reklama 

Každý trénink mám úplně jiný, říká osobní trenér Artur Bartusik

16.1.2019  •  Ostatní sporty  • 
čtenost 1348

Šest let Artur Bartusik cestoval a pracoval v Austrálii, na Novém Zélandu a v Anglii, kde sbíral zkušenosti. Před čtyřmi lety ho však postihlo vážné autoimunní onemocnění zvané Crohnova choroba a musel se vrátit zpět do České republiky. „Bohužel nebo naštěstí mi nepomohly žádné medikamenty a ani jedna biologická léčba, takže jsem byl odkázaný sám na sebe,“ svěřil se, jak změnil pohled na život a začal se vzdělávat ve sféře pohybu a stravování. Teď už je z něj osobní trenér a lidem radí, jak přejít na zdravý způsob života.

Každý trénink mám úplně jiný, říká osobní trenér Artur Bartusik

Jaký máte recept na to, jak se dostat zpět do kondice? Třeba za měsíc…
Za měsíc? (usmívá se) To je maraton, není to sprint, takže to potrvá delší dobu. Tvrdím ale, že pokud člověk celý rok drží stravu na nějaké úrovni, tak si myslím, že si může dopřát úplně v pohodě Vánoce takové, jaké mají být. Přijde mi jako úplná blbost, že na Vánoce všichni pečou zdravé cukroví a myslí si, že si tím pomůžou. Nemám rád, když to lidé takhle řeší. Podle mě pak po Vánocích stačí zase najet na nějaký ten režim, používat fakt kvalitní produkty, dbát na všechny makroživiny, jako jsou bílkoviny, sacharidy, tuky a nějak si to zbytečně nekomplikovat. A začít se hýbat, to je důležité.

Artur Bartusik

  • narozen 26. srpna 1992 ve Dvoře Králové
  • svobodný, žije v Janských Lázních
  • vystudoval střední školu byznysu a managementu ve Vrchlabí
  • pracuje jako wellness manažer v léčebných lázních Janské Lázně, je osobním trenérem a pomáhá jako lektor pohybových zájmů Střediska volného času na Obchodní akademii, odborné škole a praktické školy Olgy Havlové v Janských Lázních
  • loni se stal druhým vicemistrem Čech v klasické kulturistice nad 180 cm
  • má rád pořádný steak s přílohou, když je ve sportu vidět progres a spánek
  • nemá rád hady, marketingové žvásty ohledně hubnutí a když si lidé pořád na něco stěžují a nic s tím nedělají

A za ten měsíc se s tím dá něco udělat?
Když je to začátečník a třeba člověk, který je trošku obézní, tak už za ten měsíc se dá shodit dost kilo. Jak se ze začátku nastartuje metabolismus, tak pět až deset kilo jde dolů úplně v pohodě. Pak se to samozřejmě zpomaluje, čím déle člověk cvičí, ale tak to má být. Záleží také pak už na individualitách, jestli ten člověk byl zvyklý na nějaký sport, stravu, nebo jestli začíná úplně od nuly. Za ten měsíc je ale vždy vidět nějaký progres. Já sám, když se soustředím hodně na jídlo, tak po týdnu vidím miniaturní pokroky, které si hlídám. A když nejsou, tak něco upravuji.

Jaké cvičební metody preferujete?
Preferuji všestrannost, komplexní rozvoj, ten je nejdůležitější. Hodně lidí učím pracovat se svou vlastní váhou nebo s různými cvičebními pomůckami, jako jsou balanční deska, bosu, kettlebely, vin-belly... Nejsem typ trenéra, co posadí klienta na stroj a nechá ho tam cvičit série. Velký problém je, když lidé přijdou do posilovny a začnou třeba cvičit biceps na stroji, hodně to dělají mladí kluci, ale to je naprostá kravina. Mladí lidé by se měli soustředit na vícekloubové cviky, jako jsou dřepy, kliky, shyby, benchpress… Hrozně lidí šulí nohy, což je také strašný problém v této době.

Velkým problémem je i střed těla.
Určitě. Hrozně moc lidí má problémy se zády a často to řeší nějakými obstřiky a injekcemi u lékařů, až se to přenáší do prášků proti bolesti. Blbost. Je potřeba odstranit příčinu a tou je slabé břišní svalstvo. A stabilizační spirální systém je také slabý. Já pak dělím lidi do dvou kategorií - jedni hledají řešení a ti druzí hledají výmluvy. Do styku přicházíte s oběma skupinami. Jak vám to s nimi jde? S jedněmi to jde lehce a s druhými se peru, ale je potřeba je to naučit. Hodně se zaměřuji na mentální stránku těchto věcí, to je základ u cvičení i celkové péče o tělo. Snažím se jim to vysvětlit z logického hlediska, oni to pochopí sami a pak už to i chtějí. Samozřejmě, kdo nechce, tak s tím pracovat nejde. Člověk musí sám chtít.

Pracujete v lázeňském fitku v Janských Lázních. Co zajímavého byste o něm řekl?
Naše fitko je všestranné, takže je dobré na komplexní rozvoj. Máme tady i cvičební pomůcky na SM systém doktora Smíška, což nikde v okolních fitkách není. V Trutnově určitě najdete nějakého lektora, který to třeba dělá soukromě, ale v posilovnách to nikde neexistuje. Jedná se o posilování spirálního stabilizačního systému. Když má člověk problémy se zády, špatně chodí nebo má sedavé zaměstnání, z toho předsaditou bradu, tak tento stabilizační systém hlavu zpátky narovná do pozice, kde by měla být a bolest zad je pryč. SM systém funguje třeba i na vyhřezlé ploténky, které narovnává. Člověk pak nemusí na operaci, je to více méně taková prevence. Výhodou našeho fitness centra je také, že je spojený s wellness zařízením, které je o patro výše, takže člověk tady může ještě krásně zrelaxovat.

Jak důležitou roli při cvičení hraje regenerace?
Velmi důležitou, třeba už jen takový spánek, protože všechny metabolické procesy se projevují ve spánku. Pokud například člověk cvičí, má trénink na sto procent, stravu na sto procent, ale na váze stagnuje, chce hubnout, ale neví, kde je problém, je za tím pravděpodobně regenerace. Měl jsem klienta, který měl super jídlo, super trénink, ale zastavili jsme se na váze. Hledali jsme řešení, takže jsme nastavili spánek o hodinu déle a začal zase hubnout. To je takový příklad, že regenerace je důležitá, aby tělo fungovalo správně.

Jak často bychom měli sportovat?
Já vždy říkám, že bychom měli každý den udělat aspoň nějakou fyzickou aktivitu. I třeba miniauturní. Běh, procházka se psem, kolo, jóga, cokoliv…, najít si na sebe hodinku času, i když jsme v dnešní době všichni tak vytížení. Že lidé nestíhají z práce a hledají další výmluvy, je to o prioritách. Když lidé chtějí, tak si klidně i přivstanou, nebo jdou později spát. Když se chce, jde to. Co se týká tréninkových jednotek, tak základ jsou minimálně dvě až tři týdně. To je fakt minimum. Člověk, který chodí jednou týdně, tak to pak dělá úplně zbytečně. Tím tělo akorát jen zbytečně šokuje, tělo vůbec neví, že se má něco dít.

Pokud se dělá stále to samé, tělo si zvykne a hubnutí se zastaví. Po jaké době je nutné cvičení změnit?
Já zrovna nejsem typ trenéra, který dělá tréninkové plány lidem na papír. Že tohle a tohle musí cvičit. To je blbost. Každý trénink mám úplně jiný. Jak s klienty, tak svůj. Měním úhly, počty opakování. Záleží, jak se cítím. V úterý můžu mít větší sílu, ve čtvrtek menší. To, že v tréninkovém plánu mám patnáct opakování a neudělám to, tak to prostě neznamená vůbec nic.

Trošku zvláštní teorie. Člověk by řekl, že tréninkový plán se má dodržovat?
Ne, ne. To je jen takový další rozmar. Každý den tréninku by se totiž mělo zařadit něco nového, aby tělo dostalo impuls. Ano, jsou metody, kdy powerlifteři nebo vzpěrači potřebují získat sílu, tak tam je metoda přidávání kotoučů, ale to normální člověk, co chodí cvičit, nepotřebuje. Do posilovny se má jít vždycky s tím, že udělám maximum pro to, abych tělu dal impuls. Problém je, že lidé tam necvičí a dost často je vidím jen vysmáté postávat. Nikdo tam není hotový. V posilovně to však člověka musí bolet, ne po posilovně, ne den po cvičení, to je jen kyselina mléčná, která se vyplaví do svalů. Bolet to musí při cvičení. Samozřejmě podle individuálních potřeb klientů se trénink přizpůsobuje.

Co když váš klient není s výsledky spokojen? Jak reagujete?
Ještě se mi to nestalo. (smích) Nicméně já si klienty kontroluji tak, že ty výsledky jsou tam vždycky. Fakt se mi to nestalo, a to vůbec neříkám, že bych byl nějaký mistr světa. Výsledky tam jsou a musí tam být. Jakmile tam nejsou, tak hned něco měním. Někde jsem slyšel, že nejjednodušší řešení, když nejste spokojený se svou postavou, je smířit se s tím, jak vypadáte. To byste si ale musel hledat jinou práci. To je tvrzení asi nějakých lenivců. (smích) Já třeba nikdy spokojený se svou postavou nebudu. Stále tam musí být ten drajf. Nedokázal bych se s tím smířit. A proto říkám, že v dnešní době není obezita nemoc. Je to jen čistá lenivost lidí, kteří to pak svádí na nemoci. I kdyby byli nemocní, měli tu obezitu v sobě danou, tak to je blbost, stále se s tím dá pohnout. Fakt lenivost.

Kdy se vám změnil pohled na život a začal jste řešit zdravý životní styl?
V době, kdy jsem pracoval na Novém Zélandu, kde lidé žijí úplně jiným způsobem. Děti tam neprosí za odměnu o sladkost, jako u nás, ale o ovoce. S přítelkyní jsme jednou hlídali malého kluka a holčičku, kteří když budou hezky spát, tak dostanou za odměnu dvě lentilky. Večer si je vzali na talířek a dali si je k posteli. Vyspali se a ráno po snídani si je snědli. To byl mazec, jakou měli radost. To byl asi takový ten první impuls, kdy jsem si řekl, že tohle chci mít taky se svými dětmi a naučit je tyto věci. A další zlom přišel s tím, jak jsem onemocněl Crohnovou chorobou a musel jsem se vrátit z Austrálie domů. Začal jsem hledat způsob, jak zlepšit svůj životní styl. Měl jsem obrovské rezervy.

Jak jsou na tom Češi se zdravým stylem?
Musím říct, že v cizině jsou mentálně lidi o trochu vyspělejší, pokud jde o zdraví. Naštěstí si všímám, že začíná přibývat i spoustu lidí tady v Čechách, kteří si uvědomují, že léky, medikamenty a lékárna nejsou řešení problému, ale cesta za zdravím je právě správná strava, suplementace se správným pohybem. Já se tuto filozofii snažím učit i své klienty a daří se mi zlepšovat jejich zdraví. Hodně mi vadí, že lékárny neprodávají věci, které fungují. Já osobně tomu říkám drahé čůrání, protože nejsou vyráběny v takových formách, aby se dokázaly vázat na naše buňky v těle. Bohužel je to pouhý byznys pro lidi, kteří nemají to vzdělání, seniory nebo se o tyto věci nezajímají a vystačí si s předpisy na léky a špatným zdravím. Nedávno jsem si dělal takový malý rozbor u televize. Koukal jsem na film, u kterého proběhlo šest reklam. Kromě upoutávek na televizní program jsem si zapisoval všechny reklamy. Bylo jich dohromady dvacet osm a z toho devatenáctkrát běžela reklama na léky. Tohle mě v této době dere nejvíce, že lidé ignorují signály svého těla a slepě věří věcem, které jejich zdraví nelepší. Bohužel je tato doba tak zkažená, že naše zdraví je pouhý byznys.

Jaké jsou největší dietní chyby?
Ve zkratce řečeno jde o to, že se lidé ze své stravy snaží vyřadit jednu ze tří základních makroživin, což je pro mě úplná blbost. Tělo totiž musí čerpat bílkoviny, sacharidy i tuky. Samozřejmě všechno je také odvislé od zdravotních komplikací, kterým se to pak přizpůsobuje. A takovou tu druhou velkou chybu už jsem před chvíli zmínil, že lidé jsou strašně oblbnutí marketingem a kupují si doplňky stravy a myslí si, že je to zachrání. Zase kravina. To je problém dnešní doby, že lidé si to zbytečně komplikují. Čtou na internetu různé články a pak zkouší tyto nesmyslné diety.

Co mám dělat, když mám večer chuť vyjíst ledničku?
Když má člověk nastavený nějaký režim a jí pravidelně, tak by ta chuť neměla být tak velká. Anebo pokud má ve stravě obsaženy všechny makroživiny v nějaké rozumné formě, tak by ho to také nemělo lákat. Ale samozřejmě každý máme chutě a já vždycky doporučuji svým klientům jíst sladkosti až jako poslední jídlo dne, po večeři. Až si snědí všechno, co mají. Jednou za týden, ať si snědí, co mají rádi - zmrzlinu, dort a tak dále.

Proč večeři?
Protože pak tu chuť jdou zaspat. Kdyby si to dali dopoledne, tak celý den budou mít chuť na sladký. Vystřelí si chuťové pohárky tak, že budou potřebovat další přísun cukru. Takže tohle je další mýtus, že jídlo před spánkem je chyba. Není to pravda. Když má člověk dobře nastartovaný metabolismus a má nastavený nějaký režim, tak je to úplně jedno. Ba naopak. Má to hodně benefitiů, když se člověk před spánkem trošku „zprasí“. Záleží na nastaveném režimu a typu člověka.

Existuje nějaká potravina, která je tak zdravá, že ji mohu jíst každý den?
Myslím, že superpotravina je avokádo. To doporučuji vždycky všem. Zaprvé je protizánětlivá, úžasný antioxidant, obsahuje zdravé tuky a má v sobě hrozně prospěšných látek. Každý den se ho snažím mít v nějakém jídle. Další superpotravina, co se třeba týká příloh, jsou batáty - sladké brambory. To je bomba. Nevystřeluje to tolik inzulín, je to komplexní sacharid a těch minerálů a vitamínů má v sobě hrozně moc.

Když se ještě vrátíme k vám, co to obnášelo vypracovat se na fitness trenéra?
Přišlo to úplně přirozeně. Nebylo to tak, že bych si řekl: jdu si udělat kurz a budu trenér. Cvičil jsem sám a začal jsem se soustředit na sebe. Začal jsem si hodně číst o těchto věcech, začal jsem na sobě zkoušet diety a tréninkové postupy, samozřejmě to bylo stylem pokus - omyl. A pak po nějaké době, kdy si člověk myslí, že tomu rozumí, tak samozřejmě zjistí, že tomu vůbec nerozumí. (usmívá se) Není to o tom, že si udělám papír a půjdu cvičit lidi. To je tady také velký problém. Záleží na zkušenostech, doporučuji najít si trenéra, který má zkušenosti. Třeba já už jsem úplně upustil od toho, co jsem se učil, když jsem dělal certifikát a používám věci, které jsem se naučil sám. Ale myslím si, že až o sobě budu moct říct, že jsem výborný trenér, tak to ještě nějakou dobu potrvá. Člověk má stále rezervy a stále se musí vzdělávat.

To, že jste to pak dotáhl až na osobního trenéra, byl úmysl od začátku?
Byl, už v cizině jsem k tomu měl nakročeno. Vždycky jsem byl typ kluka, který od mala hrozně rád sportoval a vždycky jsem se potřeboval silově vybít. Hrával jsem fotbal, ale je to kolektivní sport a je to trošku jiné. V zahraničí jsem objevil ragby, které mě hrozně bavilo, protože bylo všestranné. Byla tam posilovna, kondice, úplně všechno. Bylo to silové. Pak jsem ale musel přestat hrát a dal jsem se na kulturistiku. V posilovně jsem totiž cvičil vždycky, už asi od patnácti jsem chodil.

Je to dobré navštěvovat v patnácti posilovnu?
Určitě, ale zase je důležité, jaké cvičení se zvolí. Ke mně třeba chodí děti, kterým je i deset let. Na rozvoj se zaměřujeme jinak.

Co považujete za svůj největší pracovní úspěch?
Můj pracovní úspěch je asi jakýkoliv, když tomu člověku pomůžu. Z toho mám největší radost. Pokaždé, když ten člověk má výsledek a je s tím spokojený, a je mu lépe, měl třeba zdravotní problém a už ho nemá, tak je to pro mě největší úspěch. To je můj úkol jako trenéra, dostat ho do fáze, kdy se cítí skvěle.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Jakub Králíček

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama