reklama 

Softballová sezona začíná. Zrušily se extraligy a zavedly divize

5.4.2019  •  Ostatní sporty  • 
čtenost 369

Softballistky SK Horní Staré Město o víkendu začínají turnajem kadetek (U16) v Praze letošní sezonu. Hned další víkend jedou na první turnaj v Praze žákyně (U13) a začíná i 2. česká softballová liga žen. V sobotu 13. dubna startují ženy dvojzápasem na domácí půdě. Hostit budou od 13 hodin. nováčky soutěže Hladové Hrochy ze Sezimova Ústí. Za trutnovské ženy nastoupí i odchované mládí, hráčky, které jsou ještě v juniorském věku. Takže pro některé to bude první start v druhé lize žen.

Softballová sezona začíná. Zrušily se extraligy a zavedly divize

Hlavně mládežnické soutěže zaznamenaly od letošní sezony hodně změn. Zrušily se extraligy, zavedly divize a z divizních a mezidivizních turnajů se postupuje nebo se hraje o umístění. Bylo to rozhodnutí a přání většiny klubů, které se starají o mládež, jako dlouhodobé, rozvojové hledisko. „Uvidíme, co sezona přinese, pro kluby je víc starostí a cestování, ale věříme, že dlouhodobě to přinese své ovoce,“ uvedla předsedkyně a trenérka softballového oddílu SK HSM Jana Klempířová.

Trutnovský klub má ale také co-ed družstvo slowpitche, které se účastní slowpitchové Indoor ligy, kdy po posledním březnovém turnaji obsadilo konečné čtvrté místo. Za tým startují hráčky, které hrají softballové soutěže, doplněné o muže „amatéry“.

Trutnovský softball ale nezahálí ani na reprezentační úrovni. Má několik želízek v ohni v rámci Sportovního centra mládeže. Pravidelných tréninků pod vedením Jany Klempířové se účastní Terka Klempířová a Eliška Slaninová (ve výběru na MS v červenci v Kalifornii), Sára Kárníková, Marie Binková, Dorota Vokatá (výběr U18 na MS juniorek 2020), Karolína Berkyová, Kateřina Šťastná a Anežka Krajčová (výběr na ME U16 v červenci letošního roku v Záhřebu).

Do SCM docházejí dále hráčky bydlící a studující v okolí, ale hrající za jiné týmy - Karolína Hanáková, Anežka Bartoňová (Storms Praha) a Terka Kudláčková (Orli Choceň).  Tyto hráčky trénují každou středu, mimo jiné i kondici s trenérem trutnovských boxerů Milanem „Piňonem“ Ondráškem za podpory Olfin Car Fitness Horská. „Určitě je to přínos, protože po jarních testech bylo vidět velké kondiční zlepšení, což bylo cílem nové formy SCM,“ sdělila Jana Klempířová. O konečných nominacích ve všech kategoriích se bude rozhodovat na konce května.

Úplnou čerstvou novinkou je nominace Nikoly Krajčové do výběru na mistrovství světa U12 mix, které se v červenci uskuteční na Tchaj-wanu. Tým sestavuje Jana Klempířová spolu s kolegy trenéry z Prahy a Ledenic. „Opět je to nový formát, protože v naší republice kluci a holky na vyšší úrovni spolu nehrají, ale je to výzva, kterou jsme přijali,“ pravila Klempířová. „Pozvání tchajwanské strany jsme obdrželi jako jediná evropská softballová asociace právě pro dobrou práci s dětmi v obou pohlavních liniích,“ dodala.

Softballová sezona v České republice bude velmi nabitá, protože v červnu nás čeká MS mužů v Praze a Havlíčkově Brodě a ME žen v Ostravě, kde ženy budou bojovat o kvalifikaci na olympijské hry v Tokiu v roce 2020.

„Držte nám palce a přijďte nás podpořit na naše domácí hřiště v Horním Starém Městě. Softball otevírá hranice a každý rok máme dlouhodobě hráčky v reprezentacích napříč kategoriemi. Další možností je i získat sportovní stipendia na univerzitách v USA. Ale není to úplně zadarmo. Bez pravidelných tréninků to prostě nejde,“ vzkazuje Jana Klempířová.

(jkl, bog)
redakce@trutnovinky.cz
foto: archiv oddílu

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama