reklama 

Sjezdař Matouš Beier zářil na mistrovství světa, vyjel si titul a další tři medaile

3.8.2019  •  Ostatní sporty  • 
čtenost 931

Máme mistra světa! Naprosto nečekaný úspěch se podařil trutnovskému sjezdaři Matouši Beierovi. Patnáctiletý závodník Lokomotivy šokoval vodácký svět na šampionátu juniorů a U23 ve sprintu a klasickém sjezdu na divoké vodě. Na řece Vrbas, jež protéká údolím poblíž bosenského města Banja Luka, talentovaný mladíček vybojoval čtyři medaile včetně nejcennějšího kovu v individuálním závodu v klasickém sjezdu.

Sjezdař Matouš Beier zářil na mistrovství světa, vyjel si titul a další tři medaile

Zlatý závod přišel v sobotu 27. července, třetí den mistrovství. To už měl však trutnovský vodák na kontě dvě bronzové medaile ze sprintu.

První „placku“ získal v individuálním závodu, když se dokázal vklínit mezi dva Francouze. Na druhého Passerniga ztratil přes vteřinu, ale čtvrtého Kabira porazil o devět setin! Prvním rokem juniorský závodník zajel naprosto čistou a rychlou jízdu a zasloužil se tak o svou první mezinárodní medaili. Mistrem světa se v kategorii C1 stal jeho reprezentační kolega Filip Janů.

Svým třetím místem si Matouš velmi výrazně řekl o odpolední účast v závodě hlídek, do kterého nebyl původně nominován. Výsledek? Další bronzová medaile!

A to byl teprve začátek, co se Matouš chystal na světovém šampionátu předvést. Ale to v tu chvíli nikdo netušil.

Třetí den mistrovství světa totiž přinesl českým barvám hned čtrnáct individuálních medailí ze závodu v klasickém sjezdu. Na Vrbasu se závodilo na dvacetiminutové trati, která obnáší jak těžké a technické pasáže, tak rovné a dlouhé mělčiny.

Matouš Beier, který den předtím velmi výrazně překvapil svou jízdou, otevřel oči celému světu podruhé. S náskokem sedmi vteřin před Francouzem Chevallierem ovládl celou kategorii juniorských singlířů.

„Ve skutečnosti jsem si o sobě myslel, že jsem sprinter a s tímto výsledkem bych ani ve snu nepočítal. Nemám slov a zřejmě si veš uvědomím až s odstupem času. Až na posledním mezičase jsem vedl a od té doby jsem jel, co mi síly stačily,“ komentoval mistr světa z Trutnova výsledek pro web Kanoe.cz.

Novopečený šampión pak do své sbírky přidal ještě stříbro, proto které si dojela posádka singlkanoistů ve složení Matouš Beier, Karel Rašner a Filip Janů.

Česká republika v Bosně opět potvrdila roli favoritů a získala ocenění za nejúspěšnější stát ve sprintu i v dlouhém sjezdu. Celková bilance výpravy byla: 36 medailí - 23 individuálních, 16 medailí ze závodu hlídek a 13 titulů mistrů světa.

Z tohoto počtu Matouš získal jednu zlatou, jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile, čímž se stal nejúspěšnějším juniorem šampionátu.

Po návratů domů tak následovalo nejprve bouřlivé přivítání nového mistra světa na mateřské loděnici v Poříčí, a pak se s gratulací a oslavou připojily i Markoušovice, kde Matouš žije. Na místní návsi mladému reprezentantovi přichystali přivítání chlebem a solí. Od obyvatel obce dostal dárek, po kterém dlouho toužil - longboard, resp. poukaz na nový „stroj“ dle vlastního výběru. Následovala beseda se sousedy, s nimiž se Matouš podělil o své zážitky a dojmy. Otázek a dotazů bylo nesčetně.

(pmi, bog)
redakce@trutnovinky.cz
foto: paveldole.cz, www.lokotrutnov.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama