Sobota

2. července 2022

Nyní

13°

Zítra

12°

Svátek má

Dolce vyzývají na triatlonový souboj profíky i hobíky

20. 7. 2020

page.Name
Kemp v Dolcích se ve středu po roce opět stane dějištěm letního triatlonového závodu. Trutnovská „železná“ výzva si našla v předchozích letech velkou spoustu příznivců, a to jak z řad závodních triatletů, tak je díky svým přijatelným vzdálenostem vyhledávána i běžně sportující veřejností. Jedenatřicátý ročník ZPA Smart Energy Triatlonu Dolce přináší několik novinek, nicméně závod vás nepřekvapí ničím, než jak jste si na něj zvykli v minulosti.

„Ze začátku května jsme měli trošku obavy, jak to bude vypadat, takže letošní přípravy byly trošku vlažnější a opatrnější. Nechtěli jsme do toho tolik investovat, když nebylo jisté, jestli se závod uskuteční. Ale teď, jestli se nic nezbortí ze dne na den, tak se ve středu na všechny těšíme v Dolcích,“ řekl hlavní organizátor, předseda a trenér triatlonového oddílu TJ Lokomotiva Trutnov Pavel Káňa.

Sportovní trojboj, který absolvujete v těsném sledu po sobě, začíná plaváním v rybníce (400 metrů), poté následuje jízda na horském kole po silnicích, loukách i lesem (11 km) a na závěr si zaběhnete dvě kolečka okolo rybníků (3,5 km).

„Díky počasí, které letos panuje, je například kvalita vody lepší než v minulých letech,“ poznamenal Pavel Káňa k úvodní části závodu, kterou ti zkušenější startují skokem z mola. Na druhou stranu po deštích je terén v lesích promáčenější, navíc některé úseky jsou zničené těžbou, a tak pořadatelé museli změnit bajkovou část. Neprůjezdná je totiž i dlouhá louka (letos je z ní pole), která jezdcům ubírala síly ve druhé polovině okruhu. „Trasu jsme tak víc namotali nad Dolcemi v Oblanově,“ dodal Pavel Káňa. Závěr kola pak bude také trošku jiný, když se na louku nebude sjíždět od Severky, ale ze silnice od kempu.

Posledních 7 vítězů Triatlonu Dolce

  • 2019 Kryštof Pásler
  • 2018 Rudolf Cogan
  • 2017 Marek Táslar
  • 2016 Jan Hruška
  • 2015 Radek Šretr
  • 2014 Miroslav Hornych
  • 2013 Miroslav Hornych

Ve hře byla ještě jiná varianta cyklistické části - těžší, která by byla určitě zajímavější pro zdatnější bikery. Pro někoho by však prý mohla být i nebezpečná. A hodně náročná pro hobíky. Organizátoři se proto přiklonili k jednodušší variantě „triatlonu pro všechny“.

Triatlonový den v kempu začne ve 14 hodin, kdy odstartují do svého kratšího závodu děti 8 až 11 let, po nich bude závodit mládež 12 až 15 let. Hlavní blok všech ostatních účastníků se připraví na start v 17 hodin s tím, že letošní novinkou je, že plavci ze štafet naskáčou do vody až o pět minut později než závodníci, kteří absolvují celý triatlon sami. „Je to kvůli tomu, abychom trošku rozmělnili ten úvodní nápor v depu,“ vysvětloval Káňa.

A co se týká štafet, tak je tu ještě jedna novinka. Na přání závodnic pořadatelé poprvé vypsali i kategorii vyloženě dámských sestav. Registrovat do závodu, včetně zajímavé kategorie jednotlivci nad 100 kg, se můžete přes stránky závodu, kde se dozvíte další informace - klikněte ZDE. Případně možnost přihlásit se bude také na místě, nejpozději však do 16.15 hodin.

V loňském roce se trutnovského triatlonu zúčastnilo 87 jednotlivců, 31 štafet a na zkrácených tratích soutěžilo 66 dětí. Jubilejní třicátý ročník závodu vyhrál Kryštof Pásler z Batňovic. Člen Loko Trutnov se blýskl skvělým časem 49 minut a 47 vteřin. Říká se, že kdo dá závod pod jednu hodinu, může být na sebe pyšný.

Michal Bogáň
michal@trutnovink.cz
Foto: Miloš Šálek