Středa

29. června 2022

Nyní

23°

Zítra

24°

Svátek má

Vůbec jsem netrénoval a doháněl to až teď poslední dva měsíce

29. 7. 2020

page.Name
Po šesti letech má trutnovský triatlon vítěze, který dokázal obhájit první místo z předchozího ročníku. V letech 2013 a 2014 se tento kousek povedl Miroslav Hornychovi, loni a letos byl nejrychlejší Kryštof Pásler. Šestnáctiletý závodník Lokomotivy zvládl porci 400 metrů plavání, 11 kilometrů jízdy na kole a 3,5 kilometru běhu za 47:24,28.

„Byla to těžká obhajoba. Jak byla karanténa, tak jsem si myslel, že závody letos v létě nebudou. Vůbec jsem netrénoval a doháněl jsem to až teď poslední dva měsíce,“ nechal se slyšet nejlepší triatlonista 31. ročníku ZPA Smart Energy Triatlonu Dolce.

Tréninkové manko se mu povedlo částečně dohnat, ačkoliv úvodní podnik sezony v Račicích zrovna nějak extra dobře neodjel. „Bylo to na mě hrozně krátký, kluci tam měli nasprintováno,“ poznamenal Kryštof, že mu spíše vyhovují delší tratě. Ideální vzdálenosti pro něj jsou 750 m plavání, 20 km kolo a 5 km běh. Trutnovský triatlon je také krátký, ale je to regionální závod, a tak tu není taková konkurence. Jedná se spíše o závod pro všechny, jak uvádějí pořadatelé.

Student místní průmyslovky vyhrál stylem start - cíl. Když vylézal z vody jako první, hned v patách měl svého bratra Jakuba. „Ten by byl moje velká konkurence, ale pak ho chytly záda, se kterými měl problémy na posledních závodech, kde si je zablokoval. Kvůli tomu nemohl dobře dýchat a nakonec doběhl špatně,“ sdělil Kryštof k souboji o přední pozice.

Jakub Pásler obsadil šesté místo, pátý byl další Trutnovák David Štangler, čtvrtý novopacký Rudolf Cogan, třetí skončil další člen domácí Lokomotivy Marek Táslar a druhý Jonáš Hellmich z jablonecké Bižuterie. „Bál jsem se konkurence Cogana. Myslel jsem si, že to bude zase závod mezi námi dvěma, že natrénuje a bude mě chtít porazit, ale nepodařilo se mu to,“ usmál se mladý triatlonista.

Pozměněná trať cyklistické části mu tento rok přišla o něco náročnější, ovšem pochvaloval si, že vedla hezkým terénem. „Bylo to techničtější, přibylo tam pár zatáček. Já hrozně rád jezdím na horáku, takže tu techniku už mám trochu najetou,“ vyprávěl sportovec, který žije v Batňovicích. V běhu kolem rybníků se pak blýskl třetím nejrychlejším časem a zpečetil svoje prvenství.

Letošní sezona triatlonistů obsahuje jen pár závodů, ten nejdůležitější pro Kryštofa přijde na řadu v polovině srpna, kdy se v Příbrami uskuteční mistrovství republiky. „Myslím, že by mi to mohlo sednout, protože se bude závodit na kopcovité trati a kopce mi jdou nejlíp, mám na to geny,“ prohlásil o svých ambicích triatlonista Loko.

Na start 31. ročníku trutnovského závodu se v individuálních kategoriích postavilo rekordních 104 triatlonistů. Ve štafetách bojovalo 24 týmů a ve zkrácených verzích triatlonu pro menší se představilo 53 dětí.

Ohlasy závodníků

Daniel Gärtner (Trutnov): „Poslední triatlon jsem si dal ve svých třinácti, takže teď po těch dvaatřiceti letech to pro mě byla hezká zkušenost. Loni jsem na Dolcích viděl, jaká tady panovala dobrá atmosféra. To mě motivovalo, abych si letos trochu zaběhal, trochu zajezdil na kole a snad to pak nějak dám. Ve vodě se to strašně mlelo, ale dobrý. Na kole bylo vidět, kdo má najeto, pro mě kolo bylo těžké. A běh? Ten byl pro mě překvapivě dobrý, takže celkově jsem spokojený a jsem rád, že jsem do toho šel.“

Antonie Holubová (Malý Libotov): „Triatlon jsem si tady zkusila už asi potřetí a zase to bylo maličko jiné. Vždycky je to ale prostě strašně rychlý. Je to pro mě náročné v tom, jak se rychle mění disciplíny. Voda byla dobrá, ani jsme se nemlátili. Myslím, že to byl super nápad, aby štafety startovaly o trošku později. Bylo znát, že ubyly takové ty tlačenice. Nedostala jsem ani jednu facku. (smích) I letos mi nejvíc dalo zabrat kolo, i když změnu trasy jsem až tak nějak nepostřehla. Hrozně jsem zmatkovala, ale to je takový můj osobní přístup. Běh mi šel, protože kolem trati byla i velká podpora z publika.“

Matěj Trčka (Trutnov): „Byl to záhul, nejvíc mě sundalo kolo. Hlavně ten krpál po startu, nohy mě docela trápily. Když jsem ale jel druhé kolo, už to bylo lepší, protože jsem věděl, kde zabrat a kde si ulevit. Jediné, co bylo blbé, že jsem ve druhém kole už neměl lahev, která mi někde vypadla, takže jsem jel na sucho. Jinak to bylo super. Plavání a běh jsem dal v pohodě. Líbí se mi všechny sporty a myslím, že by bylo dobré zkusit si všechno.“

Jitka Knýřová (Liberec): „V loňském roce jsem v 56 letech šla svůj první triatlon, tohle byl můj čtvrtý. Tip mi dal kamarád, tak jsem se k němu přidala. Plavalo se mi těžko, protože plavu prsa, naučila jsem se to tak nějak sama. Ale dobrý, voda byla teplá. Kolo mi přišlo naprosto úžasné, troufnu si tvrdit, že tak deset lidí jsem předjela. Horáka si vyloženě užívám, přestože jsem na něj sedla teprve taky až loni. (smích) Co se týká běhu, tak trošku běhám, takže jsem to pak už nějak doplácala, přeci jenom to bylo krátké. Ze závodu mám skvělé pocity, takže určitě ještě nějaký triatlon zkusím.“

 

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, Michal Bogáň