Středa

29. června 2022

Nyní

23°

Zítra

24°

Svátek má

Senzační start! Softbalistky vstoupily do extraligy třemi výhrami

16. 6. 2020

Senzační start! Softbalistky vstoupily do extraligy třemi výhrami 50 snímků
O víkendu se v areálu SK Horní Staré Město sehrály první zápasy softballové extraligy žen. Po sedmnácti letech se trutnovské hráčky probojovaly zpět do nejvyšší soutěže a hned po úvodním víkendu je vidět, že se tam neztratí. „Bilanci 3:1 na zápasy jsme opravdu nikdo nečekali,“ nechala se slyšet předsedkyně klubu a manažerka týmu Jana Klempířová. V sobotu Trutnov jednou porazil favorizované Joudrs Praha a v neděli si dvakrát poradil se Storms Řepy.

Návrat extraligy do Trutnova měl v sobotu slavnostní začátek. Ve tři čtvrtě na jednu odpoledne oddíl přivítal na hřišti velmi vážené hosty - předsedu České softballové asociace a zároveň prezidenta Evropské softballové federace Gabriela Waage a ke slavnostnímu nadhozu se připojil Aleš Kisý, trutnovský handicapovaný sportovec, kterého není asi nutné sportovní veřejnosti představovat. „Držte mi palce, ať se tam trefím,“ usmál se čtyřnásobný účastník paralympiády a úřadující mistr světa ve vrhu koulí.

Slavnostní zahájení se neslo také v duchu vzpomínky na Petra Borovce, který byl jedním ze zakladatelů softballu na Trutnovsku, ale bohužel letos v zimě nás po těžké nemoci opustil.

Hned jako prvního soupeře přidělil los soutěže trutnovskému nováčkovi jednoho z nejzkušenějších a dlouhodobě nejúspěšnějších týmů v extralize - Joudrs Praha. Ale snad právě proto šly ženy z „Horňáku“ do zápasu naplno a po třech směnách vedly 5:0. Nicméně soupeř pak výsledek otočil a domácí tým potřeboval v dohrávce sedmé směny získat alespoň jeden bod, aby si vynutil tie-break, což se podařilo.

Trutnovská obrana při obsazené první a třetí metě zahrála nejdříve double-play a směnu zakončila strikeoutem. Na pálce se pak domácím nejprve nepodařila ulívka a obloukem skončila v rukavici třetí metařky. Následovala další ulívka v podání Terezy Klempířové, kterou špatným příhozem přihrála polařka pražského týmu, a polská hráčka v trutnovských službách Joanna Kopec stačila doběhnout domů pro vítězný bod. Trutnov vyhrál v prodloužení 7:6. To nikdo nečekal.

 

„Soupeře jsme chtěli potrápit, ale věděli jsme, že musíme opravdu zabrat, pokud chceme urvat aspoň jednu výhru. A to se opravdu podařilo,“ měla radost trenérka Jana Klempířová. Druhý zápas sice skončil pro domácí prohrou 0:7, ovšem 1:1 na zápasy hned první hrací den byla pro SK HSM pohádka.

V neděli nováčka čekal o poznání slabší soupeř. Storms Řepy, ale samozřejmě nechtěl nic podcenit.  V útoku se domácím podařilo hned v první směně dát tři body, ale soupeřkám se po trutnovských chybách podařilo vyrovnat na 3:3. Hráčkám „Horňáku“ pak trochu spadla nálada a hned prohrávaly 3:7. Neuvěřitelnými výkony na pálce se ovšem podařilo otočit zápas k vítězství 14:7.

Byla to důležitá výhra pro vstup do druhého zápasu, které Trutnov vyhrál jen těsně 7:6, když hned po první směně prohrával 0:5.

Skvělou práci odvedly obzvlášť nadhazovačky Jitka Vachková, Apolena Výborná a Marie Jana Binková. Všechny tři se také blýskly skvělými odpaly. V týmu se dobře zkombinovaly herní zkušenost a dravé mládí. V divácké soutěži o nejlepší hráčku hracího dne v sobotu vyhrála Dorota Vokatá a v neděli Marie Jana Binková.

„Samozřejmě jsme udělali spoustu chyb, ale to soupeř také. Chybami se člověk učí a může to být i ku prospěchu věci. Víme, že první víkend nic neznamená, máme před sebou dlouhou cestu. Ještě pořád potřebujeme zkoušet různé herní variace, abychom na závěr sezony byli dobře připraveni. Poznali jsme ale, že do extraligy patříme, a výhry na počátku byly velmi důležité pro psychiku hráček. Víme, že budeme i prohrávat, a musíme být i na to připraveni. Těšíme se na další kolo," sdělila úspěšnému vstupu do ženské extraligy Jana Klempířová. Za dva týdny pojedou trutnovské hráčky na zápasy do Kunovic a na pražské Tempo.

Vzhledem k tomu, že úvodní hrací víkend ovlivnilo počasí a některé zápasy se neodehrály, tak tři výhry rázem katapultovaly Trutnov do čela extraligové tabulky.

Výsledky 1. hracího víkendu:
SK HSM Trutnov - Joudrs Praha 7:6 a 0:7
Žraloci Ledenice - Tempo Praha 3:4 a 8:9
SaBaT Praha - Snails Kunovice 4:3 a 6:7
SK HSM Trutnov - Storms Řepy 14:7 a 7:6
Žraloci Ledenice - Snails Kunovice 8:2 a 6:2
SaBaT Praha - Tempo Praha 5:4 a druhé utkání nedohráno kvůli dešti (2:4, 4. směna)
Eagles Praha - Storms Řepy odloženo pro nezpůsobilý terén
Eagles Praha - Joudrs Praha odloženo pro nezpůsobilý terén

1. SK HSM Trutnov 4   3 1 28:26 7
2.   Žraloci Ledenice 4   2 2 25:17 6
3.  SaBaT Praha 3   2 1 15:14 5
4. Tempo Praha 3   2 1 17:16 5
5.   Snails Kunovice 4   1 3 14:24 5
6.   SK Joudrs Praha 2   1 1 13:7 3
7.   Storms Řepy 2   0 2 13:21 2
8.  Eagles Praha 0   0 0 0:0 0
9.  Reprezentace U18 0   0 0 0:0 0


(bog, jkl)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš