Úterý

7. února 2023

Nyní

-4°

Zítra

-4°

Svátek má

Extraligové softbalistky končí ve čtvrtfinále, pro nováčka úspěch

23. 9. 2020

page.Name
Senzační první sezonu v extralize žen zažily ženy softballového SK Horní Staré Město. Nováček zakončil své působení až tento víkend ve čtvrtfinále, kdy podlehl týmu Tempo Praha 1:2 na zápasy.

Celá sezona, ovlivněna koronavirem, začala pro hráčky místo v dubnu až v červnu a příprava před sezonou se vlastně v březnu zastavila. Softbalistky již neabsolvovaly herní soustředění v březnu. Spoléhalo se na to, že budou hráčky zodpovědné a budou pracovat samy na sobě. Na konci května se podařilo vyjet na předligový turnaj do Prahy, ale ještě bez posil z Polska - hráček Panthers Wroclaw, které se staly stálicemi týmu. Na začátku června ještě přijel tým z Kotlářky Praha do Trutnova, ale pro nepřízeň počasí se odehrál jen jeden přípravný zápas.

Při ohlédnutí za sezonou je dobré připomenout, že softballová extraliga začala pro ženy z „Horňáku“ 13. června, kdy hostily tradičně velmi silně obsazený tým Joudrs Praha. V první zápase vyhrály překvapivě 7:6! Druhý duel však již byl nad síly domácího celku, který prohrál 0:7. Druhý den v neděli se podařilo porazit hned dvakrát Storms Praha, který sice bude hrát o záchranu, ale rozhodně to nebyly jednoduché zápasy.

„Po úvodním víkendu nám chodily velmi pěkné zprávy od trenérů z jiných družstev, že nám gratulují za vstup do sezony a že nás určitě nechtějí podcenit. To nás nakoplo i do dalších bojů. Určitě jsme stáli nohama na zemi a věděli jsme, že nám nikdo nic zadarmo nedá. Že musíme zabojovat my,“ vyprávěla manažerka týmu Jana Klempířová.

V základní části se Trutnovu podařilo jednou nebo dvakrát porazit všechny týmy kromě Tempo Praha, který držela v uctivé vzdálenosti reprezentační nadhazovačka Martina Bláhová.

Pro nováčka byl velký úspěch postup do play-off z pátého místa a čekal, kdo si ho vybere do čtvrtfinále. „Systém je takový, že první a druhý po základní části odpočívá a třetí (Žraloci Ledenice) si vybírají tým z pátého a šestého místa. Ledenice si vybraly Kunovice a na nás tím pádem v uvozovkách zbylo Tempo Praha,“ vysvětlovala Jana Klempířová.

Úkolem SK HSM bylo nedat to favoritovi zadarmo a pokusit se je alespoň jednou porazit. To se podařilo. Po sobotním domácím zápase a prohrou 0:6 to nebylo jednoduché, ale první nedělní zápas v Praze vyhrál Trutnov 3:2 a k velkému překvapení zainteresovaných si vybojoval třetí zápas. Ten bohužel prohrál 0:2.

„Pro nás to je ale obrovský úspěch. Začátek sezony byl seznamovací, pro většinu hráček to byla první sezona v extralize, nastupovaly i hráčky velmi mladé a bylo nutné skloubit zkušenost s mládím. To se snad podařilo. Teď je nutné odpočívat jak fyzicky, tak mentálně. Některé mladé hráčky čekají ještě nějaké kadetské povinnosti, ale se zkušeností v extralize se s tím poperou zajisté dobře,“ uvedla Jana Klempířová.

Ta by ráda vyzdvihla výbornou práci nadhazovaček Jitky Vachkové a Apoleny Výborné. Tam se právě podařilo skloubit zkušenost herní s mládím. Apolena se dostala i na druhé místo v nadhazovacích statistikách. V zápasech však nadhazovaly i další hráčky, které si nejlepší sportovní kolektiv města Trutnova za rok 2019 připravuje na příští sezonu. „Doufejme, že bude kdy a kde trénovat. Je nutné zapracovat na útoku. Máme natočené všechny zápasy a budeme přes zimu pracovat na rozborech,“ poznamenala Jana Klempířová. Je potřeba se poučit z chyb.

„Ukázalo se, že to zvládneme i v příští sezoně a Petr, který nad námi drží ochrannou ruku ze softballového nebe, měl zase pravdu, když říkal, že nemáme pochybovat,“ vzpomenula předsedkyně oddílu na zesnulého trenéra.

Všechny výsledky SK HSM můžete najít ZDE. A pokud se chcete podívat, co se v týmu aktuálně děje, klikněte na jeho FB profil.


Co se týká mládeže, tak na podzim trutnovská družstva čeká ještě dohrát Superligu žákyň a Superligu kadetek. Žákyně jsou momentálně ve své divizi na děleném druhém místě a kadetky na prvním místě. Žákovské mistrovství republiky se plánuje 16. až 18. října v Trutnově, kadetky se představí 9. a 10. října v Ostravě. Uvidíme, jestli se podaří, vzhledem ke zdravotní situace v republice, tato mistrovství uspořádat.

(bog, jkl)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš