, tak mě zapojili a mě to pohltilo až doteď,“ prozradila žena, která byla vyhlášena nejlepším trenérem za rok 2018.

Vždycky se snažila trénovat děti tak, aby se hýbaly a měly rády sport do budoucna, ač třeba skončily s gymnastikou a daly se na jiný sport. „Pod rukama mě teď prošla pátá generace svěřenek a už jsou to tři roky, co se mi vrátily dvě cvičenky z první generace, teď trénují a pokračují, z čehož mám velkou radost, když se gymnastice věnují dál,“ doplnila trenérka, kterou jako závodnici nejvíce bavila bradla. „Jsem víc takový silovější typ. Naopak nejhorší a neoblíbená pro mě byla kladina. Často jsem padala a kazila si závody,“ vzpomínala s úsměvem. Závodí však stále, mezi gymnastickými veteránkami se stala i mistryní republiky.


Přehled nejlepších sportovců města Trutnova

 • 2000 - Josef Bučil (sudí fotbal, hokej), Michaela Uhrová (basketbal)
 • 2001 - Michaela Uhrová a Michala Hartigová (basketbal)
 • 2002 - Radek Pokorný (ricochet)
  (v letech 2000 - 2002 bylo hlavní ocenění Sportovní cena města, od 2003 se vyhlašuje Nejlepší sportovec města)
 • 2003 - Luboš Velecký (box)
 • 2004 - Petra Kulichová (basketbal)
 • 2005 - Eva Nývltová (běh na lyžích)
 • 2006 - Eva Nývltová (běh na lyžích)
 • 2007 - Alžběta Řehůřková (plavání)
 • 2008 - Zuzana Hepnarová (karate)
 • 2009 - Jaromír Kratochvíl (silový trojboj)
 • 2010 - Ondřej Pipek (terénní triatlon)
 • 2011 - Darina Mišurová (basketbal)
 • 2012 - Aneta Pechancová (plavání)
 • 2013 - Eva Vrabcová Nývltová (běh na lyžích)
 • 2014 - Eva Vrabcová Nývltová (běh na lyžích)
 • 2015 - Martina Elhenická (plavání)
 • 2016 - Jakub Klauda (thajský box)
 • 2017 - Eva Vrabcová Nývltová (atletika), Jakub Klauda (thajský box)
 • 2018 - Jakub Klauda (thajský box)

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama