reklama 

Kasper - Swix Team klade důraz na region, ale kráčí po norské cestě

13.11.2019  •  Ostatní sporty  • 
čtenost 633

Zima se blíží a pro závodníky Kasper - Swix Teamu nastává hlavní období sezony. I když… Fungování trutnovského klubu už dávno není jen o běžeckém lyžování a závodním týmu. Projekt sportovců KST zahrnuje daleko více. Jedním z nejdůležitějších bodů je přivádět děti a mládež ke sportu, vytvářet v nich pozitivní emoční vazbu a učit je zdravému životnímu stylu.

Kasper - Swix Team klade důraz na region, ale kráčí po norské cestě

„S pomocí našich partnerů se snažíme naplňovat původní vize přenesení norské sportovní kultury do českých podmínek. Snažíme se o moderní fungování klubu odpovídající dnešním možnostem. Samozřejmostí jsou profesionalita, zodpovědnost a důraz na region ve všech našich činnostech,“ prozrazuje zakladatel a ředitel KST Stanislav Opočenský.

Kasper - Swix Team využívá svou lokalitu s výbornými podmínkami (moderní sportoviště v Trutnově, podpora regionu v oblasti kultury a sportu vedením města, geografická poloha - Černá Hora atd.) ke vše sportovním činnostem a přípravě. Úspěšně rozvíjí i spolupráci s příbuznými sporty běžeckého lyžování, jako jsou atletika, orientační běh, triatlon…

„U mladých závodníků chceme klást důraz především na vzdělání s jazykovou vybaveností a preferovat všeobecnou sportovní přípravu bez předčasné specializace,“ poukazuje Stanislav Opočenský. „Zjednodušeně řečeno, hlásíme se k odkazu někdejší sportovky a Sokola,“ dodává.

Jak již bylo zmíněno v úvodu, struktura a fungování klubu se odehrává v několika odvětvích. Hlavní je samozřejmě závodní činnost, kde je kladen důraz na běžecké lyžování a tým reprezentující v dálkových bězích seriálů Stopa pro život a Ski Tour. Právě stále se zvyšující popularita tohoto typu závodění byla původní myšlenkou, která v roce 2016 vedla k založení KST. Když sníh sleze, tak borce v oranžovo-černých dresech pak vidíme v regionu především na cyklistických a běžeckých závodech.

„V našem klubu chceme dát možnost všem sportovcům různých věkových a výkonnostních skupin. Chceme, aby někam patřili a reprezentovali společný tým, třeba jako na akcích typu Krkonošské 70, dračích lodí nebo triatlonových štafet,“ říká Stanislav Opočenský, že každý má dveře do klubu otevřené. „Když se nám výsledkově zadaří, tak budeme samozřejmě rádi, protože vítězství se lépe prodá. Na druhou stranu naše vize není postavená na výsledcích,“ zdůrazňuje ředitel KST.

Kasper - Swix Tam současně patří mezi významné pořadatele několika místních závodů, kde se snaží zviditelňovat své partnery podporující klub. ABB Trutnovský půlmaraton se letos na Paradráze běžel již pošesté. Několik let je již zajetá i spolupráce na lyžařské Krkonošské 70. Naopak premiéru si letos odbyli účastníci při maratonu NaHoruRun se startem v Trutnově a cílem na Černé hoře. A není to tak dávno, co například mládež závodila na kolečkových lyžích a in-line bruslích při originální Supersprint show v areálu firmy Kasper v Poříčí.

Tento rovněž nový závod se uskutečnil v rámci sportovního kempu pro děti, na kterém se premiérově objevila skupina norských lyžařů. Organizování a pořádání těchto kempů je další aktivitou klubu, lze ji považovat za náborovou. Kasper Trutnovské kempy jsou nedílnou součástí letního života v našem městě už sedm let. „Jedná se o kvalitní sportovní přípravu, která je prováděna zábavnou formou. Zveme k nám i současné či bývalé sportovní osobnosti, které jsou pro mládež důležitými vzory a příklady,“ podotkne Stanislav Opočenský. Letos v klubovně na Paradráze tak přivítali snowboardistku Evu Samkovou.

Trutnovský oddíl se snaží také vzdělávat, a to pořádáním různých odborných seminářů a workshopů. Jejich prostřednictvím předává široké sportovní veřejnosti informace o tom, jak efektivně sportovat a připravovat se na výkony, ale vybrat si také správné funkční oblečení nebo další sportovní materiál a náčiní. V neposlední řadě umožňuje na seminářích nahlédnout do tajů životosprávy s možností využít vhodné produkty sportovní výživy. Na loňském semináři KST přednášela taková kapacita, jakou je hokejový trenér a kouč vrcholových sportovců Marian Jelínek. Nejbližší workshop se koná už příští týden ve čtvrtek 21. listopadu v klubovně na Paradráze a bude zaměřený na přípravu běžeckých lyží.

Jaké vize mají v Kasper - Swix Teamu do budoucna? Tyto plány jdou ruku v ruce s mezinárodní orientací klubu. Ten by rád navázal spolupráci s norskými kluby a sportovním gymnáziem v Oslu. První úspěšné kontakty již proběhly v rámci trutnovského kempu. Pokud se vše podaří, v horizontu tří až pěti let by mohlo dojít ke zrealizování výměnných sportovně-studijních pobytů a také k vybudování poloprofesionálního závodního týmu s účastí na prestižním seriálu dálkových běhů na lyžích Visma Ski Classics.

„Chtěl bych zdůraznit, že v žádném případě nechceme vytvářet umělou konkurenci s přetahováním sportovců z jednotlivých sportů jinam a devastovat schopnosti budoucích sportovců předčasnou specializací. Naopak chceme ukázat, že i v našem složitém sportovním prostředí na svazech lze naplňovat naše vize s filozofií, se kterou jsme projekt spouštěli. Věřím, že rok od roku stoupá počet lidí, kteří naše snažení pochopili, nebo v budoucnu pochopí a připojí se k prosazování a šíření našich myšlenek,“ přeje si Stanislav Opočenský. „Jsme ale hlavně parta lidí, kteří si chtějí užít sport,“ uzavírá.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Michael Mráz, Matěj Opočenský, Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama