Pátek

7. října 2022

Nyní

Zítra

11°

Svátek má

Kasper Trutnovské kempy: Zpětná vazba od rodičů je jednoznačně pozitivní

4. 8. 2020

Kasper Trutnovské kempy: Zpětná vazba od rodičů je jednoznačně pozitivní 54 snímků
Dva sportovní kempy plné soutěží, her a sportovních aktivit. Kasper Trutnovské kempy už osmé léto zpestřují prázdniny dětem a mládeži v Trutnově. Ohlédnutí za druhým turnusem pro mladší účastníky i celým letošním děním v rozhovoru s pořadatelem kempu a hlavním trenérem Jakubem Opočenským.

Jaká parta dětí se vám letos sešla na druhém turnusu?
Jako každý rok se nám sešla dobrá parta šikovných dětí. Druhý turnus je pro mladší děti, zaměření a nároky tedy směřují k hernímu pojetí a soutěžím. Věříme, že se nám děti daří zaujmout zábavným sportovním programem a kemp si vždy užijí.

Byly poslušné?
Na druhém turnusu jsou ty nejmladší děti předškoláci, kteří jdou po prázdninách do první třídy. K mladším dětem musíme přistupovat s větší trpělivostí a organizace jako taková je pro nás určitě náročnější. Děti jsou rozděleny do tří základních skupin, dle potřeby však posilujeme trenérský tým tak, abychom případně zvládli mít až pět skupin. Mladší děti jsou většinou více rozjívené, ale byly poslušné, žádný zásadní problém jsme neřešili.

Oproti loňsku jste měli dětí o něco méně. Vyšli jste z toho dobře po finanční stránce?
Sice jsme na druhém turnusu měli přibližně o patnáct dětí méně, ale na druhou stranu jsme rádi, že jsme kempy za nestandardní situace mohli vůbec uspořádat. Jako každý rok i letos nás podpořili naši dlouholetí partneři, za což jsme jim obrovsky vděčni. Mohli jsme tak udržet i desetičlenný organizační tým. Přestože jsme se museli lehce uskromnit, jsem přesvědčen, že drobné změny nijak nepoznamenaly kvalitu obou turnusů.

Do jaké míry vám narušil přípravy a průběh kempu covidový stav?
Od začátku byla nejhorší nejistota a jakým způsobem vláda o koronaviru komunikovala. Měli jsme určité alternativy, ale také jsem se inspiroval zkušenostmi z Norska, kde jsme řešili jednak tréninky, soustředění i letní kempy. Narychlo se nám podařilo sehnat firmu, která nám bezplatně poskytla dezinfekční prostředky. Vedli jsme děti k dodržování přísnější hygieny. Průběh kempů jako takový nám covidový stav nijak nenarušil, jen jsme se na druhém turnusu museli obejít bez besedy s úspěšnými sportovci, jelikož nám nečekaně „utekli“ na dovolenou.

Co všechno jste za ten týden stihli?
Stihli jsme vše, co jsme si naplánovali. Kromě osvědčených aktivit, jako jsou MTB, kolečkové brusle, atletika, gymnastika a tradiční účast na triatlonu v Dolcích, jsme letos vyrazili na výlet do Teplických skal, navštívili jsme koupaliště a lezeckou stěnu v SVČ. Jako doplněk jsme měli míčové hry a též různé týmové soutěže v rámci teambuildingu. Poděkování patří také orientačním běžcům, zejména pak Lucce Komárkové, která nám připravila zábavné orientační dopoledne na Paradráze.

Při čem dostali kluci a holky nejvíc zabrat?
Nejintenzivnější byl určitě triatlon, kde si někteří opravdu hodně mákli. Náročnější byl také MTB trénink, kde jsou vždycky velké výkonnostní rozdíly. Myslím, že loňský výlet přes Sněžku na Pomezní boudy byl pro většinu děti náročnější než výlet Teplickými skalami. Zabrat děti určitě dostaly, ale únava byla spíše důsledkem vícedenního intenzivního zatížení.

Co bys vybral za nejzábavnější moment letošního ročníku?
Konkrétní nejzábavnější moment nejde vypíchnout, ale z fotografií je patrné, že to děti opravdu bavilo, za což jsme rádi. Letos se na mě obraceli i rodiče a kamarádi, kterým se náš program moc líbí a nejraději by si to s dětmi vyměnili a kempů se zúčastnili sami. Důležité je, aby byl program zábavný i pro nás a my se tak bavili s dětmi.

Jaký je rozdíl mezi vaším kempem a ostatními podobnými, které přes léto probíhají?
Pro děti organizujeme pestrý program, o kterém jsme přesvědčeni, že je zaujme. Zároveň se snažíme rozvíjet pohybové schopnosti a získávat nové dovednosti. Většina podobných kempů je zaměřena na něco konkrétního, my se však snažíme držet akcent na všestranné aktivity. Chceme, aby si děti „odpočinuly“ jak od aktivit, kterým se věnují dlouhodobě, tak svým způsobem i od svých trenérů.

S jakými ohlasy se setkáváte ze strany rodičů?
Zpětná vazba od rodičů je jednoznačně pozitivní. Poslední dva roky jsme se zaměřili na video a foto reporty, které jsou velmi oblíbené. Rodiče tak mají takřka online přehled. Většina dětí se nám opakovaně vrací a věřím, nebýt koronaviru, tak bychom měli opět plnou kapacitu.

Osmý ročník je minulostí, na devátém začnete jistě brzy pracovat a pomalu se blíží ta desítka. Chystáte něco zajímavého?
Na dalším ročníku pracujeme prakticky ihned po skončení. Do konce roku to není tak intenzivní, přemýšlíme, co bychom mohli zlepšit, připravujeme propagaci, přihlašovaní a podobně. Již letos jsme pracovali na návštěvě sportovní osobnosti ze zahraničí, příští rok bychom rádi první turnus měli mezinárodní. Rámcově jsme se již shodli také na programu. Chystáme např. návrat do Krkonoš na aktivity do Skiresortu Černá hora - Pec, odkud se přesuneme na koloběžkách do Pece, běžecky budeme pokračovat přes herní krajinu Pecka a poslední část absolvujeme na kolečkových bruslích/lyžích. Pro mladší ročníky to musíme jen doladit, aby úseky byly úměrně dlouhé. Na prvním turnusu se všem líbil noční orienťák městem, který v nějaké podobě určitě zopakujeme.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: a video: Creative mates