Nejlepší sportovci Loko za rok 2019: basketbalový talent i vítěz z Havaje

18. 5. 2020

Tradiční slavnostní vyhlášení nejlepších sportovců, funkcionářů a sportovních kolektivů TJ Loko Trutnov za rok 2019 se vzhledem k situaci ve společnosti a opatřením ohledně koronaviru nemohlo uskutečnit. I přesto ale největší městská sportovní organizace na své členy nezapomněla a ty nejlepší za loňský rok vybrala a vyhlásila.

Všechny oddíly TJ měly možnost zaslat své návrhy na nejlepší sportovce. Z návrhů potom komise složená ze zástupců klubů - Jiří Hauf (oddíl volejbalu), Miroslav Tlamka (oddíl cyklistiky), Vladimír Smilnický (oddíl basketbalu), Karel Slavík (oddíl kuželek) a členka výkonného výboru Ivana Valentová - vybrala ty nejlepší.

Lokomotiva odměnila sportovce v devíti kategoriích. Vybrat z množství došlých návrhů ty nejlepší nebývá jednoduché, jelikož „Lokotka“ má pod sebou 25 oddílů. I proto se komise každý rok skládá z jiných zástupců oddílů tak, aby byl výběr spravedlivý a neupřednostňoval se ten či onen sport. Komise vybere absolutního vítěze kategorie, ostatní pořadí se nevyhlašuje, přičemž všichni vybraní sportovci budou oceněni drobnými dárky.

A teď už k výsledkům ankety za rok 2019. Začněme těmi vůbec nejmladšími. V kategorii mláďata do 10 let zvítězil Matěj Havlík z oddílu plavání. Matěj šestkrát zvítězil v poháru ČR 10letého žactva, kde získal i jedno stříbro a dvakrát bronz. Je mnohonásobný přeborníkem mezikrajských přeborů KHK a PAK. V roce 2019 překonal devět oddílových rekordů, a to i 30 let starých!

Kategorii mládež 11 - 15 let ovládl kanoista Matouš Beier. Sportovec, kterého redakce Trutnovinek vyhlásila ve své anketě Objevem roku 2019, se blýskl na mistrovství světa juniorů ve sjezdu na divoké vodě Banja Luka, kde se stal světovým šampiónem v individuálním klasickém sjezdu C1m, získal bronz v individuálním sprintu, stříbro v klasickém sjezdu družstev 3 x C1m a ještě bronz ve sprintu družstev. Na MČR dorostu spolu společně se svým bratrem Alvou vybojoval zlato a bronz ve sprintu.

Mezi dorosteneckými sportovci 16 - 18 zvítězila basketbalistka Aneta Finková, je jedním z největších současných talentů trutnovského klubu. V uplynulé sezoně byla výraznou oporou kadetek i juniorek v nejvyšší republikové soutěži - extralize. Anetě její výkony vynesly pozvánku do reprezentace U17 a zároveň trvalé zařazení do celku Ženské basketbalové ligy, kde rovněž předváděla skvělé výkony. Ač do ligy vstoupila teprve v šestnácti letech (narozena 24. 11. 2002), tak již v prvních kolech patřila mezi tři nejlepší střelkyně trutnovského celku.

V kategorii mládežnický sportovec 19 - 23 let se vítězkou stala Jana Holubcová z oddílu atletiky. Jana se na MČR do 22 let v Praze umístila a 15. místě na 100 metrů překážek časem 15,06 a na 18. místě na 400 metrů překážek časem 64,92. Je nejúspěšnější členka družstva žen v druhé lize, nominovala se i juniorský šampionát, kterého se však z důvodu zranění nakonec nemohla zúčastnit.

Nejlepším dospělým sportovcem Lokomotivy za rok 2019 byl zvolen Jiří Šlégr z oddílu cyklistiky. Jirka se v minulém roce věnoval přípravě na mistrovské závody X-Terra na nejvyšší úrovni. Vynikajícím druhým místem na Světovém poháru na Taiwanu se nominoval na mistrovství světa, které se konalo na havajském ostrově Maui a trutnovský závodník tam zvítězil v kategorii 65 - 69 let.

Nejlepším kolektivem do 15 let bylo vyhlášeno družstvo kanoistů. Na mistrovství republiky dorostu ve sjezdu na Berounce obsadili 2. místo v kategorii 3 x C1m DM - posádka Matouš Beier, Alva Beier, Jakub Míl a 2. místo v kategorii 3 x C2m DM - posádka Matouš Beier, Alva Beier, Jakub Míl, Heřman Florián, Jindřich Florián a Karel Rašner.

Kategorii kolektivů dorost a dospělí ovládli trutnovští kuželkáři, kteří postoupili do nejvyšší české soutěže. V první lize si jako nováček vedli skvěle a po podzimní části byli na 4. místě jen o jeden bod za medailovým umístěním. Družstvo svým vzorným a poctivým přístupem k tréninku a svým vystupováním je nejen příkladem pro další členy kuželkářského oddílu, ale dostalo svůj sport na úroveň, která Trutnovu patřila. Z osmičlenného kádru je šest odchovanců Lokomotivy, z Vrchlabí momentálně hostovali dva hráči. Složení družstva: Roman Straka, Petr Holý ml., Marek Plšek, David Ryzák, Marek Žoudlík, Kamil Fiebinger a hostující Michal Rolf a Jiří Vejvara.

V kategorii Nejlepší trenér, cvičitel a funkcionář získali ocenění Jana Strnadová z oddílu basketbalu a Pavel Káňa z oddílu triatlonu.

Jana Strnadová trénovala v roce 2019 tři mládežnická družstva. S družstvem starších minižákyň vyhrála Smíšený oblastní přebor a následně dokonce i Festival starších minižákyň. Zároveň vedla v celostátní lize mladší žákyně, se kterými postoupila do nadstavbové části - extraligy. Kromě těchto celků se Jana Strnadová vzorově stará o další mládežnické celky včetně přípravky. Kromě úspěchů s trutnovskými týmy byla Jana Strnadová zvolena také trenérkou Východočeské oblasti (Pardubický + Královehradecký kraj) na prestižním Turnaji regionálních výběrů U14.

Triatlonoví Svěřenci pod vedením trenéra Pavla Káni získali dva cenné kovy z mistrovství republiky, dále šest titulů krajského přeborníka a medaile z jednotlivých závodů Českého poháru. Pavel Káňa je trenérem fungujícího Sportovního střediska a Sportovního centra mládeže, kam je zařazeno celkem sedmnáct závodníků. Jeho svěřenci reprezentují kraj na letních olympijských hrách mládeže.

Závěr vyhlášení patří vždy lidem, kteří toho pro oddíl, potažmo trutnovský sport udělali hodně, stále dělají a někteří také stále ještě aktivně sportují. Za loňský rok se komise rozhodla udělit Zvláštní cenu Milanu Kačerovi z oddílu kuželek, v němž jako člen působí od roku 1980. Po celou dobu je aktivním hráčem, je rozhodčím druhé třídy. Řídil více než 150 ligových utkání (od třetí až po první ligu). Je znám jako výtečný a spravedlivý arbitr. I proto byl několikrát delegován k výkonu funkce rozhodčího při finálových bojích mistrovství jednotlivců od okresních kol až po finálové turnaje mistrovství ČR.